MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy ruszył z rekrutacją. Uniwersytet w Białymstoku czeka na chętnych uczniów

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wydział Biologii UwB
Rozpoczęła się rekrutacja do trzeciej edycji Młodzieżowego Uniwersytetu Przyrodniczego. Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku czeka na zgłoszenia chętnych do 10 lutego.

Głównym celem projektu będzie przybliżenie uczestnikom pojęcia bioróżnorodności. Podczas warsztatów i wykładów uczniowie będą m.in. poznawać i wykorzystywać różne technologie, które pomagają badać i chronić bioróżnorodność.

- W tej edycji Młodzieżowego Uniwersytetu Przyrodniczego połączymy osiągnięcia z dziedziny nauk przyrodniczych i ścisłych: biologii, chemii, fizyki, informatyki i matematyki. Chcemy np. pokazać, jak w zachowaniu i rozwijaniu bioróżnorodności może nam pomagać sztuczna inteligencja. Uczestnicy projektu będą pracować w laboratoriach każdego z kampusowych wydziałów i instytutów. Podczas warsztatów zastosują podstawowy i specjalistyczny sprzęt, m.in. mikroskopy świetlne i binokulary, urządzenia do wizualizacji 3D w zestawach z mikroskopami świetlnymi, zestawy do elektroforezy DNA, fitotrony, oprogramowanie GIS (system informacji geograficznej), chromatografy, fotopułapki, termowizory, detektory ultradźwiękowe – zapowiada prof. Ada Wróblewska, koordynator projektu.

Warsztaty i wykłady poprowadzą nauczyciele akademiccy oraz doktoranci z Wydziału Biologii, Chemii, Fizyki, Matematyki oraz Instytutu Informatyki Uniwersytetu w Białystoku. Sztuczna inteligencja w rękach biologa molekularnego, kontrola inwazji biologicznych, luminescencja, sieć neuronowa w inteligentnym pojeździe przyszłości, zielona energia czy matematyczne modelowanie zjawisk przyrodniczych – to tylko niektóre tematy zaplanowane przez organizatorów.

Studenci Młodzieżowego Uniwersytetu Przyrodniczego otrzymają też dzienniczek zatytułowany „Hipokamp”. Znajdą tam nie tylko opisy poszczególnych warsztatów, ale również zadania w formie eksperymentów i obserwacji.

- Każdy uczestnik weźmie udział w 12 spotkaniach, trwających łącznie 4 miesiące. Uczniowie będą pracować w grupach wiekowych: klasy I-III oraz V-VIII szkół podstawowych, a także I-IV szkół ponadpodstawowych. Grupy będą niewielkie, dwunastoosobowe, co zapewni uczniom komfort i indywidualne podejście prowadzących – wyjaśnia prof. Wróblewska.

Cały projekt został przez nas podzielony na 3 tury (po jednej w semestrze akademickim), w każdej z nich będą uczestniczyć 72 osoby.

Projekt ma charakter ponadregionalny. Może w nim uczestniczyć młodzież w województwa podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego oraz lubelskiego. Uroczyste spotkanie inauguracyjne uczestników I tury zajęć zaplanowane jest na 4 marca. Informacje o projekcie, zasadach uczestnictwa oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej Wydziału Biologii UwB.

Trzecia edycja projektu Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy została dofinansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny