- Od początku maja realizujemy bardzo ważny program luzowania obostrzeń, dotyczący wszystkich dziedzin gospodarczych i życia społecznego. Nie przekłada się to, jak widzimy, na wzrost liczby zakażeń – przyznał w środę na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
- W ciągu ponad półtora miesiąca udało nam się zmniejszyć infrastrukturę covidową o blisko 20 tysięcy łóżek. W tej chwili do leczenia zakażeń mamy do dyspozycji 16 tysięcy łóżek – wyliczał szef resortu zdrowia.
Niedzielski przyznał, że systematyczne luzowanie, z jakim mamy do czynienia, „nie wywołuje negatywnych skutków w postaci przyśpieszenia pandemicznego”. Szef resortu zdrowia przyznał, że "luzowania to plany, które w zależności od sytuacji epidemicznej, będą mogły podlegać korektom".
I tak zgodnie z ogłoszonym harmonogramem, od 6 czerwca ponownie będą mogły się odbywać targi, konferencje oraz będą mogły być organizowane wystawy, z zachowaniem wymogów sanitarnych- 1 osoba na 15 m kw.
Branża eventowa nie nadrobi strat
Dotychczas branża eventowa dostarczała 1,5 proc. PKB i zapewniała ok. 220 000 miejsc pracy. W Polsce organizowanych było średnio 7 200 imprez masowych rocznie, a wartość tego sektora wynosiła blisko 3 mld złotych, obejmując według danych GUS aż 38 300 firm
Jak wynika z danych zgromadzonych przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, Klub Agencji Eventowych SAR oraz SBE, w wyniku kryzysu wywołanego pandemią, przychody firm zajmujących się organizacją imprez i wydarzeń masowych spadły w 2020 roku średnio o 78 proc.
– Należy mieć na uwadze, że eventy to nie tylko artyści występujący na scenie, ale wiele innych firm, bez których organizacja i produkcja wydarzenia nie byłaby możliwa. Obostrzenia spowodowały straty finansowe nie tylko w agencjach artystycznych, ale także w firmach transportowych, cateringowych, u dostawców techniki, fotografów, oświetleniowców, dźwiękowców i wielu innych – przypomina Aleksandra Pakuła, radca prawny w Kancelarii FKK w przesłanym komunikacie.
Jak wylicza ekspertka, branża eventowa "w wyniku lockdownów, była jednym z sektorów gospodarki, który ucierpiał najbardziej". - Część firm wykazała się w tym czasie dużą elastycznością i pomimo całkowitego wstrzymania dotychczasowej działalności, podjęła próby przeformatowania biznesu, oferując np. organizację wydarzeń online. Pamiętajmy, że nie były to jednak usługi świadczone na taką skalę jak wcześniej i nie przynosiły takich samych lub choćby porównywalnych dochodów. Nie zapewniały tym samym także środków potrzebnych m.in. na utrzymanie miejsc pracy dla wszystkich, którzy dotąd pracowali przy organizacji imprez – dodaje.
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?