Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obraz Matki Miłosierdzia rozpocznie w kwietniu wędrówkę po parafiach Archidiecezji Białostockiej. A w katedrze będzie miał nowy ołtarz

Marta Gawina
Marta Gawina
W tym roku przypada 25-rocznica koronacji obrazu Matki Miłosierdzia
W tym roku przypada 25-rocznica koronacji obrazu Matki Miłosierdzia Wojciech Wojtkielewicz
Białostocka archidiecezja przygotowuje się do 25-lecia koronacji obrazu Matki Miłosierdzia. Główne uroczystości odbędą się w listopadzie, ale już w kwietniu rozpocznie się pielgrzymka cudownego wizerunku po wszystkich parafiach. W katedrze budowany jest też nowy ołtarz dla obrazu Maryi.

- Jubileusz przywołuje niezwykłą historię obrazu naszej Patronki, Matki Miłosierdzia. Obraz ten jest wierną kopią szesnastowiecznego obrazu Matki Bożej z Ostrej Bramy w Wilnie, sporządzoną w 1927 r. przez wileńską malarkę Łucję Bałzukiewicz. (...) Maryja, Matka Miłosierdzia, wpisała się już na stałe w historię Podlasia, naszych rodzin i w historię osobistą wszystkich nas. To z wdzięczności za tę Jej przemożną obecność, w dniu 5 czerwca 1995 roku została przyozdobiona nowymi papieskimi koronami, których poświęcenia dokonał św. Jan Paweł II - przypomina w swoim liście do wiernych metropolita abp Tadeusz Wojda, który został odczytany we wszystkich kościołach archidiecezji.

25-lecie koronacji cudownego wizerunku będzie obchodzone bardzo uroczyście. Jubileusz rozpocznie się od pielgrzymki obrazu Matki Miłosierdzia po wszystkich parafiach.

Zobacz też: Nowy ołtarz dla Matki Boskiej Ostrobramskiej. W białostockiej katedrze

- Rozpoczęcie peregrynacji planowane jest w sobotę 18 kwietnia o godz. 9.30 podczas uroczystej mszy świętej w archikatedrze białostockiej. Tego dnia obraz pojedzie do parafii w Ignatkach - informuje ks. Andrzej Dębski, rzecznik archidiecezji białostockiej.

Kolejnego dnia - 19 kwietnia - cudowny obraz będzie w Kleosinie, a 20 kwietnia pojedzie do Księżyna.

- Pierwsza część peregrynacji zakończy się 9 czerwca w Łubiance. Po wakacyjnej przerwie nawiedzenie obrazu rozpocznie się 25 sierpnia w Hołodolinie - dodaje ks. Andrzej Dębski.

Wędrówka po parafiach zakończy się 26 października. Potem główne uroczystości odbędą się w katedrze 16 listopada w uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia.

W związku z jubileuszem przygotowywany jest też nowy ołtarz dla Ostrobramskiej Maryi w katedrze, który zastąpi ten tymczasowy w bocznej nawie.

- Prace nad ołtarzem już trwają w pracowni stolarskiej. Po Wielkanocy rozpoczną się także w kościele od wzmocnienia podłogi i wylania posadzki pod nowy ołtarz - dodaje rzecznik archidiecezji.

Ten ma nawiązywać do neogotyckiego stylu katedry. We wszelkie prace zaangażowana jest też wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.

- Drewniana konstrukcja ołtarza będzie wykonana przez Jerzego Sołowieja z Białegostoku. Projekt nawiązuje do konstrukcji z 1908 r. neogotyckiego ołtarza z figurą Matki Bożej z Rue du Bac w Paryżu, która miała powstać w miejscu, gdzie aktualnie znajduje się obraz Matki Bożej Miłosierdzia - przypomina prof. Małgorzata Dajnowicz.

Białostocki obraz Matki Miłosierdzia znajduje się w katedrze od 1977 roku.

Zobacz też:

14 dni wędrówki i około 500 km do przebycia. Blisko 300 osób wyruszyło w tym roku w pielgrzymce na Jasną Górę. Pielgrzymi wędrować będą pod hasłem „Ku świętości w miłosierdziu Pana”. To jedna z najdłuższych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę w Polsce. Zakończy się 12 sierpnia uroczystą Mszą św. przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.

Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Po raz 33. z Białegostoku ...

To już 8. Rowerowa pielgrzymka na Jasną Górę. Blisko 160 pielgrzymów wyruszyły na swoich rowerach w podróż do Czestochowy. Mają do pokonania blisko pół tysiąca kilometrów. Dziennie będą pokonywać około 70 kilometrów, na Jasną Górę powinni dojechać za tydzień. W Pielgrzymce biorą udział osoby w różnym wieku, zarówno seniorzy, jak i dzieci. Pierwszy etap zakończy się w Rudne, gdzie pielgrzymi zatrzymają się na noc.

Rowerowa pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła z Białegostoku [ZDJĘCIA]

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny