Spis treści
Narzędzia działające w oparciu na algorytmach sztucznej inteligencji pojawiły się na rynku ogólnym stosunkowo niedawno. Szybko jednak te nowoczesne rozwiązania zyskały ogromną popularność dzięki mnogości zastosowań oraz przydatności w wielu aspektach. Pojawiło się przy tym także wiele zastrzeżeń i obaw, m.in. dotyczących oszustw dokonywanych w szkolnictwie z pomocą nowoczesnych chatbotów, mogących tworzyć materiały za uczniów.
Wciąż większość krajów nie zdążyła wdrożyć odpowiednich zapisów prawnych regulujących kwestie wykorzystania narzędzi opartych na SI czy także praw autorskich związanych z dziełami powstającymi z ich użyciem. Niemniej chatboty oraz kreatory graficzne SI cieszą się sporym zainteresowaniem, które zapoczątkował ChatGPT od OpenAI.
ChatGPT od OpenAI – rewolucja na rynku
Jednym z pierwszych, a przy tym najpopularniejszych i najsłynniejszych chatbotów wykorzystujących SI, jest ChatGPT. Narzędzie stworzone przez firmę OpenAI ma szeroki zakres zastosowania i jest bardzo zaawansowane. Twórcy rozwiązania nie poprzestają jednak na dotychczasowym sukcesie i wciąż je udoskonalają. Przykładem tego mogą być niedawno wprowadzone nowe funkcje ChatGPT, w tym rozpoznawanie obrazów czy opcje głosowe. Teraz natomiast, podczas pierwszej konferencji OpenAI dla deweloperów, dowiedzieliśmy się o kolejnych rozwiązaniach, które jeszcze bardziej udoskonalą zaawansowanego chatbota.
ChatGPT 3.5, ChatGPT 4 i ChatGPT 4 Turbo
Chatbot od OpenAI dostępny jest obecnie w trzech wersjach. Pierwszą z nich jest bezpłatny ChatGPT 3.5, z którego korzystać możemy po założeniu konta i oferuje nam on podstawowe, ale przy tym także rozwijane funkcje. Zupełnie inaczej wygląda sprawa płatnego modelu, czyli ChatGPT 4. Jest on bowiem płatny i to całkiem niemało. Miesięczny koszt dostępu to 20 dolarów, przy czym jest to kwota bez podatku i ostatecznie chcąc z tej opcji korzystać, musimy zapłacić łącznie 24,60 USD, czyli nieco ponad 100 złotych.
W zamian otrzymujemy jednak wiele ciekawych i przydatnych funkcji dodatkowych, jak choćby wspomniane wcześniej odczytywanie obrazu oraz np. przekształcanie poleceń na kod programistyczny. Czym jest wobec tego ChatGPT 4 Turbo? Otóż jest to bardziej rozwinięta i nowa forma płatnej wersji narzędzie OpenAI, która została obecnie udostępniona deweloperom w ramach API (interfejs programowania aplikacji) w formie testowej.
Własna wersja GPT od użytkowników
Wspomniany już ChatGPT 4 Turbo pozwala m.in. tworzyć własne wersje GPT. Dotyczy to spersonalizowanych funkcji oraz własnych ustawień, co pozwoli dostosować narzędzie do potrzeb określonego rodzaju użytkownika. Tworzenie to nie będzie wymagało dodatkowych opłat, a co więcej, nowe wersje chatbota będą mogły przez ich twórców być udostępniane innym użytkownikom za sprawą specjalnej sekcji w sklepie z customowymi wersjami ChatGPT. To jednak nie wszystko, ponieważ poinformowano, że OpenAI zamierza wręcz płacić twórcom najbardziej użytecznych i cieszących się w sklepie największą popularnością customowych modeli ChatGPT. Jakie jeszcze nowości nas czekają?
Nowe dane i funkcje ChatGPT 4 Turbo
Poza opcją tworzenia spersonalizowanych modeli chatbota OpenAI, ChatGPT 4 Turbo będzie wzbogacony jednak również o inne, nowe możliwości. Zacznijmy od jednej z najważniejszych, czyli aktualności danych. Obecne wersje narzędzia, z marca tego roku, dysponują bowiem danymi datowanymi do września 2021 roku, co oznacza, że nie mamy ze strony ChatGPt co liczyć na najnowsze informacje. To się jednak zmieni i właśnie za sprawą modelu ChatGPT 4 Turbo. Najnowsza opcja została bowiem przetestowana na zbiorze informacji zawierającym dane do kwietnia 2023 roku. Nie trzeba przy tym tłumaczyć, jak bardzo będzie to komfortowe i przydatne dla użytkowników.
To jednak nie koniec nowości. Chatbot OpenAI otrzyma także nową funkcję w postaci możliwości wskazania przez użytkowników określonego języka programowania do wykorzystania poprzeć ChatGPT. Dodatkowo ilość danych w jednym promptcie w przypadku ChatGPT 4 Turbo ma wynosić nawet do 300 stron tekstu, co jest dość imponujące. Kiedy możemy spodziewać się nowego modelu?
Niestety firma OpenAI nie podała jeszcze konkretnej daty wdrożenia nowego modelu ChatGPT 4 Turbo, który jest właśnie w fazie testów. Zapewniono jednak, że nie będziemy na nowe rozwiązanie długo czekać i jego udostępnienie nastąpi w ciągu najbliższych tygodni. Ogłoszenia podczas pierwszej konferencji OpenAI dla deweloperów nie ograniczyły się jednak do najnowszego modelu flagowego narzędzia firmy.
Nowa funkcja dla wszystkich modeli i użytkowników GPT
OpenAI zapowiedziało również, że do każdej wersji ChatGPT firmy zostanie dodana nowa funkcja – „Actions”. Pozwoli ona narzędziu na łączenie się z odrębnymi usługami za pośrednictwem sieci. Dzięki temu nie będzie potrzeby kopiowania danych np. z e-maili czy baz danych, aby zaimplementować je do GPT, a będzie to można zrobić automatycznie, z poziomu narzędzia. To korzystne choćby dla użytkowników chatbota OpenAI, którzy podczas korzystania z niego posiłkują się określonymi zestawami poleceń, instrukcji i promtów każdorazowo wpisywanych obecnie do poleceń narzędzia manualnie.
Sprawdź też:
Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?