Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Loteria Porannego. Ogród przy wymarzonym domu.

Agnieszka Zalewska [email protected] tel. 85 748 95 71
Angielski ogród to miejsce, które gospodarzom i gościom zapewni komfort i pozwoli zachować poczucie prywatności. Z powodzeniem można go wybudować na 1100-metrowej działce w Sochoniach, gdzie powstaje dom dla zwycięzcy loterii "Porannego". Wystarczy zebrać dwanaście kuponów w naszej loterii a marzenia mogą się spełnić.

Ogród do projektu domu Szafran został zaprojektowany w stylu angielskim czyli swobodnym. Ogrody w stylu angielskim to przede wszystkim duże wypielęgnowane trawniki, rozległe rabaty kwiatowe, kwitnące drzewa, a wszystko jakby stworzone ręką natury.

- Taka koncepcja podyktowana była zarówno klasyczną bryłą budynku, z którym ogród ma współgrać, jak również wielkością działki, która umożliwiała realizację właśnie takiego projektu - mówi Bartłomiej Mleczko, architekt krajobrazu, autor wizualizacji. - Ogród zaprojektowany został na bazie przecięcia dwóch osi, z których jedną tworzą zabudowania - dom i altana, a drugą dwie kwietne łąki, rozdzielone żwirowymi alejkami.

Kompozycja zieleni ma układ swobodny, to znaczy, że ma za zadanie stworzenie wrażenia naturalnego otoczenia, tak jakby dom został wkomponowany w już istniejący krajobraz.

- Wyjątkiem jest wybrukowany frontowy fragment działki wraz z podjazdem, w którym zaprojektowano część gospodarczą posesji - wyjaśnia architekt. - Po drugiej stronie domu, od tarasu, działka ma już zupełnie inny charakter. Jest to część wypoczynkowa mająca nastrajać do relaksu i odpoczynku, czemu służy kwietna łąka zakończona przy ogrodzeniu ozdobnymi krzewami, które widać z salonu.

Również naturalny i wypoczynkowy charakter ma najbardziej oddalona od domu część ogrodu, w której przewidziano altanę i oczko wodne.

- Altana osłonięta jest zielenią, dzięki czemu naturalnie wkomponowuje się w otaczający krajobraz - opowiada Bartłomiej Mleczko. - Również oczko wodne ma charakter naturalnego stawiku. Zamiast mostku w projekcie wykorzystano naturalne głazy, podkreślające swobodny nastrój ogrodu.

Ścieżki prowadzące do poszczególnych części ogrodu mają charakter łukowy, również naturalny i wysypane są drobnym żwirkiem, co ma na celu przywołanie klimatu wiejskiego traktu.
Generalnie cały projekt ogrodu pozbawiony jest sztucznych, ostrych krawędzi, charakterystycznych dla ogrodów formalnych.

- Zastosowane w projekcie rośliny ozdobne, krzewy i drzewka owocowe otaczające dwie płaszczyzny kwietnej łąki są z nią zsynchronizowane, tworząc nastrój sielskiego, wiejskiego zakątka - opowiada architekt. - Tak skomponowane założenie ogrodowe pozostawia na etapie wykonawczym dużą dowolność w zakresie doboru poszczególnych gatunków roślin, w zależności od gustów i upodobań właściciela ogrodu.

Charakterystyczne dla tego stylu są wszelkiego rodzaju pnącza oplatające altany i pergole np. kwitnące glicynie, powojniki i pnące róże. Romantyczności i tajemniczości dodają również bluszcze obficie pnące się po murach i płotach.

Ważne jest jednak to, żeby były to gatunki rodzime, spotykane w otaczającym krajobrazie. Dzięki temu ogród będzie również łatwy w pielęgnacji, ponieważ ewentualne zaniedbania nie wpłyną tak bardzo na stan i wizerunek ogrodu, jak w tych formowanych, tylko nadadzą mu bardziej dzikiego, naturalnego charakteru.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny