MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od lutego „mały ZUS” wybrało blisko 2 tys. podlaskich przedsiębiorców

Andrzej Matys
Andrzej Matys
ZUS Białystok
Od początku lutego w całym kraju do "małego ZUS" zgłosiło się blisko 63 tys. przedsiębiorców. Do korzystania z ulgi, która od 2019 roku uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne, wnioskowało już ponad 223 tys. osób.

Od 1 lutego 2020 roku obowiązują zmiany w „małym ZUS” dla osób prowadzących działalność. Wcześniej z ulgi mógł skorzystać płatnik, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 67,5 tys. zł. Teraz kwota ta wzrosła do 120 tys. Według szacunków, nową formułę programu może wybrać nawet 320 tys. przedsiębiorców.

- Z danych ZUS wynika, że od lutego do „małego ZUS” zgłosiło się w województwie podlaskim już 1 893 przedsiębiorców, a od początku 2019 roku 9 340. Z kolei w całym kraju tylko w tym miesiącu odnotowaliśmy już 62 tys. 961 zgłoszeń , a od początku 2019 roku ponad 223 tys. - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Jak można zgłosić się do „małego ZUS”?
Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z „małego ZUS” i spełnia warunki do ulgi - musi zgłosić się najpóźniej do 2 marca. Zrobi to, składając w ZUS następujące dokumenty:

  • * ZUS ZWUA - wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia
  • *ZUS ZUA lub ZUS ZZA - zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla „małego ZUS”: 05 90 albo 05 92.

Dodatkowo w marcu trzeba złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

W nieco innej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy już od stycznia 2020 roku korzystają z „małego ZUS” na dotychczasowych zasadach i chcą kontynuować korzystanie z ulgi według nowych zasad. Oni nie muszą się przerejestrowywać. Mają natomiast obowiązek dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacjami potrzebnymi do wyliczenia nowych składek – najpierw w lutym (za styczeń), potem w marcu (za luty).

Jak obliczać wysokość składek?
Od lutego w „małym ZUS plus” zmienił się sposób obliczania składek. Teraz kwota składek zależy od dochodu, a nie od przychodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Nie zmienił się za to sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek. Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli w 2020 roku między 780 zł a 3136,20 zł).

- W wyliczeniu nowej podstawy wymiaru składek za luty pomoże przedsiębiorcy kalkulator Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na stronie eSkladka.pl. Zawiera on dane potrzebne do obliczeń na „małym ZUS” już po zmianach - dodaje rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Pozostałe warunki do „małego ZUS” – bez zmian
Od 1 lutego „mały ZUS” jest dla przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko ta osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Z „małego ZUS” wykluczone są firmy, które rozliczają się na podstawie karty podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz te, które prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej). Z ulgi nie skorzysta także osoba, która wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiła dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

- „Mały ZUS” można opłacać dopiero po wykorzystaniu okresu „ulgi na start” (6 miesięcy), jeśli przedsiębiorca ją wybrał oraz preferencyjnych składek (2 lata). Z „małego ZUS” można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości. Szczegółowe informacje o zasadach korzystania z ulgi i obliczaniu składek są już dostępne na stronie biznes.gov.pl oraz www.zus.pl – przypomina Katarzyna Krupicka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny