Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzostwa Świata w Mega Sumo. Drużyna SumoMasters z Białegostoku wywalczyła pierwsze miejsce

ezio
Mistrzostwa Świata w Mega Sumo. Drużyna SumoMasters z Białegostoku wywalczyła pierwsze miejsce
Mistrzostwa Świata w Mega Sumo. Drużyna SumoMasters z Białegostoku wywalczyła pierwsze miejsce Politechnika Białystok
Zespół z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej jest mistrzem świata w Mega Sumo! 17 grudnia, drużyna SumoMasters w składzie: Maciej Wysocki, Krystian Chojnowski, Marek Klimowicz, Bartosz Pawłow, Piotr Wasilewski oraz Bartłomiej Łukaszuk wywalczyła z robotem Masakrator pierwsze miejsce na zawodach International All Japan Robot Sumo Tournament w Tokio (15-18 grudnia).

Zawody w Japonii to najważniejsze wydarzenie w kalendarzu walk robotów Sumo – przyciągają najlepszych na świecie konstruktorów i ich roboty. Przepustką do udziału w turnieju jest bowiem wygrana rywalizacja w innych krajach i uzyskane dzięki temu specjalne zaproszenie od organizatorów. Z tego powodu International Robot-Sumo Tournament, traktowane są jako nieoficjalne mistrzostwa świata robotów klasy Sumo.

Zespół SumoMasters z Wydziału Mechanicznego zdobył takie zaproszenia dzięki zwycięstwom w zawodach na Litwie, w Hiszpanii, Chinach oraz Rumunii. Dlatego, do Tokio SumoMasters mógł zabrać aż trzy swoje konstrukcje: Masakrator, Speedster oraz Ace.

W “drabince pucharowej” International All Japan Robot Sumo Tournament rozstawiono 80 robotów. Dwie przegrane rundy z wyznaczonym przeciwnikiem oznaczały dyskwalifikację. Pierwszego dnia roboty z Wydziału Mechanicznego wygrały wszystkie walki, dzięki czemu nazajutrz mogły uczestniczyć w finałach. Drugiego dnia z zawodami pożegnał się robot Speedster przegrywając w 1/16 finałów. Drugi z robotów, Ace trafił na drugą najlepszą konstrukcję japońską. Po zaciętej walce wygrał, ale uszkodzenia poniesione w tym pojedynku nie dały mu szans na pokazanie swoich możliwości w walce z kolejnym robotem. Do końca walczył Masakrator. Najwięcej emocji wzbudziła walka półfinałowa, w której robot zmierzył się z najlepszą konstrukcją japońską – faworytem zawodów. Już po pierwszej rundzie, po silnych zderzeniach z Masakratorem, japoński robot był na tyle uszkodzony, że powodował uszkodzenia maty i został zdyskwalifikowany. W finałach nasz zespół miał powtórkę z turnieju w Bukareszcie – ponownie zmierzył się z rumuńskim robotem Cheetah.

Taktyka była podobna – uderzyć przeciwnika w taki sposób, aby nasze ostrze znalazło się pod przeciwnikiem, obniżyło siłę docisku rywala i ułatwiło jego wypchnięcie poza ring. Pierwsza runda – kilka silnych uderzeń – i to Masakrator został wypchnięty. To starcie kosztowało jednak przeciwnika uszkodzenie ostrza. Żeby uniknąć dyskwalifikacji za uszkodzenie maty, rumuńska ekipa zdemontowała cienkie, dodatkowe ostrze z przodu robota. Na taką ewentualność przygotowaliśmy specjalną taktykę. Szybki podjazd do przeciwnika i podważenie go poskutkowały – robot Cheetah znalazł się poza matą. To dało remis. Ostatnie, decydujące starcie, i Masakrator został najlepszym robotem świata w 2017 roku! – relacjonują studenci Politechniki Białostockiej.

Dr inż. Rafał Grądzki, opiekun zespołu SumoMasters, Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej: Dzięki możliwości uczestniczenia w wielu zawodach w ciągu całego roku mieliśmy okazję poznać mocne i słabe strony przeciwników oraz wady naszych konstrukcji. Dało nam to okazję do opracowania dodatkowych strategii walk oraz przetestowania różnych konfiguracji robotów. Niebagatelne znaczenie miało również zgranie zespołu i nieustanne podnoszenie umiejętności wszystkich osób pracujących nad robotami. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że nasza praca przyniosła tak znakomity efekt!

Pieniądze na budowę i udoskonalanie swoich konstrukcji oraz na wyjazd do Japonii Wydział Mechaniczny zdobył w ramach grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Najlepsi z najlepszych! Studenci dziękują także za wsparcie sponsorom (firmom Wenglor, Ion Motion Control, Supermagnete.de) oraz Prezydentowi Miasta Białegostoku (w ramach umowy dotyczącej promocji miasta).

Politechnika Białostocka stworzyła niezwykłą maszynę (mat. Politechniki Białostockiej)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny