Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Żydów Białostockich w zawieszeniu

Aneta Boruch [email protected] tel. 85 748 96 63
To w tej kamienicy, znajdującej się przy ulicy Waryńskiego 7 w Białymstoku powstanie muzeum białostockich Żydów. - To spełnienie marzeń wielu osób - mówi Lucy Lisowska. - Od lat zabiegali o to białostoccy Żydzi, rozproszeni po całym świecie.
To w tej kamienicy, znajdującej się przy ulicy Waryńskiego 7 w Białymstoku powstanie muzeum białostockich Żydów. - To spełnienie marzeń wielu osób - mówi Lucy Lisowska. - Od lat zabiegali o to białostoccy Żydzi, rozproszeni po całym świecie. Wojciech Wojtkielewicz / archiwum
W kamienicy przy ulicy Waryńskiego 7 miało być Muzeum Żydów Białostockich. Ale na razie sprawa utknęła. Poszło o to, że w przypadku, gdyby powstała tam np. kawiarnia, miasto oczekuje o wiele wyższej opłaty za dzierżawę.

Na razie sprawa jest zawieszona - przyznaje Lucy Lisowska, szefowa Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael. - Bo na takich warunkach nie możemy przyjąć budynku. Poniesiemy ogromne koszty, związane z jego remontem, a nie będziemy mogli użytkować go tak, jak zakładaliśmy.

W kamienicy, znajdującej się przy ulicy Waryńskiego 7 w Białymstoku, miało powstać muzeum białostockich Żydów. Placówkę planowało utworzyć Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael. Stowarzyszenie zadeklarowało, że zmodernizuje zrujnowany budynek na własny koszt. Pojawił się jednak problem.

- Liczyliśmy na to, że kiedy wyremontujemy budynek i otworzymy muzeum, to będziemy tam mogli prowadzić działalność, przynoszącą zyski, które przeznaczymy na działalność statutową stowarzyszenia - mówi Lucy Lisowska.

Miało ono w planach otwarcie w budynku muzeum kawiarni czy restauracji.

- Jeżeli w budynku ma być prowadzona działalność gospodarcza, to wtedy trzeba zastosować normalne, komercyjne warunki - mówi Andrzej Meyer, wiceprezydent Białegostoku, odpowiedzialny za gospodarowaniem mieniem gminy. - Czyli stowarzyszenie powinno płacić czynsz rynkowy, a nie jedną dziesiątą opłaty.

Wiceprezydent zaznacza, że przekazanie gminnej nieruchomości w użytkowanie bez przetargu, tak jak w tym przypadku, możliwe jest tylko wtedy, gdy nie jest w niej prowadzona działalność gospodarcza. Wynika to z zapisów uchwały rady miejskiej. Jeśli w grę wchodzi działalność budynek powinien trafić na przetarg - na dzierżawę lub sprzedaż.

Stowarzyszenie jednak nie kryje, że gdyby nieruchomość trafiła na wolny rynek, to nie będzie w stanie udźwignąć takiej inwestycji.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny