Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mariusz Błaszczak w Białymstoku. Minister obrony narodowej bierze udział w odprawie z żołnierzami Wojska Polskiego na Krywlanach

Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Wideo
od 16 lat
Mariusz Błaszczak odwiedza dziś Białystok. Szef MON spotkał się z polskimi żołnierzami na lotnisku Krywlany, gdzie weźmie udział w odprawie. Powodem wizyty ministra obrony narodowej na Podlasiu jest kryzys na granicy z Białorusią.

Mariusz Błaszczak w Białymstoku

Odprawę ministra obrony narodowej z żołnierzami Wojska Polskiego zaplanowano w czwartek (3.08.2023r.) o godz. 13.30 na Krywlanach w Białymstoku. Dotyczy ona zwiększenia liczby naszych wojsk na granicy z Białorusią.

13.15

Krywlany w oczekiwaniu na ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz I Zastępcy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała dywizji Marka Sokołowskiego. Obaj spotkają się z mediami. Potem odbędzie się część niejawna

13.40

Minister Błaszczak już wylądował w Białymstoku. Trwa odprawa.

Szef MON wziął udział w odprawie z żołnierzami Wojska Polskiego
Szef MON wziął udział w odprawie z żołnierzami Wojska Polskiego Izabela Krzewska

13.45

Minister Błaszczak:: dzisiejsza odprawa ma służyć temu, żebyśmy byli gotowi do odparcia białoruskich prowokacji. Zadaniem Wojska Polskiego jest niedopuszczenie do destabilizacji kraju. Z całą pewnością musimy liczyć się z kolejnymi prowokacjami, zwłaszcza w roku wyborczym. Nie uda się zdestabilizować części wschodniej naszego kraju dzięki służbie żołnierzy Wojska Polskiego. To było moje polecenie, żeby wzmocnić bezpieczeństwo na granicy.

14.00

Minister Błaszczak: Naszą odpowiedzą na takie prowokacje jest zwiększenie liczebności wojska, tu na wschodzie kraju. Wszystkie instrumenty są w ręku polskich żołnierzy. W sytuacji adekwatnej żołnierze mogą posługiwać się bronią. Są to żołnierze doświadczeni, po misjach. Jescze w tym roku na wyposażenie wojska trafią pierwsze radary Bystra. To znacząco wzmocni możliwości działań przeciwlotniczych i przeciwrakietowych. Do 2015 roku likwidowano jednostki wojskowe. My tworzymy nowe. Ten proces będzie postępował.

Powodem wizyty szefa MON w Białymstoku są informacje o przemieszczeniu się w rejon Grodna na Białorusi blisko polskiej granicy około stu wagnerowców. Kolejnym argumentem za zwiększeniem bezpieczeństwa wschodniej granicy naszego kraju jest incydent z naruszeniem polskiej przestrzeni powietrznej.

Białoruskie śmigłowce przeleciały nad Białowieżą

We wtorek (1.08.2023r.) białoruskie śmigłowce wojskowe przeleciały nad Białowieżą.

Informacje od mieszkańców o białoruskich helikopterach Mi-24 i Mi-8 nad ich domami pojawiły rano. Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło ten fakt w oświadczeniu publicznym dopiero dziesięć godzin później.

MON potwierdza naruszenie przestrzeni powietrznej Polski

- Po przedstawieniu przez dowódców i szefów służb wniosków z analizy sytuacji ustalono, że dzisiaj, 1 sierpnia 2023 r. doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa śmigłowce białoruskie, które realizowały szkolenie w pobliżu granicy. O szkoleniu strona białoruska informowała wcześniej stronę polską. Przekroczenie granicy miało miejsce w rejonie Białowieży na bardzo niskiej wysokości, utrudniającej wykrycie przez systemy radarowe. Dlatego też w porannym komunikacie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że polskie systemy radiolokacyjne nie odnotowały naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej - czytamy na stronie MON.

Więcej polskiego wojska na granicę z Białorusią

Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej, przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych polecił wtedy zwiększyć liczbę żołnierzy na granicy i wydzielić dodatkowe siły i środki, w tym śmigłowce bojowe. O incydencie zostało poinformowane też NATO.

W związku z tym w środę (2.08.2023r.) chargé d’affaires ambasady Białorusi został wezwany do MSZ.

- Ze względu na możliwe dalsze prowokacje apelujemy o odpowiedzialne rozpowszechnianie i komentowanie informacji, które mogą być wykorzystane przez rosyjski i białoruski reżim - zaapelował MON.

Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Litwy

W czwartek (3.08.2023r.) rano w Suwałkach premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Obaj politycy rozmawiali o zagrożeniu prowokacjami ze strony Grupy Wagnera.

- To na naszych granicach zatrzymują się hybrydowe ataki, Rosja i Białoruś nasilają te ataki, ich liczba będzie ciągle rosła – powiedział Mateusz Morawiecki.

Białoruś i Rosja dążą do destabilizacji granicy z sąsiadami

Według szefa polskiego rządu zarówno reżim białoruski jak i rosyjski będą dążyć do destabilizacji sąsiednich państw. Zapewnił też, że polskie władze nie lekceważą zagrożeń i wzmacniają ochronę granicy z Białorusią.

- Rozmawialiśmy o tym z panem prezydentem wcześniej. Jest to obserwowane na terytorium Litwy. Wiem również, że jest obserwowane na terytorium Łotwy i widzimy to także u nas – dodał szef rządu.

Prezydent Litwy o spotkaniu z polskim premierem

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda uznał spotkanie z szefem polskiego rządu za produktywne. Na swoim Twitterze napisał:

Produktywne spotkanie z premierem Polski Mateuszem Morawieckim w przesmyku suwalskim, gdzie omówiliśmy sprawy bezpieczeństwa na naszych granicach. Obecność najemników Wagnera na Białorusi jest dodatkowym czynnikiem ryzyka dla Litwy, Polski oraz sojuszników w NATO – czytamy na profilu litewskiej głowy państwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny