Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

List motywacyjny to praktycznie podanie o pracę świadczące o tym, jak nam na niej zależy

Anna Niedzielska [email protected]
Od dobrze napisanego listu motywacyjnego w dużej mierze zależy, czy pracodawca zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną.
Od dobrze napisanego listu motywacyjnego w dużej mierze zależy, czy pracodawca zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną.
List motywacyjny to nie tylko dodatek do CV, ale właściwe podanie o pracę świadczące o tym, jak nam na niej zależy. Często popełnianym błędem jest dołączanie do dokumentów aplikacyjnych jednego gotowego wzoru listu motywacyjnego. Tymczasem, szczególnie w obecnej sytuacji gospodarczej, to właśnie list motywacyjny ma przekonać pracodawcę do zaproszenia nas na rozmowę.

List motywacyjny powinien być skuteczny. Na pewno więc nie należy dzielić się w nim własnymi frustracjami, związanymi z utratą poprzedniej pracy. Skłonność do takiego postępowania jest naturalna, ale trzeba ją w sobie przełamać. Pracodawcy nie zachęci pasywność kandydata, a tym bardziej jego brak wiary w siebie i krytycyzm w stosunku do poprzedniego szefa.

Należy, po pierwsze, przedstawić swoje silne strony istotne z perspektywy przyszłej pracy, a po drugie wymienić inne, niezwiązane z kryzysem przyczyny, dla których dane stanowisko i firma są dla kandydata interesujące. Nie zaszkodzi również inwencja w sposobie podawania informacji czy też nadanie dokumentowi osobistego charakteru. Stanowczo niewskazane jest powielanie krążących w internecie gotowców, których użycie świadczy o braku kreatywności.

List motywacyjny nie może być za długi. Najlepiej, żeby zajmował jedną czwartą strony podaniowej, maksymalna długość to trzy czwarte strony. W żadnym przypadku nie można w nim powtarzać tego, co już znalazło się w CV. Zresztą, nie jest wskazane podawanie zbyt dużej ilości informacji.

Nie powinno się też używać ogólnikowych określeń. Nie wystarczy napisać, że jest się komunikatywnym i przedsiębiorczym, trzeba jeszcze poprzeć to konkretnymi przykładami z dotychczasowej pracy zawodowej. Niewybaczalne są pomyłki w nazwie stanowiska, o które kandydat się ubiega i wszelkiego rodzaju błędy, jak choćby ortograficzne.

List powinien być napisany na komputerze, chyba że firma wyraźnie zażyczy sobie sporządzonego odręcznie, ale zawsze musi być ręcznie podpisany.

Każdy list motywacyjny – jak dobre wypracowanie – powinien składać się z trzech części: wstępu, rozwinięcia i zakończenia.

We wstępie należy napisać, na jakie stanowisko się aplikuje. Rozwinięcie ma przekonać o atrakcyjności naszej kandydatury. Nie należy jednak w nim rozpisywać się za bardzo, gdyż dużo nie zawsze oznacza dobrze. Jeżeli nie spełnia się wymogów podanych w ofercie, należy zadeklarować chęć zdobycia stosownych umiejętności lub uzupełnienia wykształcenia i wiedzy. Na końcu zawsze należy umieścić zwrot grzecznościowy, własnoręczny podpis, spis załączników oraz klauzulę o prywatności – jeżeli zawiera ją CV nie jest to już konieczne.

W zależności od tego, do kogo kierujemy list motywacyjny, piszemy go inaczej. Do konkretnego pracodawcy najczęściej wysyła się aplikację w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę. Dlatego już na początku listu trzeba się odnieść do treści oferty, potem podkreślić swoje umiejętności i predyspozycje, czyli wszystkie cechy potrzebne do wykonywania obowiązków. Należy też napisać o doświadczeniach zgodnych z tymi wymaganymi od potencjalnego pracownika. W takim liście motywacyjnym należy po prostu przedstawić siebie jako najlepszego kandydata na dane stanowisko.

Listy motywacyjne wysyłane bez związku z ogłoszeniem wyglądają zupełnie inaczej. Należy w nich wyjaśnić, dlaczego akurat tą firmą jesteśmy zainteresowani, co na jej temat wiemy i w jakim dziale chcielibyśmy pracować. Koniecznie trzeba dodać informacje na temat własnego doświadczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny