Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na wysokim stołku

Wojciech Nowicki
Przy tworzeniu aranżacji domowego baru można popuścić wodze fantazji i wyczarować urzekające wyjątkowym klimatem miejsce.

Właściwe zagospodarowanie przestrzeni jest pierwszym krokiem do stworzenia i wymarzonego baru. Istnieje wiele pomysłów na lokalizację barowego miejsca. W przypadku domów o dużej powierzchni uważa się, że najlepsze do tego celu są niskie partie budynku, takie jak np. piwnica. Jej zaciemnienie i cisza sprzyjają relaksującej atmosferze, a niewykorzystana przestrzeń poszerza gamę dostępnych rozwiązań i umożliwia oryginalne kombinacje jej zapełnienia. Oddzielne pomieszczenie nie jest jednak koniecznym wymogiem dla powstania barku.
Przy wyborze miejsca niezwykle istotna jest kreatywność. Problem braku wolnej powierzchni można wyeliminować, stosując praktyczną metodę połączenia kuchni z pokojem bądź jadalnią za pomocą podwyższonego blatu. Scalenie to powiększa optycznie pokój.
Innym ciekawym wyjściem jest stworzenie barku we wnęce ściany, bądź zastosowanie oddzielnego specjalnego mebla czy też wózka na kółkach, które będą pełnić jego rolę. Warto zatroszczyć się także o takie elementy jak: wysokie stołki barowe, lodówka, dystrybutor lodu - ice maker oraz półki lub szafki na alkohol.

Styl

Domowy barek jest przede wszystkim miejscem odpoczynku i relaksu. Dlatego też tak ważna jest atmosfera stworzonego miejsca. Oryginalność i pomysł wykonania budują klimat, którego kwintesencją jest indywidualny charakter baru. Podkreślają go dobrane przez autorów dekoracje. Motyw przewodni może wiązać się z zainteresowaniami, marzeniami, bądź upodobaniami gospodarzy. Potęguje to wrażenie intymności, dodatkowo wzmacniane przez właściwie dobrane oświetlenie.
Światło tworzy tajemniczy nastrój. Twarze osób siedzących za barem powinny być w półcieniu, natomiast lada, podobnie jak wystawa alkoholi na półkach, wyeksponowana. Efekt ten można uzyskać przez zastosowanie lamp halogenowych.
Lady barowe w zależności od gustu i ogólnej koncepcji mogą być zrobione z drewna, kamienia, szkła lub stali nierdzewnej, z której wykonana jest większość narzędzi barowych. Elementem wzbogacającym bar są lustra, które powiększają optycznie pomieszczenie. Na atmosferę miejsca barowego składa się także muzyka, która umila degustację, przyjemnie wypełniając ciszę i oddając nastrój chwili.

Szklana podstawa

Szkło, w którym podawany jest alkohol, spełnia niezwykle istotną rolę w sztuce barmańskiej. Podawany w odpowiednio dobranym naczyniu napój po prostu lepiej smakuje i jeszcze bardziej uwodzi swoim wyglądem. Domowy bar powinien być zaopatrzony w kieliszki do wódki (shoty), szampana, wina i koktajlowe (np. do Martini). Nie może także zabraknąć szklanek typu old - fashioned (tzw. whiskówek), w których podawane są napoje "on the rocks" - takie jak whisky oraz wysokich szklanek - highball. Gustowne szkło, mieniąc się kolorami i odbijając padające światło, jest także dekoracją baru.

Alkohol i dodatki

Najważniejszym elementem każdego baru jest, oczywiście, alkohol. Rangę baru poznaje się właśnie po różnorodności i jakości trunków. W profesjonalnym barze powinno być co najmniej 5 rodzajów alkoholi. Na pierwszym miejscu wymienia się wódki, zarówno kolorowe - smakowe, jak i czyste - szczególnie, cenione na całym świecie, wódki kategorii Premium. Wśród zasobów alkoholowych prawdziwego konesera nie może zabraknąć również ginu, tequilli, rumu oraz whisky.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny