Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wojska. Wystawa pamięci ofiar nocy 10 lutego

Julita Januszkiewicz [email protected] tel. 85 748 95 18
Na wystawie będzie można obejrzeć fotografie dokomuntują życie leśników i osadników wojskowych, ofiar pierwszej sowieckiej deportacji
Na wystawie będzie można obejrzeć fotografie dokomuntują życie leśników i osadników wojskowych, ofiar pierwszej sowieckiej deportacji
Wnętrze pustego domu. Na środku izby stoi drewniany stół i krzesła. Jednak już nikt na nich nie siądzie. Kim byli mieszkający tam ludzie i jakie były ich losy - opowie o tym najnowsza wystawa czasowa Muzeum Wojska w Białymstoku.

Specjalnie na potrzeby nowej ekspozycji całkowicie zmieniony został wystrój sali wystaw czasowych muzeum. Powstały konstrukcje z drewna brzozowego, zamontowane zostały urządzenia multimedialne. Nie zabraknie też elementów oryginalnego wyposażenia wnętrz z okresu o jakim opowiada wystawa. Zobaczymy bardzo dobrze zachowaną szafę na ubrania oraz drewnianą komodę czy już wspominany stary stół. Wiele z eksponatów pojawi się w nowych funkcjach, chociażby skrzynia, w której kiedyś przechowywano rodzinne skarby, dziś posłuży jako ekspozytor, w którym zwiedzający znajdą skarby muzealne (pamiątki, zdjęcia).

Najnowsza wystawa opowiada losy polskich leśników oraz osadników wojskowych na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Przedstawia rolę jaką odgrywali oni w systemie obronności państwa Polskiego przed wybuchem II wojny światowej i w jej trakcie.

Wystawa tłumaczy, dlaczego akurat przedstawiciele tych grup stali się ofiarami zsyłek (pierwsza, lutowa, deportacja z 1940 roku) w głąb ZSRS. Pokazuje też ich ogromny wpływ w rozwój społeczny, kulturalny, ekonomiczny regionu.

Na wystawie będzie można zobaczyć unikalne, wcześniej nie pokazywane w Muzeum, eksponaty. Ogromna większość to dary przekazane muzeum przez Sybiraków i nabytki powstającego właśnie Muzeum Pamięci Sybiru. Będą to między innymi maska przeciw owadom, pojemniki do przechowywania żywności czy urządzenia do rozniecania ognia. Wystawę dopełnią fotografie z Bliskiego Wschodu i Afryki, wykonane przez Henryka Prejznera w trakcie powrotu z zesłania, a także makieta zabudowań osady zrobiona przez Tadeusza Konopackiego, również zesłańca, który z pamięci zrekonstruował zabudowania z czasu zsyłki.

Nie zabraknie też elementów nowoczesnych i interaktywnych: nagrań audio, wideo, multimedialnych ramek, oryginalnych ruchomych ekspozytorów.

- Zależy nam, by wystawa dawała szansę na poznanie tematu w sposób atrakcyjny, dostosowany do potrzeb różnych grup odbiorców, w tym ludzi młodych - mówi Bogusław Kosel pracownik Muzeum Wojska w Białymstoku i twórca wystawy.

Z myślą o nich przygotowany został specjalny cykl edukacyjny, który towarzyszyć będzie wystawie. Pierwsze zajęcia pt. "Nie taki wilk straszny" odbędą się 16 lutego w Muzeum Wojska w Białymstoku. Uczestnicy poznają bogatą faunę Syberii. Dowiedzą się jakie niebezpieczeństwa czyhały na Sybiraków. Pod okiem specjalisty nauczą się rozpoznawać ślady zwierząt: wilka, rysia, niedźwiedzia; wykonają odlewy poszczególnych śladów. Dzieci wraz z rodzicami dowiedzą się, że chociaż Syberia bywa niebezpieczna i wymagająca to jest to jeden z piękniejszych zakątków Świata.

Zajęcia poprowadzi Dr Janusz Kupryjanowicz, biolog, zajmujący się badaniem fauny, szczególnie pająków i nietoperzy. Jego pasją jest fotografia przyrodnicza. Zawodowo jest pracownikiem Uniwersytetu w Białymstoku.

W ramach cyklu edukacyjnego planowane są kolejne zajęcia od lutego do czerwca 2014 roku. Szczegóły będą dostępne na stronie Muzeum www.mwb.com.pl.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny