MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezapłacony mandat. Co grozi kierowcy za niezapłacenie mandatu?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Niepłacenie mandatów jest traktowane jako odmowa przyjęcia kary i prowadzi do uruchomienia procedury administracyjnej.
Niepłacenie mandatów jest traktowane jako odmowa przyjęcia kary i prowadzi do uruchomienia procedury administracyjnej. Pawel Relikowski / Polska Press
Mandat karny to jedna z form karania za popełnione wykroczenie. Opłacenie mandatu administracyjnie kończy sprawę. A co dzieje się w sytuacji kiedy nie zapłacimy mandatu?

Jeśli nie popełniliśmy czynu lub nie zgadzamy się z werdyktem wystawiającego mandat, możemy odmówić jego przyjęcia, co oznacza skierowanie sprawy o wykroczenie do sądu. Jednak, jeśli zgodziliśmy się na przyjęcie mandatu, konieczne jest jego uregulowanie. Nieopłacenie grzywny może prowadzić do poważnych problemów, a nawet do pobytu w areszcie.

Niepłacenie mandatów jest traktowane jako odmowa przyjęcia kary i prowadzi do uruchomienia procedury administracyjnej.

Ten proces trwa przez kilka, kilkanaście miesięcy, po czym niespodziewanie policjanci mogą zapukać do drzwi i doprowadzić do zakładu penitencjarnego, w celu odbycia zastępczej kary pozbawienia wolności. Ryzyko zatrzymania może również pojawić się podczas rutynowej kontroli drogowej czy legitymowania.

Mandat karny nieopłacony w wyznaczonym terminie jest traktowany jako odmowa przyjęcia, co skutkuje wszczęciem sprawy sądowej. W najlepszym przypadku kończy się to grzywną nawet do 5 tys. zł., z dodatkowymi kosztami postępowania sądowego, znacznie zwiększającymi kwotę do zapłaty.

Jeśli ktoś nadal bagatelizuje otrzymane pismo i nie płaci kary grzywny, sprawa wraca do sądu, gdzie kara pieniężna jest zamieniana na karę zastępczą w postaci aresztu.

Policja otrzymuje nakaz zatrzymania i doprowadzenia osoby wraz z zarządzeniem o wszczęciu poszukiwań ogólnokrajowych. Mundurowi mają miesiąc na zatrzymanie i doprowadzenie takiej osoby do aresztu, w przeciwnym razie może zostać wydany list gończy, publikowany na stronach internetowych, w prasie i mediach.

Uwaga! Od kary zastępczej można się uchronić, wpłacając grzywnę na wskazane konto sądu i okazując policjantom dowód wpłaty. Każdy nakaz doprowadzenia zawiera informację, że Policja odstępuje od zatrzymania w przypadku okazania dowodu wpłaty grzywny.

Osoba, na którą wydano polecenie zatrzymania, jest rejestrowana jako osoba poszukiwana w policyjnym systemie. Zaległości w płaceniu mandatów są odnotowane w rejestrach dłużników, utrudniając zaciąganie kredytów czy pożyczek.

Podstawa prawna
Art. 25-27 ustawy z 20 maja 1971 roku – Kodeks wykroczeń – (DZ.U. z 2015 r. poz.1094 z późn. zm.)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niezapłacony mandat. Co grozi kierowcy za niezapłacenie mandatu? - Motofakty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny