MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minister Bortniczuk: Wsparcie dla samorządów w programie Olimpia to już ponad 1,1 mld zł - powstanie 560 przyszkolnych sal sportowych

Zbigniew Czyż
Zbigniew Czyż
Kamil Bortniczuk
Kamil Bortniczuk Adam Jankowski / Polska Press
W trzech naborach programu Olimpia, czyli wsparcia samorządów w rozbudowie infrastruktury sportowej, przekroczona została kwota 1,1 mld zł, dzięki której w całej Polsce powstanie 560 nowych przyszkolnych sal sportowych” – powiedział minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

We wtorek Bortniczuk podczas wizyty w Gąbinie niedaleko Płocka (Mazowieckie) przekazał burmistrzowi miasta i gminy Krzysztofowi Jadczakowi symboliczne czeki na prawie 5 mln zł rządowego wsparcia, w tym dwa na budowę sal sportowych i jeden na modernizację boisk Orlik.

Szef resortu sportu i turystyki przypomniał, że w 2024 r. obchodzona będzie 100. rocznica pierwszego występu polskiej reprezentacji na Igrzyskach Olimpijskich - w 1924 r. Olimpiada odbywała się w Paryżu. Jak wyjaśnił, właśnie w związku z tym jubileuszem rząd, na jego wniosek, podjął uchwałę o realizacji wieloletniego programu Olimpia, wsparcia infrastruktury sportowej w całej Polsce, największego w historii, o budżecie minimum 2 mld zł.

„Chcemy doprowadzić do sytuacji, żeby przy każdej polskiej szkole wybudowana została, tam, gdzie jeszcze nie ma, piękna, nowoczesna, tam, gdzie się zmieści pełnowymiarowa, tam gdzie nie, to mniejsza, ale w pełni funkcjonalna, sala gimnastyczna. I to jest właśnie program Olimpia” - powiedział Bortniczuk. Wyliczył, że w ramach trzeciego naboru tego programu zrealizowane zostaną przy szkołach w całym kraju 93 projekty, przy czym wsparcie dla samorządów, które prowadzić będą te przedsięwzięcia, wyniesie ponad 200 mln zł.

„We wszystkich trzech naborach przekroczyliśmy już kwotę 1 mld 100 mln zł i jesteśmy przekonani, że już dziś powstanie w Polsce, w ramach tego programu, 560 nowych przyszkolnych sal sportowych” - dodał minister sportu i turystyki. Wspomniał przy tym, że gdy zapowiadał program Olimpia i mówił o jego spodziewanych efektach „opozycja szydziła z jego założeń”, wykazując się, jak ocenił, nieznajomością realiów współpracy między rządem a samorządem.

„Jeszcze co najmniej dwa lata realizacji tego programu przed nami, prawie połowa budżetu do wykorzystania. Ponawiam to, co mówiłem już kilkukrotnie: będziemy ten program realizować dopóty, dopóki przy każdej polskiej szkole nie powstanie piękna, nowoczesna sala sportowa” - zadeklarował Bortniczuk. Jak podkreślił, celem programu jest stworzenie wszystkim polskim dzieciom dobrych warunków do tego, żeby nie tylko odbywały zajęcia wychowania fizycznego, ale też uczestniczyły w treningach sportowych po godzinach lekcyjnych oraz żeby powstające obiekty służyły w ogóle lokalnym społecznościom.

Szef resortu sportu i turystyki zaznaczył, że dzięki wsparciu w wysokości po ponad 2,1 mln zł powstaną sale sportowe przy szkołach w Nowym Kamieniu i Czermnie oraz za ponad 669 tys. zł dofinansowania przeprowadzony zostanie remont boiska Orlik w Gąbinie.

Podczas wizyty w tym mieście Bortniczuk zachęcał „do skorzystania z programu bonusów profrekwencyjnych”, który w związku ze zbliżającymi się wyborami do Sejmu i Senatu został ogłoszony przez rząd. „Gmina, która będzie charakteryzowała się najwyższą frekwencją w niedzielnych wyborach parlamentarnych może pozyskać 2,5 mln zł dodatkowych środków” - wyjaśnił.

Jak przekonywał, żeby uzyskać 0,5 mln zł, „należy spełnić bardzo prosty warunek”: w gminach do 20 tys. mieszkańców frekwencja powinna przekroczyć 60 proc., dzięki temu samorząd otrzyma 250 tys. zł na działalność kół gospodyń wiejskich czy zespołów lub orkiestr ludowych - projekt resortu rolnictwa, a kolejne 250 tys. zł na lokalne kluby sportowe - projekt resortu sportu i turystyki.

„A jeżeli mielibyście państwo najwyższą frekwencję w powiecie, to wówczas dodatkowo trafią 2 mln zł, jeden milion na budowę lub remont wskazanej strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej, a drugi milion na Fundusz Obywatelski, do dyspozycji gminy, czyli przede wszystkim mieszkańców, na inwestycje, które państwo, jako lokalna społeczność, uznacie za najważniejsze” - tłumaczył Bortniczuk zasady programu bonusów profrekwencyjnych.

„Serdecznie zachęcam państwa do korzystania z tych możliwości. Święto demokracji, które mamy 15 października, będzie tym pełniejsze, a wyniki tym bardziej miarodajne, im więcej ludzi w tych wyborach weźmie udział. To jest jedyne na czym nam zależy” - powiedział minister sportu i turystyki. Podkreślił, że celem programu jest to, aby w głosowaniu 15 października uczestniczyło jak najwięcej Polaków.

Gmina Gąbin to część powiatu płockiego, który należy do okręgu wyborczego nr 16 - w okręgu tym minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk otwiera listę kandydatów PiS do Sejmu w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Są na niej również m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki oraz wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

(PAP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sensacyjny ruch Łukasza Piszczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Minister Bortniczuk: Wsparcie dla samorządów w programie Olimpia to już ponad 1,1 mld zł - powstanie 560 przyszkolnych sal sportowych - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny