Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białymstoku wycofał się z egzekucji z domu rodzinnego przedsiębiorcy

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Biuro Prasowe Rzecznika MŚP
Egzekucja z domu rodzinnego przedsiębiorcy, w sytuacji gdy wskazał on inny majątek, z którego może zaspokoić się wierzyciel jest sprzeczna z zasadą proporcjonalności i budzenia zaufania do organów administracji publicznej wyrażonymi w Konstytucji Biznesu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białymstoku po skutecznej interwencji Rzecznika MŚP, Biuro w Białymstoku, wydał korzystne dla przedsiębiorcy postanowienie w przedmiocie zwolnienia z egzekucji domu rodzinnego zamieszkałego przez wielopokoleniową, dziesięcioosobową rodzinę.

Sprawa dotyczyła wszczęcia i prowadzenia egzekucji z domu białostockiego przedsiębiorcy z branży produkcyjno-usługowej, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki jawnej, w sytuacji gdy dysponował on łącznie z innymi zobowiązanymi solidarnie wspólnikami majątkiem komercyjnym, służącym do prowadzenia działalności gospodarczej o wartości kilkukrotnie przewyższającej kwotę należną wierzycielowi. Zadłużenie przedsiębiorcy wynikło z niepowodzenia biznesowego przedsięwzięcia, a w konsekwencji konieczności zwrotu pozyskanego dofinansowania ze środków pomocowych.

- Organ egzekucyjny, na skutek złożonego wniosku o zwolnienie z egzekucji domu, wydał postanowienie o odmowie zwolnienia. Przedsiębiorca zaskarżył to postanowienie, jednak także organ drugiej instancji oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny nie dopatrzyły się przesłanek do zwolnienia domu z egzekucji, tj. ważnego interesu zobowiązanego i wykazania przez przedsiębiorcę innego majątku. Organ dokonał zajęcia, opisu i oszacowania domu przedsiębiorcy, nie podejmując żadnych czynności względem pozostałego majątku ujawnionego w oświadczeniach - informuje Krystian Cieślak z biura prasowego Rzecznika MŚP.

Rzecznik MŚP przystąpił więc do postępowania wszczętego na skutek ponownego wniosku o zwolnienie z egzekucji domu. Jak podkreślił, doszło do naruszenia zasady proporcjonalności i budzenia zaufania do organów administracji publicznej. Przedsiębiorca w złożonych oświadczeniach podał bowiem, iż jest współwłaścicielem kilku innych nieruchomości związanych z prowadzoną przez niego działalnością.
Jednak urząd skarbowy nie rozważył możliwości zaspokojenia z trzech nieruchomości o charakterze komercyjnym, których współwłaścicielami są wspólnicy pierwotnie zobowiązanej spółki jawnej. Dlatego też rzecznik w swoim stanowisku wskazał, że wybrany przez organ środek egzekucyjny charakteryzuje się najwyższym stopniem uciążliwości, a mimo to z sumy uzyskanej z licytacji wierzyciel nie będzie mógł zaspokoić się w całości.

Po tej interwencji, 13 grudnia 2019 roku organ wydał postanowienie, w którym uwzględnił stanowisko Rzecznika MŚP o konieczności doboru takiego środka egzekucyjnego, który pozwoli na zaspokojenie wierzyciela a jednocześnie będzie charakteryzował się najniższą uciążliwością dla zobowiązanego. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białymstoku zdecydował o zwolnieniu domu rodzinnego przedsiębiorcy z egzekucji do czasu przeprowadzenia czynności egzekucyjnych z wskazanej nieruchomości komercyjnej.

- Organem odwoławczym od postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w sprawie zwolnienia spod egzekucji na podstawie art. 13 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji jest Dyrektor Izby Administracji Skarbowej. Na postanowienie Dyrektora IAS służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Istotne jest także to, że wniosek o zwolnienie spod egzekucji z art. 13 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji można składać ponownie, jeżeli powołane zostaną nowe okoliczności w sprawie - wyjaśnia Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.
I najwyraźniej w tej sprawie takie okoliczności były, więc odwołanie przedsiębiorcy zostało uwzględnione, a egzekucja wstrzymana.

- Takie rozstrzygnięcie stanowi o poszanowaniu nie tylko Konstytucji Biznesu, ale też podstawowych praw obywatela, tj. prawa do poszanowania prywatności i prawa przedsiębiorcy do niezakłóconego życia rodzinnego - dodaje biuro prasowe Rzecznika MŚP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny