Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Letnie wykwity na wargach

(sab)
Pierwsze objawy opryszczki wargowej - to ból, pieczenie, swędzenie. Potem na wargach pojawiają się bolesne pęcherzyki i strupki. Chorobę wywołuje wirus opryszczki (Herpes simplex), najczęściej w sytuacjach gdy jesteśmy zmęczeni, osłabieni inną chorobą. Nierzadko atakuje nas w środku lata, przy upalnej pogodzie.

Zakażamy się nim prawie wszyscy, zwykle między pierwszym a piątym rokiem życia. U większości zakażenie przebiega bez żadnych objawów. Jednak część z nas (około 20 proc.) przynajmniej raz w życiu choruje na opryszczkę, ale zwykle schorzenie nawraca. Ciekawe, że w Polsce znacznie częściej niż w zachodnich krajach Europy.

Lecz jak najwcześniej

Na opryszczkę

Przy mocnym, letnim słońcu i przegrzaniu organizmu czyha na nas wirus opryszczki. Warto więc zaopatrzyć się przed wyjazdem na urlop w jeden z zalecanych preparatów i stosować już wtedy, gdy odczuwamy pierwsze objawy opryszczki - swędzenie i pieczenie.
l Sonol - preparat w płynie, zawiera tymol - związek silnie dezynfekujący oraz mentol, który wychładza i łagodnie znieczula. Lek zastosowany już przy wykwitach przyspiesza gojenie i ogranicza rozmiary opryszczki. Opakowanie (8 g) - 2,90 zł.
l Inne preparaty o podobnym działaniu, to m.in. kremy Antyvir (2 g) - 8,50 zł; Hascovir (5 g) - ok. 6 zł; Ranviran (2 g) - ok. 7 zł; Zovirax (2 g) - ok. 20 zł.

Trudno wyczuć, kiedy wirus nas zaatakuje. U jednych pojawia się raz w roku, u innych kilkakrotnie. Ważne, by leczenie rozpocząć już w pierwszej fazie, gdy na wargach czy w kącikach ust czujemy mrowienie, ból, pieczenie czy sędzenie. Dzięki stosowaniu leków od opryszczki, które są dostępne bez recepty, możemy znacznie ograniczyć rozległość, nasilenie i czas trwania opryszki. Jeśli leczenie zaczniemy dopiero w momencie pojawienia się wykwitów, kuracja będzie trwała dłużej.

Delikatnie i ostrożnie

Nie można dotykać a tym bardziej rozdrapywać pęcherzyków czy przysychających strupków, gdyż to grozi rozniesieniem infekcji na inne miejsca twarzy, np. do oczu, co może spowodować groźne zapalenie rogówki. Póki choroba trwa (zwykle około tygodnia), trzeba bezwzględnie używać tylko osobistych środków czystości i własnego ręcznika (to właściwie stała zasada), podobnie własnych naczyń i sztućców. Nie można tuszować opryszczki pomadką czy pudrem, gdyż to może pogorszyć infekcję. Trzeba też unikać bliskich kontaktów (np. pocałunków) z innymi osobami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny