MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie warto lekceważyć przyszłej emerytury, bo można dostać grosze

Andrzej Matys
Andrzej Matys
ZUS Białystok
Zwłaszcza młodzi ludzie wkraczając na rynek pracy nie zastanawiają się nad tym, co będzie ich czekało gdy osiągnął wiek emerytalny. Rozpoczynając karierę zawodową, godzą się na różnego rodzaju odstępstwa w opłacaniu składek przez pracodawców. Nie wiedzą jednak, że wśród emerytów są tacy, którzy pobierają świadczenie rzędu 22,5 tys. zł i tacy, których emerytura wynosi 2 grosze.

Część pracowników bagatelizuje temat przyszłej emerytury myśląc, że jest jakaś kwota minimalna, gwarantowana przepisami. Sądzą, że skoro odprowadzają jakieś składki na starość nie zostaną bez zabezpieczenia. To niestety błędne myślenie.

Aby otrzymać emeryturę minimalną należy spełnić pewne warunki.
Jednym z nich jest osiągnięcie wieku emerytalnego, który dla kobiet wynosi 60, a dla mężczyzn – 65 lat. Udowodnić wymagany okresami składkowymi i nieskładkowymi, który w przypadku pań wynosi 20 lat, a panów 25. Przy czym okresy nieskładkowe mogą stanowić maksymalnie jedną trzecią okresów składkowych.

- W województwie podlaskim mamy prawie 150 tys. emerytów Najwyższe obecnie świadczenia pobierane przez mieszkańca Białegostoku wynosi 14 950 zł. Otrzymuje je mężczyzna, który może pochwalić się 56-letnim okresem ubezpieczenia. Ale jego świadczenie jest niższe o niemal 7 500 zł w porównaniu z emeryturą wypłacaną dla seniorki z Bydgoszczy. Jej świadczenie, najwyższe w Polsce wynosi 22 398 zł, przy udokumentowanym stażu pracy wynoszącym 61 lat - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.


Jaka jest najniższa emerytura? W województwie podlaskim pobiera ją kobieta, która udowodniła 1 miesiąc i 15 dni opłacania składek pracując na umowie zleceniu. Jej wypłata to 31 gr.

Najniższą emeryturę w Polsce - 2 grosze - wypłaca Oddział ZUS w Biłgoraju. Otrzymuje ja również kobieta, która w całym swoim życiu pracowała tylko jeden dzień.

Mimo tak znacznych dysproporcji w wysokości emerytur warto wiedzieć, że w województwie podlaskim przeciętna wysokość tego świadczenia wynosi 2154 zł i jest niższa o 223 zł w porównaniu do średniej w kraju.
Jeśli chodzi o gwarantowaną kwotę minimalną, emerytura (przy udowodnieniu wymaganego stażu pracy) w roku 2019 wyniosła 1100 zł brutto.

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny