MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najlepszy widok, ale zabroniony

Redakcja
To symbol Stanów Zjednoczonych. Teraz jednak ma jeszcze dodatkowe znaczenie. Mało kto bowiem przypomina sobie, że Statua Wolności została podarowana Ameryce przez Francuzów, teraz mocno skłóconych z Nowym Światem.

Statua Wolności jest symbolem Ameryki, a w szczególności Nowego Jorku. Jest to też jeden z najczęściej kopiowanych pomników świata. Jej miniatura, która również komponuje się z horyzontem wielkiego miasta stoi na przykład w Odaibie w Zatoce Tokijskiej. Tylko wprawne oko jest w stanie wychwycić, że to co widać nie jest oryginałem.

Najlepszy widok, ale zabroniony

l czas powstania: 1884 - rozpoczęcie budowy, 28 października 1886 r. - ceremonia otwarcia
l statua przewieziona została na pokładzie fregaty w 350 częściach
l w koronie statui znajduje się taras widokowy. Jest tam 25 wielkich okien przez które można podziwiać panoramę Manhattanu
l wysokość od pięty do głowy 86 m, całkowita wysokość 92,99 m
l długość dłoni 5m
l długość palca wskazującego 2,44 m
l rozmiar paznokcia 33 x 25,5 cm
l odległość między oczami 76 cm
l długość nosa 1,48 m
l długość prawej ręki 12,8 m
l obwód talii 10,67 m
l szerokość ust 91 cm
l Ilość zużytej miedzi 100 ton, stali - 125 ton, całkowita waga posągu 225 ton
l wielkość togi - w przybliżeniu - 4372 m2

To pomnik, obserwatorium powstały w stylu, który nazywa się górnolotnie neoklasycyzm realistyczny. Szczerze trzeba sobie powiedzieć, że to co naprawdę wyróżnia tę budowlę spośród innych są jej gabaryty. Starczy powiedzieć, że cała statua - wraz z podstawą ma ponad 90 metrów wysokości (sama statua jest większa niż na przykład betonowy Jezus z Rio de Janeiro), a nos symbolu wolności jest wielkości wyrośniętego nastolatka.
Największą wartością statuy jest jednak to, że można z jej wnętrza podziwiać przepiękną panoramę Dolnego Manhattanu oraz zatokę Upper New York Bay. Do tarasu widokowego prowadzi ponad 300 krętych schodów w ciemnym wnętrzu posągu. Schody prowadzą również do pochodni, którą statua ma w jednej ręce. Problem jednak w tym, że od czasu tragedii 11 września statuę można podziwiać jedynie od zewnątrz. Wejście do środka jest surowo wzbronione.

złota pochodnia

Obejrzeć pomnik

Statua Wolności, wyspa na której stoi i okoliczne wysepki są we władaniu zarządu parków narodowych USA. Dlatego liczba turystów jest limitowana. Przez cały rok statuę można oglądać od godziny 9.30 do 15.00. Latem turyści mają półtorej godziny więcej na zwiedzanie. Niestety wycieczka kosztuje. Rejs promem z kontynentu na wysepkę kosztuje 10 dolarów - dzieci i seniorzy zapłacą 8 dolarów.

Statua Wolności początkowo nazywała się "Wolność Oświeca Świat". Zaprojektował ją genialny konstruktor, który znany jest przede wszystkim z wybudowania symbolu Paryża - wieży Eiffla. Rzeźbieniem zajął się Auguste Bartholdi. Całość powstała pod koniec XIX wieku we Francji, skąd monument został przewieziony do Ameryki w 350 kawałkach i tu złożony.
Ale wcześniej, statua w częściach była prezentowana na wystawach w Filadelfii i w Paryżu. Po raz pierwszy świat zobaczył ją w całości 28 października 1886 roku - wtedy odbyła się wielka feta z okazji jej otwarcia. Wtedy dopiero wszyscy mogli zobaczyć gigantyczną zieloną kobietę w koronie z pochodnią w jednej ręce i tablicą z deklaracją niepodległości w drugiej. Ubrana jest w togę.
W 1986 roku, gdy obchodziła swe setne urodziny wymieniono jej skorodowaną pochodnie na nową - pokrytą 24 karatowym złotem. Starą pochodnię można obecnie oglądać w Hallu Głównym.

Symbol wolności i imigrantów

Statuę ustawiono na najmniejszej wyspie w zatoce nowojorskiej - Liberty Island. Naokoło są jeszcze dwie podobnej wielkości wysepki zwane Governors Island i Elis Island. Wszystkie tworzą tak zwaną Bramę Nowego Jorku. Doceni to stwierdzenie tylko ten, kto do Nowego Jorku wpłynął z otwartego morza statkiem.
Tą drogą do Nowego Świata przybywało mnóstwo imigrantów, których symbolem jest również statua. Na pobliskiej wysepce przymusową kwarantannę odbyło 19 milionów obcych, którzy chcieli się osiedlić w cudownej Ameryce.
Dziś znajduje się tam Muzeum Emigracji. Znajduje się tam biblioteka gdzie każdy może poszukać swych "korzeni", a przed muzeum "Ściana Honoru", gdzie można odczytać nazwiska swoich przodków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny