O władzy i biznesie mówił w Białymstoku Zbigniew Niemczycki, jeden z najbogatszych Polaków

Maryla Pawlak Żalikowska
Co może być przyczyną braku zainteresowania regionem ze strony inwestorów? - Totalnie nieudolne władze - mówił w piątek w białostockim BCC Zbigniew Niemczycki, 26. na liście najbogatszych Polaków.

Podlascy przedsiębiorcy i managerowie wypytywali gościa zarówno o plusy wejścia Polski do strefy euro czy skutki wyjazdy wykształconych Polaków za granicę, jak i o problemy związane z regionem. Na pytanie, co w Białymstoku powinno być pierwsze: terminal czy przewoźnik, małe czy duże lotnisko - właściciel prywatnych linii lotniczych odpowiedział:
- Ja bym zaczął od położenia asfaltowego dywanika i ściągnął przewoźnika z awionetką na 20 osób - mówił

Zacząć od małej awiacji

Zalecał także bardzo dokładne badania kto, jak często i gdzie mógłby latać. Padł głos z sali, że takie badania u nas robiono i wskazują one na zapotrzebowanie na "latającą taksówkę" zabierającą do trzech osób w jednym kierunku.
- Doświadczenie wskazuje, że postawienie samolotu na 18 osób jest bezpieczne finansowo - przekonywał biznesmen. - Władze powinny jednak sięgnąć po unijne pieniądze, które na początku pozwoliłyby dopłacić przewoźnikowi do 10 miejsc. Chodzi bowiem o to, żeby przeloty odbywały się regularnie - inaczej nigdy nikogo to nie przyciągnie i nie wywoła długotrwałego popytu.
- A duży inwestor - dodał jeden z najbogatszych Polaków - i tak będzie miał własna awionetkę i poradzi sobie, jeżeli będzie ten kawałek pasa do lądowania. Proszę mi wierzyć - brak lotniska nie odstrasza od regionu, jeżeli pod innymi względami jest ono otwarte na inwestorów.

Naiwność prowincjonalna

Zebrani pytali też, co może być przyczyną braku zainteresowania regionem ze strony inwestorów. - Totalnie nieudolne władze - odpowiedział bez zastanowienia Zbigniew Niemczycki. Jako przykład ze swoich licznych doświadczeń przywołał te z półwyspu Helskiego, gdzie aktywność i otwartość jednego z burmistrzów prowadziła do boomu inwestycyjnego, a opieszałość kolejnego wywołała marazm i zastój.
- Władze nie wiedząc, jak i kogo przyciągnąć do swojego miasta czy regionu, powinny pytać mądrzejszych od siebie - podkreślał wielokrotnie wice szef Polskiej Rady Biznesu. - I nie dać się ponieść czemuś co nazywam "naiwnością prowincjonalną".
Tu posłużył się przykładem dwóch sąsiednich gmin z Polski centralnej, gdzie brał udział w rozmowach z General Motors. W jednej i drugiej do terenu 400-milionowej inwestycji trzeba było doprowadzić 5 km drogi. Władze jednej gminy poszły w zaparte, że ma to zrobić zagraniczny inwestor, bo ma pieniądze. Władze drugiej uznały, że dla takiej inwestycji i tylu miejsc pracy warto zainwestować z pieniędzy samorządowych.
- Dziś w tej pierwszej gminie nic się nie dzieje - podsumował Niemczycki.- A w drugiej firmy wyrastają jak grzyby po deszczu.

Budownictwo? Skazane na sukces

W opinii Niemczyckiego w Polsce i ministerstwo infrastruktury, i budownictwo "skazane są na sukces", bo i dotacje, i fachowość polskich firm, a także popyt ze strony krajowych i zagranicznych klientów zainteresowanych nieruchomościami sprzyjają koniunkturze na tym rynku.- Trzeba tylko przycisnąć urzędników, żeby były plany zagospodarowania przestrzennego, a w ministerstwie dopuścić do głosu fachowców a nie nieudaczników - twierdził szef Curtis Development.
- Brak planów zagospodarowania leży w interesie urzędników - mówił Zbigniew Niemczycki. - To oni czerpią korzyści z tego, że od ich decyzji zależy, czy ktoś dostanie teren pod budownictwo czy nie, i w jakim czasie.
Zbigniew Niemczycki
jest prezesem Curtis Group (usługi lotnicze- White Eagle Aviation, budownictwo - Curtis Develepment, hotelarstwo - Bryza w Juracie, produkcja parafarmaceutyków - Curtis Healthcare). W pobliżu Mławy nadal działa jego zakład produkujący obudowy do sprzętu RTV (był częścią fabryki sprzedanej LG).
Jest wiceprezesem Polskiej Rady Biznesu, członkiem Rady Głównej BCC. Należy do grona najbogatszych Polaków - 26. miejsce na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost" z 2005 r. Jego majątek szacuje się na 600 mln zł.

Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie