MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczne zabawki dla dzieci. Ponad połowa skontrolowanych przez Inspekcję Handlową została zakwestionowana

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Na 25 modeli rowerków i hulajnóg dziecięcych 9 miało nieprawidłowości.
Na 25 modeli rowerków i hulajnóg dziecięcych 9 miało nieprawidłowości. Unsplash/ Kelly Sikkema
Inspektorzy Inspekcji Handlowej przeprowadzili kontrole rowerków, hulajnóg, a także akumulatorowych samochodów oraz motorków dla dzieci. Wyniki mogą wzbudzać niepokój wśród opiekunów i rodziców dzieci – zakwestionowano 23 zabawki na 40 skontrolowanych. IH skierowała do Prezesa UOKiK 7 wniosków o wszczęcie postępowań administracyjnych.

Spis treści

Kontrole zabawek dla dzieci

Kontrolerzy Inspekcji Handlowej sprawdzali producentów, sprzedawców hurtowych oraz sklepy detaliczne i wielkopowierzchniowe. Kontrole dotyczyły oznakowania 15 modeli pojazdów akumulatorowych, a także 25 modeli rowerków i hulajnóg dziecięcych. Ponadto eksperci zbadali parametry mechaniczne wszystkich produktów. Wszystkie zbadane pojazdy akumulatorowe pochodziły z Chin. Natomiast rowerki i hulajnogi dziecięce z Chin (20), Francji (1) i Polski (4).

Jak wyjaśniono, przedsiębiorcy do kontroli zostali wytypowani na podstawie monitoringu własnego oraz wyników wcześniejszych kontroli. – Uwzględniamy też sygnały medialne, informacje od konsumentów i przedsiębiorców – wskazano.

Wyniki kontroli. Czego najczęściej dotyczyły zarzuty?

Inspektorzy weryfikowali, czy produkty posiadają:

 • prawidłową dokumentację techniczną, w tym deklaracje zgodności,
 • dane identyfikacyjne producenta lub importera,
 • informacje identyfikujące zabawkę,
 • znak CE,
 • poprawną instrukcję w języku polskim.

Jak przekazano, na 15 modeli pojazdów akumulatorowych w aż 9 stwierdzono nieprawidłowości. Natomiast w przypadku 25 modeli rowerków i hulajnóg dziecięcych, nieprawidłowości stwierdzono w przypadku 9 z nich.

Ponadto sprawdzono, czy:

 • zabawki są trwałe i solidne,
 • między ruchomymi częściami zabawek nie powstają szczeliny i otwory, w których mogą utknąć części ciała dziecka,
 • mechanizmy blokujące działają poprawnie i spełniają swoją funkcję,
 • zabawki nie mają łatwo odłączalnych małych elementów, którymi dziecko może się udławić

Na 15 modeli pojazdów akumulatorowych 3 zostały zakwestionowane. Na 25 modeli rowerków i hulajnóg dziecięcych zostało zakwestionowanych 9 hulajnóg.

Przechodząc do szczegółów, wyłącznie pod kątem oznakowania i niezgodności formalnych zakwestionowano 7 pojazdów akumulatorowych. W 2 pojazdach akumulatorowych odnotowano zarówno niezgodności formalne, jak i konstrukcyjne. Z kolei wyłącznie pod kątem oznakowania i niezgodności formalnych zakwestionowano 2 rowerki i 2 hulajnogi dziecięce. W 5 hulajnogach dziecięcych odnotowano zarówno niezgodności formalne, jak i konstrukcyjne.

Na 15 modeli pojazdów akumulatorowych 10 miało nieprawidłowości w oznakowaniu i konstrukcji. Na 25 modeli rowerków i hulajnóg dziecięcych 13 miało nieprawidłowości w oznakowania i konstrukcji.

Łącznie zakwestionowaliśmy 23 zabawki na 40 skontrolowanych – poinformowano.

Jakie kary dla producentów?

Inspekcja Handlowa skierowała do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 7 wniosków o wszczęcie postępowań administracyjnych (3 wnioski dot. pojazdów akumulatorowych oraz 4 wnioski dot. rowerków i hulajnóg dziecięcych). Ich efektem może być nałożenie kar. Natomiast w 9 przypadkach stwierdzonych niezgodności formalnych przedsiębiorcy podjęli działania naprawcze (7 modeli pojazdów akumulatorowych, 1 rowerek i 1 hulajnoga dziecięca).

Wysokość kar:

 • Za wprowadzenie do obrotu przez producenta bądź importera zabawki niezgodnej z wymaganiami (np. pod względem konstrukcyjnym) kara wynosi do 100 tys. zł.
 • Za każdą niezgodność formalną kara wynosi do 10 tys. zł.
 • Brak oznakowania CE – kara wynosi do 20 tys. zł.
– Jest gorzej niż się spodziewaliśmy. Prawie połowa restauratorów w rejonach turystycznych popełnia błędy – poinformowano.

Tak oszukują klientów w restauracjach i lokalach gastronomic...

Niebezpieczny produkt zgłaszany jest przez UOKiK do unijnego systemu Safety Gate RAPEX, aby nie trafił w ręce europejskich konsumentów.

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niebezpieczne zabawki dla dzieci. Ponad połowa skontrolowanych przez Inspekcję Handlową została zakwestionowana - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny