Matura 2021 - język polski. Zasady, arkusze, pytania i odpowiedzi. Przecieki z egzaminu maturalnego 2021

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Matura 2021 - język polski. Arkusze, odpowiedzi, zasady
Matura z języka polskiego to pierwszy z egzaminów, z jakimi będą musieli zmierzyć się tegoroczni absolwenci szkół średnich. Maturzyści przed arkuszami zasiądą już 4 maja.

Już we wtorek, 4 maja, rusza wielki maturalny maraton. Najpierw tegoroczni maturzyści zmierzą się z arkuszami z języka polskiego.

Matura z języka polskiegojest obowiązkowa. Muszą przystąpić do niej wszyscy tegoroczni maturzyści. By matura z języka polskiego była zdana, należy uzyskać minimum 30 proc. możliwych do zdobycia punktów (to min. 21 punktów).

Matura 2021. Język polski ARKUSZE CKE: Przecieki, pytania, rozwiązania, odpowiedzi. Co będzie na maturze z polskiego? [4.05.2021]

Ile trwa matura?

Matura z języka polskiego rozpocznie się już we wtorek 4 maja 2021 o godz. 9.00. Uczniowie na jej napisanie będą mieli 170 minut.

Matura z języka polskiego - zmiany

Z związku z tym, że przygotowania do tegorocznej matury przebiegały w pandemicznej rzeczywistości, Ministerstwo Edukacji i Nauki postanowiło nieco ułatwić maturę.

Matura 2021: POLSKI. Odpowiedzi i arkusze CKE. Co będzie na egzaminie z języka polskiego? Rozwiązania, testy, rozprawka [4.05.2021]

Egzamin maturalny, podobnie jak w poprzednim roku, zostanie przeprowadzony tylko w części pisemnej. W 2021 roku część ustna egzaminu z języka polskiego będzie nieobowiązkowa. Będą mogli do niej przystąpić absolwenci, którzy potrzebują jej wyników w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię wyższą.

Matura będzie przeprowadzona wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach – na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne – zawierające okrojony zakres wymagań podstawy programowej.

W tym roku, sam maturalny arkusz z języka polskiego będzie wyglądał nieco inaczej niż w ubiegłych latach. Maturzyści otrzymają dwie odrębne części. W jednej do rozwiązania będzie test, natomiast w drugim będą musieli napisać wypracowanie na wybrany temat.

Tym razem do wyboru będą trzy tematy - interpretacja tekstu poetyckiego i dwie rozprawki.

Matura z języka polskiego - arkusze i odpowiedzi

Wejdź w galerię i zobacz tegoroczne arkusze z języka polskiego.

Reżim sanitarny na maturze

Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i tegoroczni maturzyści egzaminy pisać będą w reżimie sanitarnym. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele oraz wszyscy pracownicy szkoły, będą musieli dostosować się do wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Oto najważniejsze zasady bezpieczeństwa panujące na tegorocznych maturach:

  • Na egzamin może przyjść wyłącznie zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu – bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19.
  • Zdający, nauczyciel inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
  • Osoba, która przechorowała COVID-19 (tzn. jest ozdrowieńcem), oraz osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 (tzn. osoba, która przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki), może przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji bądź osobą na kwarantannie
  • Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej.
  • Na egzaminie każdy uczeń korzysta z własnych przyborów piśmiennych, linijki, cyrkla, kalkulatora itd. Nie wolno pożyczać ich od kolegów.
  • Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą

MEiN szykuje zmiany w statusie nauczyciela

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie