Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi Węgrzy z Erasmusa w białostockiej firmie Automatyka Pomiary Sterowanie

PR
Sześcioro uczniów szkół technicznych z Węgier przyjechało do Białegostoku na zawodowe praktyki w ramach Programu Erasmus. Staż zapewnia im firma Automatyka-Pomiary-Sterowanie.

Młodzież z Węgier uczestniczy w pracach montażowych i prefabrykacyjnych szaf sterowniczych i rozdzielni, zapoznaje się z rodzajami projektów wykonywanymi przez biuro projektowe.
Wcześniej młodzi białostoczanie uczyli się gotowania w Budapeszcie.

Taka wymiana jest możliwa dzięki programowi Erasmus+, który dostępny jest dla młodzieży z wszystkich krajów Unii Europejskiej. Celem współpracy jest wymiana doświadczeń zawodowych, poznanie środowiska pracy w innych krajach europejskich, doskonalenie umiejętności językowych uczniów i nauczycieli zawodu krajów partnerskich.
Głównym elementem tej współpracy są zagraniczne staże zawodowe młodzieży.

Węgierscy uczniowie spędzą w firmie APS trzy tygodnie. Wszyscy są ze szkół technicznych o kierunku mechatronika, zgodnym z profilem działalności APS.

- Z naszych wieloletnich doświadczeń wynika, że niezbędne jest odpowiednie wdrożenie ucznia w specyfikę firmy. Praktyka pokazuje że aby być dobrym inżynierem czy specjalistą nie wystarczą dobre wyniki w szkole. Niezbędne jest poznanie działania urządzeń, specyfiki prac montażowych itp. od podstaw, zaczynając od prostych czynności. Program praktyk został tak ułożony, że uczniowie na pewno skorzystają z wyjazdu i wrócą bogatsi o praktyczne doświadczenia.

- tłumaczy Krzysztof Godlewski, kierownik Działu Prefabrykacji w APS, który opiekuje się gośćmi firmy.

- APS to bardzo nowoczesna firma. Cieszę się, że tu jestem ponieważ zdobywam doświadczenie, które jest bardzo przydatne – mówi jeden z uczniów Máté Kreisz.
- Panują tu idealne warunki pracy. Pracownicy są bardzo pomocni i choć każdy z nich ma swoje obowiązki, to zawsze chętnie pomagają kiedy jest taka potrzeba – dodaje Gere Martin.

Oprócz nauki, goście zwiedzają Białystok i okolice.
- Moim zdaniem, Polska to bardzo piękny kraj. Ludzie tu są bardzo życzliwi i pomocni – ocenia inny z młodych Węgrów Attila Nagy.

Program Erasmus
powstał w 1987 roku jako program wymiany studentów. Mimo że jego zasięg i cele poszerzały się w kolejnych latach, główna idea pozostaje ta sama: rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami. Nazwa Erasmus nawiązuje do imienia holenderskiego filozofa i teologa, humanisty, Erazma z Rotterdamu (1466-1536). Nie bez przyczyny. Erazm, jak inni wybitni ludzie renesansu, kształcił się w wielu uczelniach w różnych krajach Europy, a jego poglądy na edukację przesycone były głębokim humanizmem
Erasmus jest programem dla uczelni, ich studentów i pracowników. Wspiera międzynarodową współpracę szkół wyższych, umożliwia wyjazdy studentów za granicę na część studiów i praktykę, promuje mobilność pracowników uczelni, stwarza uczelniom liczne możliwości udziału w projektach wraz z partnerami zagranicznymi. W niektórych jego akcjach mogą uczestniczyć również inne instytucje, organizacje lub przedsiębiorstwa, które współpracują ze szkołami wyższymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny