Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

LSA przetwarza popioły na kruszywa budowlane. Doceniła ich kapituła nagrody QI Najwyższa Jakość

Redakcja
LSA  przetwarza popioły na kruszywa budowlane. Doceniła ich kapituła nagrody QI Najwyższa Jakość
LSA przetwarza popioły na kruszywa budowlane. Doceniła ich kapituła nagrody QI Najwyższa Jakość
Nagroda „QI Najwyższa Jakość” to wyróżnienie przyznawane pod patronatem Ministerstwa Gospodarki. Nominację do tej nagrody odebrała białostocka spółka LSA, za innowacyjną, a przy tym ekologiczną technologię przetwarzania popiołów przemysłowych

Jeszcze kilka lat temu nikt się nie przejmował, co robić z popiołami, które pochodzą ze spalania węgla w elektrociepłowniach: wywożono je na hałdy i składowano latami. Dopiero teraz, kiedy rośnie świadomość ekologiczna, problem niebezpiecznych hałd zaczął być dostrzegany.

- Nasza technologia pozwala w sposób całkowicie bezpieczny i bezodpadowy przerabiać takie popioły na praktyczne kruszywa budowlane. To efekt 15 lat własnych doświadczeń i badań. Rozwiązania są tak innowacyjne, że chronimy je szeregiem międzynarodowych patentów - mówi Krzysztof Łuczaj, prezes LSA.

W efekcie recyklingu hałdy powstaje spiekany granulat o różnej średnicy, które można stosować np. jako składnik betonów towarowych, prefabrykatów, warstwy drenażowe, w drogownictwie czy ogrodnictwie. Produkt ten jest uzupełnieniem, ale też konkurencją dla tradycyjnych kruszyw, które pozyskuje się metodami degradującymi środowisko.

- Przy porównywalnych parametrach wytrzymałościowych nasze kruszywo jest znacznie lżejsze i cieplejsze. Można je stosować np. na drogach, które powstają na terenach podmokłych, albo w tradycyjnym budownictwie. Z wykorzystaniem naszych produktów powstają betony nawet dwa razy lżejsze od tych, w których zastosowano kruszywo naturalne, a ponadto trzy razy cieplejsze. W formie luźnych ziaren może być wykorzystywane w geotechnice czy jako warstwy drenażowe - wymienia prezes  Łuczaj.

Jak dodaje, gdyby na Stadionie Narodowym przed pamiętnym meczem Polski z Anglią zastosowano pod boiskiem drenaż z kruszyw LSA, to cała historia z „basenem narodowym” by się nie wydarzyła.

Z udziałem kruszyw LSA powstają już posadzki hal przemysłowych, ale też w domach jednorodzinnych (są cieplejsze od tych wykonywanych do tej pory tradycyjnymi metodami), betonowe bloczki oraz prefabrykaty na potrzeby firm budowlanych. W ogrodnictwie granulat jest już wykorzystywany do ściółkowania roślin, drenaży, a nawet bezglebowej hodowli storczyków.

Zakład produkcyjny LSA
 działa od roku w pobliżu Sowlan, tuż przy hałdzie popiołów z dawnej białostockiej elektrociepłowni (obecnie Enea Wytwarzanie). Jego sercem jest unikalnej konstrukcji piec obrotowy, w którym odbywa się cały proces spiekania kruszyw (opatentowany). Zakład jest całkowicie zautomatyzowany. Na jednej zmianie pracuje tylko czterech pracowników. Firma ma własny dział badawczo-rozwojowy i kolejne pomysły na przetwarzanie innych produktów, których do tej pory nikt nie potrafił zagospodarować.

Nagroda „QI Najwyższa Jakość”
 to wyróżnienie przyznawane pod patronatem Ministerstwa Gospodarki, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Klubu Polskie Forum ISO 9000. Celem konkursu jest promowanie firm i instytucji, które reprezentują najwyższe standardy produkcji czy świadczonych usług. Wśród laureatów z lat poprzednich są czołowe firmy występujące na polskim rynku, m.in. BP, MAN, Bank Pekao, Atlas, Anwil, Ytong, czy Zelmer.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny