MAKi w Gdańsku, czyli jak współpraca kobiet i mężczyzn może zmienić świat na lepszy

Materiał informacyjny Fundacji Empiria i Wiedza
Współpraca kobiet i mężczyzn to źródło rozwoju i ogromu benefitów – zarówno w sferze ekonomicznej, jak i społecznej oraz psychologicznej. W społeczeństwie mocno pokutuje jednak pogląd, jakoby kobiety i mężczyźni byli swoimi przeciwnikami, którzy stale muszą coś sobie nawzajem udowadniać. Co się stanie, gdy porzucimy skostniałe stereotypy i zaczniemy współpracować, różnice postrzegając jako kierunkowskaz do rozwoju i pole, na którym możemy się wzajemnie dopełniać?

Postanowiły to sprawdzić Fundacja Empiria i wiedza oraz State of Poland, które zapoczątkowały ogólnopolską społeczno-edukacyjną kampanię MAKi. Ma ona na celu budowanie współpracy i partnerstwa między kobietami i mężczyznami.

- Symbolem naszej kampanii jest mak, polny kwiat często występujący na polskich łąkach. Jest piękny i delikatny, a swoim wyglądem dobrze ilustruje naturę ludzkich relacji. Jest rośliną o mocnych korzeniach, których potrzebuje, aby rozkwitać. Wierzymy, że ludzie funkcjonują podobnie, a rolę naszych korzeni pełni rodzina i relacje z innymi ludźmi – wyjaśniają organizatorzy. - Mak kiełkuje z wielu ziaren. Potrzebujemy siebie nawzajem, by rozkwitało nasze społeczeństwo. Zamiast dzielić wolimy łączyć. Razem możemy znacznie więcej! – dodają.

Tym samym, MAKi „kwitną” w miastach w całej Polsce w postaci szeregu wydarzeń ze znakomitymi gośćmi. Zaproszeni eksperci poruszają tematy z zakresu ekonomii, psychologii i socjologii, by wesprzeć obie drużyny i dać im „mapę”, z której mogą wspólnie zdobywać kolejne szczyty. 27 września zakwitły po raz kolejny, podczas panelu dyskusyjnego pn. „Jak mężczyzn z Marsa i kobiety z Wenus sprowadzić na Ziemię?” który miał miejsce w czasie kolejnej edycji Akcji Inspiracji o godz. 8:35-9:30 w Olivia Star na 33 piętrze w Gdańsku.

MAKi w Gdańsku – jak na przestrzeni lat zmieniają się relacje między kobietami a mężczyznami

W dyskusji, której moderatorem był znany widzom TVP dziennikarz Mateusz Szymkowiak udział wzięła psycholog Maria Rotkiel, dziennikarka i prezenterka Paulina Sykut-Jeżyna oraz Tomasz Szymański-Sztaba, wicedyrektor zarządzający spółką SWPS Innowacje.

Maria Rotkiel zmierzyła się z pytaniami o źródła trudności w znalezieniu wspólnego języka między kobietami i mężczyznami oraz pochyliła się nad stereotypami. Poruszyła zagadnienie tym razem od męskiej strony – bo i mężczyźni są w pewne ramy, np. „żywiciela i głowy rodziny” na siłę wtłaczani i oczekiwane od nich wykonywanie „męskich obowiązków”.

Psycholog podzieliła się także metodami na radzenie sobie z presją otoczenia i krzywdzącymi plotkami i opiniami. Wraz ze słuchaczami poszukiwała odpowiedzi na pytanie, na jakim etapie kształtowania postawy działać najintensywniej, by skruszyć skostniałe stereotypy i postawy, w jakich wielu z nas dorasta. Paulina Sykut-Jeżyna poruszyła z kolei temat zaufania, w szczególności wśród młodych osób. Uznana dziennikarka i prezenterka pochyliła się także nad różnicami między pokoleniami dzisiejszej młodzieży względem tej samej grupy sprzed 20 lat. Podjęła także temat budowania partnerskich relacji w życiu i biznesie – ma w tym doświadczenie, gdyż od lat robi to z mężem wspólnie prowadząc przedsięwzięcia biznesowe.

Na tematy związane z młodzieżą wypowiadał się także Tomasz Szymański-Sztaba. Panelista rozważał, jakie są współczesne relacje między młodymi ludźmi, jak wpłynął na to COVID-19 i przyjrzał się ich pozycji na rynku pracy. Poruszył także istotny dla nich temat, czyli jak właściwie wykorzystać drzemiący w nich potencjał i poszukiwał odpowiedzi na pytanie, czy język, w jakim się komunikujemy z młodszymi pokoleniami ma na to wpływ. Ze swojej perspektywy odniósł się także do zagadnienia, czy polska szkoła uczy rozwijania inteligencji emocjonalnej czy raczej ją tłamsi, a także – jakie zmiany w systemie edukacji miałyby pozytywny wpływ na sukcesy na rynku zawodowym i biznesowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: MAKi w Gdańsku, czyli jak współpraca kobiet i mężczyzn może zmienić świat na lepszy - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny