Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mobilne miasteczka ruchu drogowego trafiły do 10 białostockich podstawówek. Można tu nauczyć się zasad panujących na drogach

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Mobilne miasteczko ruchu drogowego w Szkole Podstawowej nr 19 w Białymstoku służy i młodszym i starszym uczniom
Mobilne miasteczko ruchu drogowego w Szkole Podstawowej nr 19 w Białymstoku służy i młodszym i starszym uczniom Urszula Śleszyńska
O tym jak ważne jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Ale warto o nim uczyć. Stąd 10 białostockich szkół podstawowych zostało wyposażonych w specjalne urządzenia służące właśnie do tejże nauki. O projekcie w czwartek (4 stycznia) opowiedzieli w Szkole Podstawowej nr 19 w Białymstoku zastępcy prezydenta - Rafał Rudnicki oraz Przemysław Tuchliński.

Spis treści

Miasto brało udział w realizacji dwóch projektów o łącznej wartości ponad 855 tys. zł i otrzymało na ten cel dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w wysokości 726 tys. zł. Powstały mobilne miasteczka ruchu drogowego, które pojawiły się w 10 białostockich szkołach.

Takie miasteczka to nic innego, jak kompleks elementów przeznaczonych do nauki przepisów ruchu drogowego i praktycznego szkolenia w zakresie ruchu pieszych. Sprawdzają się świetnie np. przy okazji nauki jazdy na rowerze.

To dobry projekt łączący frajdę z nauką

Miałem już okazję jeździć tu rowerem i było bardzo fajnie - zapewnił 12-letni Błażej z SP nr 19 w Białymstoku. - To naprawdę dobry projekt łączący frajdę z nauką. Nie mieliśmy nic podobnego wcześniej. Może nam to pomóc na przykład w nauce znaków drogowych. To też świetna pomoc dla osób, które nie mają jeszcze karty rowerowej. Na takim placu można się dużo nauczyć.

W skład mobilnego miasteczka wchodzą m.in. mini znaki drogowe, sygnalizacja świetlna, antypoślizgowe maty gumowe, które można rozkładać tworząc ścieżki rowerowe, skrzyżowania, ronda oraz tory przeszkód. Służy głównie do przeprowadzania praktycznej nauki chodzenia po drogach, a także do organizowania praktycznej części egzaminu na kartę rowerową. Z kolei stacjonarne miasteczko ruchu drogowego – to namalowany na placu kompleks przeznaczony do nauki przepisów ruchu drogowego i praktycznego szkolenia w zakresie ruchu pieszych oraz przede wszystkim do nauki jazdy na rowerze.

Miasteczka i urządzenia edukacyjne trafiły do 10 szkół

W projektach uczestniczyły szkoły podstawowe nr 2, 11, 19, 28, 34, 38, 45, 47, 49 i 50. Placówki te zostały wyposażone w miasteczka rowerowe mobilne lub stacjonarne oraz urządzenia edukacyjne typu: trenażer czasu, symulator roweru, symulator przejścia dla pieszych, symulator zderzeń.

Wszystko po to, by młodzi ludzie uczący się w naszych szkołach podstawowych mogli zdobyć wiedzę z zakresu tego, jak poruszać się na drodze czy jak bezpiecznie przechodzić przez przejścia dla pieszych - zapewnił Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. - Cieszymy się, że dostaliśmy na ten cel dofinansowanie, ale najbardziej cieszy nas to, że szkoły - jak widać tutaj, w SP numer 19 - korzystają ze sprzętu po to, by młodzi ludzie byli jak najlepiej wykształceni w tym zakresie.

Do czterech szkół trafił też symulator roweru. Jest on dobrym narzędziem do nauki podejmowania decyzji na drodze oraz jazdy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych (np. mgła, noc, deszcz, śnieg). A refleksomierz, trenażer czasu reakcji, symulator refleksu – to urządzenia do szkolenia koordynacji ruchowej dzieci, co pozwoli wyćwiczyć szybkie podejmowanie decyzji na drodze.

Miasto realizuje duże inwestycje drogowe, nasza sieć ścieżek rowerowych ma już ponad 160 kilometrów, a będzie ich jeszcze więcej - dodał Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta. - Rozpisaliśmy ostatnio postępowanie na realizację dokumentacji łączącej ścieżki rowerowe. Ale ważnym elementem jest również dbanie o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników dróg czy chodników. I z tego też tytułu jest ta inwestycja, doposażenie 10 placówek oświatowych na terenie miasta w te mobilne miasteczka ruchu drogowego. Znajomość znaków, znajomość zasad obowiązujących na drodze to jest ten element, który poprawia bezpieczeństwo w ruchu drogowym. A szczególnie ważne dla nas jest to, ażeby właśnie dzieci znały te zasady, żeby bezpiecznie czuły się na drodze.

Uczniowie przyjęli miasteczko ruchu drogowego z ogromną radością

Zarówno uczniowie, jak i dyrekcja SP nr 19 bardzo cieszy się z tego, że takie miasteczko trafiło właśnie do nich.

Myślę, że niejeden chłopiec marzył o tym, żeby w domu mieć dywan, na którym narysowane są drogi, po których można jeździć samochodami - powiedziała Elżbieta Zimnoch, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 19 w Białymstoku. - Kiedy rozłożyliśmy po raz pierwszy miasteczko ruchu drogowego, to nasi uczniowie przyjęli je bardzo radośnie. Stwierdzili, że to zabawa, ale i ciekawa nauka. I to w warunkach bezpiecznych, a nie na drodze.

Warto dodać, że białostockie szkoły realizowały dwa projekty: „Zakup miasteczek rowerowych na potrzeby szkół podstawowych w Białymstoku” (do pięciu szkół podstawowych w Białymstoku – nr 34, 38, 45, 11, 28) oraz „Zakup doposażenia z zakresu ruchu drogowego do szkół podstawowych w Białymstoku” (do pięciu szkół podstawowych – nr 2, 19, 47, 49, 50).

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny