Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasta partnerskie Białegostoku. Sprawdźcie z kim Stolica Podlasia prowadzi międzynarodową współpracę. Będziecie zaskoczeni!

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Byłe miasto partnerskie Białegostoku
Byłe miasto partnerskie Białegostoku Piotr Łozowik
Międzynarodowa współpraca miast jest obecnie powszechną praktyką. Sprawdziliśmy jakie miasta partnerskie posiada Białystok. Okazuje się, że jest wśród nich wiele egzotycznych ośrodków miejskich jak stolica Zambii czy ponad dwumilionowe miasto w Chinach. Sprawdź z jakimi miastami Białystok współpracuje, a z jakimi zerwał stosunki partnerskie.

Spis treści

Białystok - miasto z potencjałem, miasto partnerskie

Białystok jest stolicą województwa podlaskiego i liczy niemal 300 tysięcy mieszkańców. Pełni funkcję administracyjnego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego centrum regionu. Miasto z przyległymi gminami tworzy aglomerację białostocką. Uwarunkowania geograficzne (leży w sąsiedztwie Białorusi, Litwy i Rosji) i historyczne sprawiły, że Białystok jest miejscem, gdzie od wieków żyli wspólnie ludzie różnych kultur, wyznań i narodowości, co ukształtowało specyficzny charakter miasta. Położenie i potencjał ludzki sprawia, że jest to nadal ośrodek miejski z dużymi możliwościami. Aby je wykorzystać potrzebna jest współpraca z innymi miastami.

Zobacz z jakimi miastami na świecie współpracuje Białystok:

Jak się okazuje miasta partnerskie Białegostoku nie leżą tylko w Europie, choć te przeważają, ale też daleko poza jej granicami. Mamy więc do czynienia m.in. z ośrodkami miejskimi w:

  • Chinach,
  • Etiopii,
  • USA,
  • Azerbejdżanie,
  • Zambii.

Czym jest miasto partnerskie?

Miasta partnerskie to forma współpracy międzynarodowej miast, która ma na celu wymianę kulturalną, gospodarczą i informacyjną. Celem partnerstwa miast jest współpraca ludzi, niezależnie od granic państwowych, która skutkuje obopulnymi korzyściami. Przedstawiciele miast partnerskich regularnie składają sobie wizyty aby zacieśnić swoje więzi.

Teraz Republika Łotewska, czyli w Białymstoku powstał 12. konsulat honorowy

Prekursorzy

Pierwsze partnerstwa miast powstawały w 1947, by szerzyć międzynarodową współpracę u podstaw. Jako pierwsze umowy partnerskie podpisały władze niemieckiego Ludwigsburga i francuskiego Montbéliard. 2 czerwca 1958 w Kaliszu i 29 czerwca 1958 w Hautmont podpisno „Kartę Przyjaźni” między tymi dwoma miastami bliźniaczymi. Kalisz był pierwszym polskim miastem, a Hautmont jednym z pierwszych miast francuskich, jakie zawarły umowę o współpracy miast partnerskich.

Unia Europejska premiuje partnerstwa miast następującymi nagrodami:

  • „Dyplom Europejski”,
  • „Medal Europejski”,
  • „Flaga Honorowa”,
  • „Nagroda Europejska”.

Miasta partnerskie za granicą. Więcej wydatków niż korzyści.

Międzynarodowa współpraca Białegostoku

Miasta partnerskie to nie jedyna forma współpracy międzynarodowej jaką stosuje Stolica Podlasia. Białystok współpracuje również z innymi miastami w ramach obszaru Partnerstwa Wschodniego. Partnerstwo Wschodnie to program określający wymiar wschodni polityki Unii Europejskiej w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Projekt Partnerstwa został zapoczątkowany działaniami dyplomacji polskiej, wspieranymi przez Szwecję. Program zainaugurowano w Pradze w 2009 roku, podczas prezydencji czeskiej.

Zobacz z jakimi miastami na świecie współpracuje Białystok:

Zerwanie współpracy

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2022 roku miasto wypowiedziało współpracę z kilkoma rosyjskimi miastami oraz z jednym ośrodkiem miejskim mieszczącym się na Białorusi.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny