Mieszkańcy w końcu wygrali z urzędem miejskim

Julia Szypulska [email protected]
Mieszkańcy w końcu wygrali z Urzędem Miejskim w Białymstoku
Mieszkańcy w końcu wygrali z Urzędem Miejskim w Białymstoku archiwum
Magistrat nie będzie się odwoływał. Odda Grażynie i Adamowi Stawowskim kawałek ziemi, o który walczyli. Urzędnicy twierdzą, że długo trwało badanie stanu prawnego nieruchomości

Sprawa wydawała się prosta. Chcieli tylko odkupić od miasta kilka metrów gruntu. Ale wpadli w urzędniczą machinę i zmagali się z nią cztery lata. Przeszkody piętrzyły się, a im brakowało sił. W końcu jednak wygrali. Będą mieli grunt i to za darmo. - Czujemy ogromną satysfakcję - nie kryją radości Grażyna i Adam Stawowscy z Białegostoku.

Rozstrzygającą decyzję wydał starosta wysokomazowiecki. Uznał, że białostocki magistrat ma przenieść własność do kilku kawałków ziemi na naszych Czytelników. Jest to grunt, który należał do rodziny Grażyny Stawowskiej. W latach 60. zabrało go miasto pod inwestycję, do której nie doszło do dziś. To zaś oznacza, że spadkobiercy właściciela mają prawo do odzyskania nieruchomości. I na ten przepis powołał się starosta.

- To prawo działa od 1997 roku, a ja dowiedziałem się o nim dopiero niedawno - irytuje się Adam Stawowski. - Wcześniej, za radą urzędników, próbowałem ziemię kupić, a w końcu wydzierżawiłem. Płacimy ponad 700 zł rocznie za coś, co w sumie należy do nas. I co wcześniej było nieużytkiem, po którym walały się śmieci.

W 2010 roku, kiedy państwo Stawowscy postanowili ogrodzić swoją działkę, okazało się, że część ich płotu będzie przebiegać przez grunt miejski. Chodziło o kilkumetrowy klin wcinający się w ich działkę. Stawowscy chcieli więc sprawę uregulować zgodnie z prawem i zgłosili się do urzędu. - Wtedy zaczęła się nasza droga przez mękę - wspomina nasz Czytelnik. - Najpierw powiedziano nam, że możemy kupić grunt w drodze przetargu ustnego. I ani słowa o tym, że jako spadkobiercy możemy się ubiegać o zwrot tych działek.

Do przetargu nie stanęli, bo cena była zbyt wysoka. Wniosek złożyli ponownie w maju 2013 roku. Urzędowe procedury ciągnęły się do jesieni. A to brakowało podpisów, a to pracownik był na urlopie. Sprawa utknęła w miejscu. Napisali zatem do prezydenta. W odpowiedzi poinformowano ich, że mogą kupić ziemię w trybie bezprzetargowym, ale pod warunkiem, że spadkobiercy nie będą się ubiegać o jej zwrot. Urzędowi przekazali więc, że to oni są właśnie spadkobiercami.

- Ja mogę nie znać prawa, ale urzędnicy powinni. Dlaczego od razu nikt nam nie powiedział, że możemy odzyskać ziemię? - pyta Adam Stawowski.

Przedstawiciele urzędu tłumaczą, że długo trwało badanie stanu prawnego nieruchomości. W zasobie geodezyjnym brakowało niektórych dokumentów i trzeba było zwracać się o nie do innych jednostek. To, że Stawowscy mogą się ubiegać o zwrot działek okazało się dopiero w 2013 roku.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

A "obwodnica " -autostrada Niepodległosci wbrew opinii mieszkańców Firmy i Osiedli , a takie będą skutki polityki wprowadzania TIRÓW do gęstej miejskiej zabudowy - artykuł w Gazecie Wyborczej ; CZY POLSKIE MIASTA MUSZĄ NAS TRUĆ .

No i właśnie się dowiadujemy dla czego tak bardzo niektórzy walczą żeby ta droga nie powstała. Pewnie chcą odzyskać swoją ziemię która leży już jakiś czas odłogiem.

 

B
Brutus
W dniu 17.02.2015 o 09:01, Gość napisał:

A "obwodnica " -autostrada Niepodległosci wbrew opinii mieszkańców Firmy i Osiedli , a takie będą  skutki polityki wprowadzania TIRÓW do gęstej miejskiej zabudowy - artykuł w Gazecie Wyborczej ; CZY POLSKIE MIASTA MUSZĄ NAS TRUĆ .

Dziś wszystkie tiry które jadą do UC jadą aleją Popiełuszki, tak dużo ich jeździ, że ledwo z kolein wyjeżdzam...

a
anna

Gdyby taki urzędnik nieudolniak zapłacił za swoje błędy ale nasz prezydent jeszcze go wynagrodzi to tak się dzieje i dziac się bedzie

G
Gość
W dniu 17.02.2015 o 09:01, Gość napisał:

A "obwodnica " -autostrada Niepodległosci wbrew opinii mieszkańców Firmy i Osiedli , a takie będą  skutki polityki wprowadzania TIRÓW do gęstej miejskiej zabudowy - artykuł w Gazecie Wyborczej ; CZY POLSKIE MIASTA MUSZĄ NAS TRUĆ .

"Powietrze mamy najgorsze w Unii Europejskiej . W Łodzi zanieczyszczenie skraca życie o półtora roku .w Warszawie prawie o dwa lata,w Krakowie -o dwa i trzy miesiące ...Najbardziej rozpowszechnionym zanieczyszczeniem powietrza w Polsce są niewidzialne pyły zawierajace metale cię-żkie i rakotwórcze dioksyny - skutek zawały serca i udary mózgu ...."

G
Gość

Święta prawda! Wywalić takich "urzędników". ot to przykład - jak służą społeczeństwu - wbrew prawu! I kasę dla tego państwa tawowskich zwrócic, 700zł rocznie płacili- za swoje! Co na to prezydent truskolaski? nagrode da? pan prezydent nigdy sie nie wstydził za swoich urzędników!!!

 

A "obwodnica " -autostrada Niepodległosci wbrew opinii mieszkańców Firmy i Osiedli , a takie będą  skutki polityki wprowadzania TIRÓW do gęstej miejskiej zabudowy - artykuł w Gazecie Wyborczej ; CZY POLSKIE MIASTA MUSZĄ NAS TRUĆ .

G
Gość
W dniu 17.02.2015 o 07:27, fan napisał:

"To, że Stawowscy mogą się ubiegać o zwrot działek okazało się dopiero w 2013 roku." Mamy już 2015, a urzędnicy pobrali niewąskie nagrody za swoja nieudolność za 2014. 

Święta prawda! Wywalić takich "urzedników". ot to przykład - jak służą społeczeństwu - wbrew prawu! I kase dla tego państwa stawowskich zwrócic, 700zł rocznie płacili- za swoje! Co na to prezydent truskolaski? nagrode da? pan prezydent nigdy sie nie wstydził za swoich urzędników!!!

f
fan

"To, że Stawowscy mogą się ubiegać o zwrot działek okazało się dopiero w 2013 roku."

 

Mamy już 2015, a urzędnicy pobrali niewąskie nagrody za swoja nieudolność za 2014. 

Dodaj ogłoszenie