MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lista benefitów oczekiwanych przez pracowników mocno się zmieniła. Ekspert: Nie powinny być czymś stałym, trzeba je aktualizować

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Na podstawowy pakiet benefitów w firmach najczęściej składa się prywatna opieka medyczna, karta sportowa, ubezpieczenie grupowe i premie świąteczne. Ale dziś to już za mało. – Benefity nie powinny być czymś stałym, trzeba je aktualizować i modyfikować zgodnie z tym, czego akurat chcą pracownicy – mówi Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy. Poznaj przykłady dodatków do pensji oferowanych w globalnych firmach, które wykraczają poza standardowy pakiet.

Spis treści

Ekspert rynku pracy: Benefity nie powinny być czymś stałym

– Zapoznałem się ostatnio z badaniem firmy Space32, z którego wynika, że ponad połowa pracowników w Wielkiej Brytanii poświęciłaby inne korzyści, aby móc pracować z domu. Najłatwiej byłoby im zrezygnować z ubezpieczenia oraz karty na siłownię – mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, ekspert rynku pracy. – To wyraźnie pokazuje, że benefity nie powinny być czymś stałym, tylko trzeba je aktualizować i modyfikować zgodnie z tym, czego akurat chcą pracownicy – dodaje.

PetSmart, który oferuje pracownikom różne korzyści związane ze zwierzętami domowymi.
PetSmart, który oferuje pracownikom różne korzyści związane ze zwierzętami domowymi. Dużym plusem jest też zgoda na zabieranie ze sobą pupili do miejsca pracy. Unsplash/ pavel herceg

Ekspert nie ukrywa, że wymaga to „wysiłku i zaangażowania ze strony HR”, ale jednocześnie podkreśla, że jest wiele przykładów firm, które proponują niestandardowe, ciekawe rozwiązania, które mają szansę zainteresować pracowników.

Dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne pracowników

Dobre samopoczucie pracowników ma zasadnicze znaczenie dla ogólnego sukcesu firmy. Zwłaszcza po doświadczeniach pandemii wszyscy mają świadomość, jak kluczowe jest zdrowie. Firmy mierzą się też z raczej niską frekwencją w biurach, co starają się zmienić. Można to zrobić poprzez odpowiedni pakiet benefitów.

Jak podają eksperci Personnel Service, w nowojorskim Institute for Integrative Nutrition środowisko biurowe jest zaprojektowane tak, aby wspierać dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne pracowników – chodzi o odpowiednie oświetlenie i aranżację wnętrz. Dodatkowo firma regularnie dostarcza zdrową żywność i oferuje cotygodniowe masaże i zajęcia z jogi, które są dostępne w godzinach pracy.

Natomiast firma projektowo-produkcyjna Steelcase z siedzibą w Michigan dba o zdrowie swoich pracowników posiadając w biurze „Centrum Dobrego Samopoczucia”. Pracownicy mogą umawiać się na wizyty z masażystą lub dyplomowaną pielęgniarką w godzinach pracy.

Wyższa pensja i dofinansowanie do edukacji

Pracownicy, gdyby mogli wybrać, co chcą otrzymać od pracodawcy, na pierwszym miejscu wskazują podwyżkę – wynika z ostatniego badania omnibusowego Personnel Service. Są jednak inne dodatki, które są kluczowe, zwłaszcza dla młodych ludzi. Chodzi o dofinansowanie edukacji.

Jako przykład wskazano sieć Starbucks, gdzie młodzi pracownicymogą skorzystać z firmowego planu osiągnięć w college'u. Pozwala im to na zdobycie tytułu licencjata za pośrednictwem internetowego programu Arizona State University, z pełnym zwrotem czesnego. Dotyczy to zarówno zatrudnionych na pełny, jak i niepełny etat. Podobnie w PwC, młodzi ludzie mogą liczyć na pomoc w spłacie zadłużenia z tytułu kredytu studenckiego.

Elastyczny czas pracy wśród najnowszych trendów

Jak się okazuje, jednym z najnowszych trendów w świecie benefitów są elastyczne godziny pracy. To, zdaniem znawców rynku, efekt pandemii, która uświadomiła pracownikom wartość czasu wolnego i work-life balance. Są firmy, które w tym zakresie są absolutnymi pionierami, gdzie wskazano Netfliksa, który w swojej centrali nie śledzi godzin pracy oraz dni urlopowych swoich pracowników. Netflix mierzy tylko efekty pracy, a nie poświęcony na nią czas.

– Nie ma znaczenia, kiedy i jak długo wykonujemy dane zajęcie. Dodatkowo firma zachęca pracowników wszystkich szczebli do wzięcia wolnego, w tym świeżo upieczonych rodziców – podano.

Podstawowy pakiet benefitów w firmach to prywatna opieka medyczna, karta sportowa, ubezpieczenie grupowe i premie świąteczne. Ale dziś to już za mało.

Lista benefitów oczekiwanych przez pracowników mocno się zmi...

Innym przykładem indywidualnego podejścia pracodawcy do pracowników jest firma Metis Communications z Bostonu. Im wyższy staż pracy, tym więcej wolnego. Pracownicy mają wolne urodziny i dodatkowy tydzień urlopu w ostatnim tygodniu grudnia. Po przepracowaniu w firmie czterech lat dostają dodatkowy tydzień urlopu, a po pięciu latach zatrudnienia mają prawo do piątkowych dni wolnych latem.

Benefity dla moli książkowych i właścicieli zwierząt

Liczne badania wykazały, że pokolenie wchodzące na rynek pracy ceni marki i pracodawców, którzy kładą nacisk na czynienie dobra na świecie. Dlatego też gigant technologiczny Google zaczął wspierać wolontariat pracowniczy. Firma za każde pięć godzin poświęconych na wolontariat przekazuje 50 dolarów organizacji non-profit, którą wspiera dany pracownik.

Są również organizacje, które wspierają pracowników kochających czytać. Tworzone są specjalne programy bezpłatnych książek i e-booków, do których książkowi mole mają dostęp. Pracownicy mogą również dołączać do klubów książki lub tworzyć je ze swoimi kolegami, aby omawiać wątki i ćwiczyć budowanie zespołu. Takim benefitem może pochwalić się Penguin Random House z siedzibą w USA.

Również dla właścicieli zwierząt firmy zaczęły oferować korzystne benefity. Przykładem jest PetSmart, który oferuje pracownikom różne korzyści związane ze zwierzętami domowymi. Mają 15 proc. zniżkę pracowniczą na towary i usługi dla swoich podopiecznych. Dodatkowo pracownicy otrzymują bezpłatne szkolenia i zniżki na weterynarza. Dużym plusem jest też zgoda na zabieranie ze sobą pupili do miejsca pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lista benefitów oczekiwanych przez pracowników mocno się zmieniła. Ekspert: Nie powinny być czymś stałym, trzeba je aktualizować - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny