MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe fotoradary. Nic nie umknie ich uwadze. Kierowcy już protestują!

Paweł Piątek
Zakończyły się właśnie testy pierwszego fotoradaru, który może rejestrować wykroczenie polegające na korzystaniu z telefonu komórkowego podczas jazdy. Efektem tego jest już kilku kierowców, którzy zostali ukarani mandatami, ale nie wszyscy spośród nich chcą je przyjąć i za nie zapłacić. Odwołali się nawet, ale bez powodzenia. Szykuje się nowy „bat” na kierowców.
Zakończyły się właśnie testy pierwszego fotoradaru, który może rejestrować wykroczenie polegające na korzystaniu z telefonu komórkowego podczas jazdy. Efektem tego jest już kilku kierowców, którzy zostali ukarani mandatami, ale nie wszyscy spośród nich chcą je przyjąć i za nie zapłacić. Odwołali się nawet, ale bez powodzenia. Szykuje się nowy „bat” na kierowców. Newspress
Zakończyły się właśnie testy pierwszego fotoradaru, który może rejestrować wykroczenie polegające na korzystaniu z telefonu komórkowego podczas jazdy. Efektem tego jest już kilku kierowców, którzy zostali ukarani mandatami, ale nie wszyscy spośród nich chcą je przyjąć i za nie zapłacić. Odwołali się nawet, ale bez powodzenia. Szykuje się nowy „bat” na kierowców.

Nowy fotoradar ma nazwę „Monocam” i już sieje zgrozę wśród kierowców. Na razie – na szczęście – tylko niemieckich, ale wywołuje tam już ogromne kontrowersje. Może on bowiem rejestrować wykroczenie polegające na używaniu telefonu komórkowego w trakcie jazdy samochodem.

Pierwsi sfotografowani dostali już mandaty, ale część z nich zdecydowała się odwołać od nałożonej kary. Jak informuje portal fr.de, pięciu ukaranych w ten sposób kierowców, którzy zostali sfotografowanych na używaniu komórki w trakcie prowadzenia pojazdu, uważa cały system za niezgodny z prawem. Jak powiedział niemieckiej agencji prasowej DPA, adwokat Jürgen Verheul, prawnik, który reprezentuje dwóch spośród ukaranych kierowców, nie ma specjalnych podstaw uprawniających do używania tego systemu.

Odwołania ukaranych kierowców były rozpatrywane przez sąd rejonowy w Trewirze. Ten orzekł, że nie istnieje wystarczająca podstawa prawna dla działania fotoradaru, który wykrywa korzystanie z telefonu podczas prowadzenia pojazdu. Według sądu „Monocam” ingeruje w prawo do informacyjnego samostanowienia wszystkich osób, które zostały przez nią sfilmowane. W przyszłości należy zatem ustalić warunki stosowania tego fotoradaru.

Mimo tego sąd uznał jednak, że dotychczasowe zdjęcia z fotoradarów można wykorzystać jako dowód i w trzech przypadkach utrzymał nałożone na kierujących mandaty. Powodem tej decyzji było to, że użytkownicy dróg muszą liczyć się z tym, że będą widziani i kontrolowani podczas jazdy. Adwokat Verheul zapowiedział już, że będzie odwoływał się od decyzji sądu okręgowego do Sądu Apelacyjnego w Koblencji.

System nowych fotoradarów jest częścią projektu pilotażowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Nadrenii-Palatynatu. Policja w Trewirze i Moguncji korzystała już z „Monocamu” przez okres sześciu miesięcy w 2022 roku. Ten specjalny rodzaj kamery-rejestratora została opracowany w Holandii, gdzie jest już powszechnie stosowany przez tamtejsze służby. Podobnie jak w przypadku pomiarów odległości, kamera ta jest zwykle umieszczana na mostach, skąd rejestruje wszystkie przejeżdżające samochody i za pomocą sztucznej inteligencji wykrywa telefony komórkowe w obszarze głowy kierowcy oraz ruchy rąk, które wskazują na ich użycie.

Eksperci zajmujący się bezpieczeństwem przeprowadzili badanie z udziałem ponad 1200 kierowców. 26 procent z nich odpowiedziało w nim, że pisze wiadomości tekstowe podczas jazdy, a 32 procent czyta SMS-y.

-Według policji w 2021 roku w całym kraju zginęło 117 osób, a ponad 8000 zostało rannych w wypadkach spowodowanych rozproszeniem przez korzystanie z telefonu – powiedział Christoph Lauterwasser, dyrektor Centrum Technologii Allianz. -To pięć procent wszystkich ofiar śmiertelnych. Jednak liczba ta może być znacznie wyższa.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Nadrenii-Palatynatu wciąż waha się czy nowy system fotoradarów ma przyszłość. Do jego stałego użytkowania potrzebna jest konkretna podstawa prawna. Jednak eksperci są przekonani, że ustawodawca wkrótce stworzy regulacje, które umożliwią stosowanie radarów nowego typu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe fotoradary. Nic nie umknie ich uwadze. Kierowcy już protestują! - Motofakty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny