Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wojska. Sybilla za Najciekawsze Wydarzenie Muzealne 2013 roku. To Wyrwa w pamięci (wideo)

Jerzy Doroszkiewicz
Mapping przygotowany przez Naukowe Koło Filmowe „Filmovi” z Wydziału Architektury PB
Mapping przygotowany przez Naukowe Koło Filmowe „Filmovi” z Wydziału Architektury PB Jerzy Doroszkiewicz
Mapping przygotowany przez Naukowe Koło Filmowe "Filmovi" z Wydziału Architektury PB, wielkoformatowe wlepki przedstawiające Sybiraków na Węglowej oraz w przestrzeni miasta oraz instalacja fotograficzna "Mój adres: Białystok" zdobyły nagrodę Sybilla za Najciekawsze Wydarzenie Muzealne 2013 roku.

Projekt społeczno-kulturalny "Wyrwa w pamięci", poświęcony deportacjom na Sybir, został uznany przez jury za Najciekawsze Wydarzenie Muzealne 2013 roku w kategorii "przedsięwzięcie o tematyce martyrologicznej".

"Wyrwa w pamięci" to akcja społeczno-kulturalna, zrealizowana w II połowie 2013 r. Jej główne elementy to mural, który powstał na ścianie magazynu nr 5 przy ul. Węglowej, w miejscu przyszłego Muzeum Pamięci Sybiru, wielkoformatowe wlepki przedstawiające Sybiraków na Węglowej oraz w przestrzeni miasta, imponujący mapping przygotowany przez Naukowe Koło Filmowe "Filmovi" z Wydziału Architektury PB oraz instalacja fotograficzna "Mój adres: Białystok", stworzona również przy współpracy ze studentami tej uczelni.

Kontekst historyczny "Wyrwy w pamięci" określały cztery wielkie deportacje z lat 1940-1941, jedno z najważniejszych doświadczeń najnowszej historii. Wywózki dotknęły wówczas setek tysięcy mieszkańców dawnych kresów II Rzeczpospolitej, a w sposób szczególny Białystok, który niemalże z dnia na dzień utracił 20 tys. mieszkańców, czyli jedną piątą swojej ówczesnej populacji. Wokół tego wielkiego poczucia straty koncentrowała się główna idea projektu, skierowanego głównie do młodych ludzi, operującego zrozumiałymi dla nich środkami przekazu.

- "Wyrwa w pamięci" nie powstałaby, gdyby nie idea utworzenia Muzeum Pamięci Sybiru - mówi Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku. - Nagroda potwierdza, że sposób, w jaki zdecydowaliśmy się opowiadać o tych doświadczeniach, jest słuszny.

W tym roku na konkurs zgłoszono niemal 250 przedsięwzięć muzealniczych z całego kraju. Nagrody i wyróżnienia przyznano w 11 kategoriach. Grand Prix konkursu trafiło do Muzeum Narodowego w Krakowie za projekt "Rewitalizacja Oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie".

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny