Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mediateka. Co skrywa multimedialne archiwum historii regionu

Anna Kopeć
Mediateka udowadnia, że historii można uczyć się przez pryzmat opowieści dziadków czy sąsiadów - przekonuje Agnieszka Kajdanowska
Mediateka udowadnia, że historii można uczyć się przez pryzmat opowieści dziadków czy sąsiadów - przekonuje Agnieszka Kajdanowska Wojciech Wojtkielewicz
Gawędy o Bojarach, Starosielcach, życie pracowników fabryki Uchwyty - to tylko niektóre zasoby Mediateki, która znajduje się w Centrum im. L. Zamenhofa.

Nasze zasoby cały czas się powiększają. Gromadzimy materiały o różnej tematyce, które wiążą się z historią naszego regionu. Zaczynaliśmy od uwiecznienia historii z osiedla Bojary. Ostatnio sukcesywnie uzupełniamy Mediatekę o opowieści ze Starosielc. Zbieramy też relacje białostockich harcerzy i mamy sporo zdjęć dokumentujących życie pracowników Fabryki Przyrządów i Uchwytów Bison-Bial - opowiada Mariusz Bieciuk z Białostockiego Ośrodka Kultury/ Centrum im. Zamenhofa, które od kilku lat prowadzi multimedialne archiwum historii mówionej.

Mediateka to kopalnia mało znanych opowieści głównie o Białymstoku. Pracownia znajduje się w placówce przy ul. Warszawskiej 19. Można z niej korzystać bezpłatnie. Zainteresowani znajdą tu wywiady ze świadkami historii. Co ważne, mogą z nich korzystać także osoby z dysfunkcjami słuchu, bowiem nagrania wideo wzbogacone są napisami. Wywiady uzupełnione są fotografiami z rodzinnych albumów i dokumentami z domowych archiwów. Łącznie to około 60 godzin nagrań wideo i prawie 1300 zdigitalizowanych zdjęć i dokumentów.

- Wśród nich są opowieści najstarszych białostoczan, opisy tradycji ślubnych w różnych wyznaniach, a także historia rozwoju ruchu esperanto w Białymstoku - dodaje Agnieszka Kajdanowska z CLZ.

O tym, jak zasoby historii mówionej wykorzystywać w nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży będzie można przekonać się w październiku. Wtedy w CLZ odbędzie się bezpłatne seminarium. Archiwa społeczne mogą być ciekawym urozmaicenim szkolnej podstawy programowej.

Seminarium poprowadzą Mariusz Bieciuk Agnieszka Kajdanowska z CLZ oraz eksperci od kilku lat zajmujący się edukacją w oparciu o zasoby archiwalne: Monika Koszyńska z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Jarosław Pałka z Domu Spotkań z Historią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny