MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O władzy i biznesie mówił w Białymstoku Zbigniew Niemczycki, jeden z najbogatszych Polaków

Maryla Pawlak Żalikowska
Co może być przyczyną braku zainteresowania regionem ze strony inwestorów? - Totalnie nieudolne władze - mówił w piątek w białostockim BCC Zbigniew Niemczycki, 26. na liście najbogatszych Polaków.

Podlascy przedsiębiorcy i managerowie wypytywali gościa zarówno o plusy wejścia Polski do strefy euro czy skutki wyjazdy wykształconych Polaków za granicę, jak i o problemy związane z regionem. Na pytanie, co w Białymstoku powinno być pierwsze: terminal czy przewoźnik, małe czy duże lotnisko - właściciel prywatnych linii lotniczych odpowiedział:
- Ja bym zaczął od położenia asfaltowego dywanika i ściągnął przewoźnika z awionetką na 20 osób - mówił

Zacząć od małej awiacji

Zalecał także bardzo dokładne badania kto, jak często i gdzie mógłby latać. Padł głos z sali, że takie badania u nas robiono i wskazują one na zapotrzebowanie na "latającą taksówkę" zabierającą do trzech osób w jednym kierunku.
- Doświadczenie wskazuje, że postawienie samolotu na 18 osób jest bezpieczne finansowo - przekonywał biznesmen. - Władze powinny jednak sięgnąć po unijne pieniądze, które na początku pozwoliłyby dopłacić przewoźnikowi do 10 miejsc. Chodzi bowiem o to, żeby przeloty odbywały się regularnie - inaczej nigdy nikogo to nie przyciągnie i nie wywoła długotrwałego popytu.
- A duży inwestor - dodał jeden z najbogatszych Polaków - i tak będzie miał własna awionetkę i poradzi sobie, jeżeli będzie ten kawałek pasa do lądowania. Proszę mi wierzyć - brak lotniska nie odstrasza od regionu, jeżeli pod innymi względami jest ono otwarte na inwestorów.

Naiwność prowincjonalna

Zebrani pytali też, co może być przyczyną braku zainteresowania regionem ze strony inwestorów. - Totalnie nieudolne władze - odpowiedział bez zastanowienia Zbigniew Niemczycki. Jako przykład ze swoich licznych doświadczeń przywołał te z półwyspu Helskiego, gdzie aktywność i otwartość jednego z burmistrzów prowadziła do boomu inwestycyjnego, a opieszałość kolejnego wywołała marazm i zastój.
- Władze nie wiedząc, jak i kogo przyciągnąć do swojego miasta czy regionu, powinny pytać mądrzejszych od siebie - podkreślał wielokrotnie wice szef Polskiej Rady Biznesu. - I nie dać się ponieść czemuś co nazywam "naiwnością prowincjonalną".
Tu posłużył się przykładem dwóch sąsiednich gmin z Polski centralnej, gdzie brał udział w rozmowach z General Motors. W jednej i drugiej do terenu 400-milionowej inwestycji trzeba było doprowadzić 5 km drogi. Władze jednej gminy poszły w zaparte, że ma to zrobić zagraniczny inwestor, bo ma pieniądze. Władze drugiej uznały, że dla takiej inwestycji i tylu miejsc pracy warto zainwestować z pieniędzy samorządowych.
- Dziś w tej pierwszej gminie nic się nie dzieje - podsumował Niemczycki.- A w drugiej firmy wyrastają jak grzyby po deszczu.

Budownictwo? Skazane na sukces

W opinii Niemczyckiego w Polsce i ministerstwo infrastruktury, i budownictwo "skazane są na sukces", bo i dotacje, i fachowość polskich firm, a także popyt ze strony krajowych i zagranicznych klientów zainteresowanych nieruchomościami sprzyjają koniunkturze na tym rynku.- Trzeba tylko przycisnąć urzędników, żeby były plany zagospodarowania przestrzennego, a w ministerstwie dopuścić do głosu fachowców a nie nieudaczników - twierdził szef Curtis Development.
- Brak planów zagospodarowania leży w interesie urzędników - mówił Zbigniew Niemczycki. - To oni czerpią korzyści z tego, że od ich decyzji zależy, czy ktoś dostanie teren pod budownictwo czy nie, i w jakim czasie.
Zbigniew Niemczycki
jest prezesem Curtis Group (usługi lotnicze- White Eagle Aviation, budownictwo - Curtis Develepment, hotelarstwo - Bryza w Juracie, produkcja parafarmaceutyków - Curtis Healthcare). W pobliżu Mławy nadal działa jego zakład produkujący obudowy do sprzętu RTV (był częścią fabryki sprzedanej LG).
Jest wiceprezesem Polskiej Rady Biznesu, członkiem Rady Głównej BCC. Należy do grona najbogatszych Polaków - 26. miejsce na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost" z 2005 r. Jego majątek szacuje się na 600 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny