Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Sybiru: Jest już koncepcja i projekt budynku

Aneta Boruch
autorstwa Jana Kabaca
autorstwa Jana Kabaca Archiwum
Do starego magazynu ma być dobudowany, nowy przeszklony obiekt. Parter będzie poświęcony deportacjom i drodze na Sybir, piętro - powrotom. Taki jest projekt muzeum, które ma upamiętnić losy Polaków na nieludzkiej ziemi.

- Staraliśmy się w samej formie architektonicznej budynku wyrazić pewną symbolikę - opisuje architekt Jan Kabac, autor koncepcji. - Takie są założenia projektowe. Przekazaliśmy je do urzędu miejskiego. Teraz czekamy na wnioski i uwagi, które trzeba będzie uwzględnić w projekcie.

To kolejny krok do utworzenia w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru. Miasto przeznaczyło na nie jeden ze starych magazynów przy ulicy Węglowej. Stał się on punktem wyjścia do opracowania koncepcji całej placówki. Zakłada ona, że stary budynek pozostanie w niezmienionej formie, bo z racji wyglądu doskonale będzie pasował do idei takiego miejsca. Ale oprócz niego zaplanowana jest nowa część, którą trzeba dobudować - ma być wyższa niż magazyn i górować nad całością.

- Szklana bryła symbolizować będzie zimno i chłód Syberii - tłumaczy ideę Jan Kabac. - Forma architektoniczna powinna przypominać gęstwinę lasu.
Układ wnętrz też będzie miał wymiar symboliczny. Parter ma być tematycznie związany z deportacjami i drogą na Sybir. Natomiast na piętrze zaplanowano miejsce na eksponaty, dokumentujące pobyt i powrót z nieludzkiej ziemi.

- Droga na Syberię będzie utrzymana w ciemnej, ponurej scenerii - mówi Jan Kabac. - Górę chcemy zrobić mocno prześwietloną.

Muzeum postawi na multimedia

Z wcześniejszych zapowiedzi Muzeum Wojska wynika, że nowa placówka postawi na multimedia. Większość przestrzeni Muzeum Sybiru będzie otwarta, dostępna i przyjazna zwiedzającym.

Muzeum Wojska cały czas gromadzi materiały, niezbędne do wyposażenia przyszłej placówki.

- Zbieramy relacje, pamiątki, poszukujemy informacji w różnych źródłach - mówi Robert Sadowski, dyrektor białostockiego Muzeum Wojska.

Po ostatecznym zaakceptowaniu koncepcji, do października przyszłego roku ma być opracowana dokumentacja na budowę Muzeum Pamięci Sybiru. W przyszłorocznym budżecie miasta zapisano na ten cel 500 tysięcy złotych.
Muzeum ma powstać do 2016 roku. Ma być placówką ogólnopolską zajmującą się tematyką wywózek na Wschód. Zarówno tych w latach 1940-41, jak i wcześniejszych zesłań Polaków na Sybir, począwszy od XVII wieku.

Nowa placówka będzie częścią białostockiego Muzeum Wojska, które jest instytucją miejską. Koszt powstania Muzeum Pamięci Sybiru szacowany jest na kilkadziesiąt milionów złotych. Magistrat chce zdobyć na ten cel fundusze z Unii Europejskiej, liczy też na wsparcie z ministerstwa kultury.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny