MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz działkę ROD? Sprawdź, czy warto zostać członkiem stowarzyszenia ogrodowego. Kiedy opłaca się wstąpić w jego szeregi?

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Działki rekreacyjne zwłaszcza w dużych miastach nadal cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Coraz więcej osób chcąc odpocząć od zgiełku miasta szuka swojego kawałka zieleni pragnąc zostać działkowcem. Warto jednak skupić się na innej kwestii: czy warto zostać członkiem stowarzyszenia działkowców? Sprawdź to!

Spis treści

Kto zarządza Rodzinnymi Ogródkami Działkowymi?

Jeszcze dekadę temu wszystkimi rodzinnymi ogródkami działkowymi – w skrócie ROD-ami, zarządzał Polski Związek Działkowców. Ustawa z 13 grudnia 2013 roku umożliwiła jednak powstawanie nowych stowarzyszeń i jednocześnie zniosła obowiązek do nich wstępowania. Z tym dniem skończył się monopol PZD na prowadzenie ogrodów działkowych w Polsce.

Większość stowarzyszeń ogrodowych powstała z wyodrębnienia z PZD, nie ma jednak żadnych przeszkód, aby założyć zupełnie nowe stowarzyszenie ogrodowe. Jak wyjaśnia dr Jan Lipski, radca prawny, PZD jest obecnie takim samym stowarzyszeniem ogrodowym, jak wszystkie inne tego rodzaju podmioty. Działa on na podstawie tych samych przepisów i ma taki sam, jak inne stowarzyszenia ogrodowe, status. Nie jest zatem prawdą, że PZD ma charakter własności społecznej, a inne stowarzyszenia – własności prywatnej.

PZD oraz innym stowarzyszeniom ogrodowym przysługują takie same prawa do gruntów (najczęściej użytkowanie lub użytkowanie wieczyste), związane są one takimi samymi przepisami dotyczącymi korzystania z tych gruntów, prawa te są też w taki sam sposób chronione. Obowiązujące prawo nie posługuje się już od 1990 r. kategorią własności społecznej - ale jeśli pojęciem tym teoretycznie mielibyśmy się posługiwać, to dotyczy ono własności każdej organizacji społecznej – zarówno PZD , jak i każdego innego stowarzyszenia ogrodowego – wyjaśnia Jan Lipski, radca prawny.

ROD można założyć tylko i wyłącznie na gruntach publicznych lub gruncie własnym stowarzyszenia ogrodowego. Ponadto, prowadzone być mogą tylko przez stowarzyszenia ogrodowe.
ROD można założyć tylko i wyłącznie na gruntach publicznych lub gruncie własnym stowarzyszenia ogrodowego. Ponadto, prowadzone być mogą tylko przez stowarzyszenia ogrodowe. Fot. MARIUSZ KAPALA / GazetA LUBUSKA

Kto może zostać działkowcem?

Działkowcem może zostać każda pełnoletnia osoba, która zawarła umowę dzierżawy działkowej z konkretnym stowarzyszeniem ogrodowym, którym wcale nie musi być PZD. Nie liczy się też obywatelstwo ani ogrodnicze zdolności. Więcej o tym, jak zostać działkowcem, przeczytasz w tekście Przemysława Zańki-Gulczyńskiego: Działka ROD – czy można ją kupić? Jak zostać działkowiczem zgodnie z prawem? Dowiedz się, jak działają rodzinne ogrody działkowe

Co prawda jest jedno małe „ale” w kwestii przyznawania działek w dzierżawę. Jak pisze na swoim blogu Krzysztof Kozłowski, radca prawny, stowarzyszenie ogrodowe przy ustanowieniu prawa do działki powinno uwzględniać w szczególności ustawowe funkcje ROD i działki, a także miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o działkę.

Problem polega na tym, że ustawa nie określa żadnych funkcji ROD ani działki (określa jedynie „cele” ROD). Nie wskazuje też, jak należy oceniać zamieszkiwanie przez potencjalnego działkowca w danej miejscowości – wyjaśnia ekspert.

Działkowiec a członek stowarzyszenia – jakie są różnice?

Możesz być działkowcem i nie należeć do stowarzyszenia ogrodowego, które zarządza Twoim ROD-em. Możesz też równie dobrze wstąpić do stowarzyszenia ogrodowego i co ważne, stowarzyszenie nie może ci tego odmówić, o ile spełniasz wszystkie kryteria zapisane w jego statucie.

Działkowiec to pełnoletnia osoba, która zawarła umowę dzierżawy działkowej z wybranym stowarzyszeniem ogrodowym. Dzięki czemu jest uprawniona do korzystania z działki w danym ROD.

Natomiast członek stowarzyszenia ogrodowego to działkowiec lub osoba zainteresowana działką, który spełnia wymagania statutu stowarzyszenia i wyraził chęć zostania jego członkiem (składając stosowny wniosek) – tłumaczy Krzysztof Kozłowski, radca prawny.

Podstawowym obowiązkiem członków stowarzyszenia jest przestrzeganie jego regulaminu i ponoszenie opłat związanych z członkostwem. Pamiętaj też o tym, że stowarzyszenie nie może ci robić pod górkę, jeśli zechcesz wystąpić z jego szeregów, ale w dalszym ciągu chcesz pozostać użytkownikiem działki ROD. Ta decyzja należy tylko i wyłącznie do ciebie.

Jakie korzyści daje bycie w stowarzyszeniu i jakie łączą się z tym obowiązki?

Regulaminy ROD-ów mogą różnić się od regulaminu Polskiego Związku Działkowców (PZD), ponieważ są one ustalane przez różne stowarzyszenia. Choć mogą zawierać podobne zasady dotyczące użytkowania działek i zachowania porządku, szczegóły, takie jak opłaty, obowiązki członków i procedury działkowe, mogą być różne. Warto więc zapoznać się z konkretnym regulaminem ROD-u, aby zrozumieć jego specyfikę i wymagania. Działkowiec-członek stowarzyszenia jest w szczególności uprawniony do:

  • zagospodarowania działki i wyposażenia jej w odpowiednie obiekty i urządzenia zgodnie z ustawą i regulaminem,

  • udziału w szkoleniach organizowanych przez zarząd Stowarzyszenia,

  • występowania do zarządu Stowarzyszenia w sprawach dotyczących zagospodarowania i użytkowania ogrodu i działki,

  • zgłaszania wniosków dotyczących funkcjonowania i zarządzania stowarzyszeniem ogrodowym,

  • korzystania z urządzeń wspólnych Ogrodu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie jednego z takich stowarzyszeń ogrodowych, np. Zielonej Magnolii w Dąbrowie Górniczej.

Jak widzisz, członkostwo w stowarzyszeniu daje szereg uprawnień, których nie mają niezrzeszeni w nim działkowcy. Jednocześnie pozostawanie poza stowarzyszeniem nie oznacza, że ma się więcej swobody. Pamiętaj, że należenie do stowarzyszenia innego niż PZD, nie zwalnia ciebie od obowiązku przestrzegania regulaminu. Nie możesz stawiać na działce domu, w którym będziesz mieszkać przez cały rok. Pytanie, czy można mieszkać na działce ROD przez cały rok, co jakiś czas pojawia się na różnych forach działkowców.

Jak zostać członkiem stowarzyszenia ogrodowego?

Stowarzyszenie ogrodowe jest szczególnym rodzajem stowarzyszenia, jednakże podlega ogólnym przepisom prawa dotyczącym stowarzyszeń. To właśnie te przepisy w pierwszej kolejności decydują o kwalifikacji kandydatów na członków stowarzyszenia.

Aby przystąpić do stowarzyszenia, zasadniczo wymagane jest polskie obywatelstwo, pełna zdolność do czynności prawnych oraz posiadanie pełni praw publicznych. Dobrze też, abyś nie był ubezwłasnowolniony oraz posiadał prawa publiczne – innymi słowy był porządnym obywatelem.

Poza przepisami ustawowymi, istotne znaczenie ma także statut stowarzyszenia ogrodowego, który określa procedurę przyjmowania członków. Jeśli działkowiec spełnia wymogi statutu, stowarzyszenie nie może odmówić mu przyjęcia w poczet członków.

Większość działkowców spełnia warunki ustawowe, by zostać członkami stowarzyszenia ogrodowego prowadzącego ROD. Ważne jedynie, by zapoznać się z ewentualnymi wymaganiami zawartymi w statucie konkretnego stowarzyszenia – wyjaśnia radca prawny.

Źródła:

Prawnik w ogrodniczkach, www.stowarzyszenia-ogrodowe.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Masz działkę ROD? Sprawdź, czy warto zostać członkiem stowarzyszenia ogrodowego. Kiedy opłaca się wstąpić w jego szeregi? - RegioDom.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny