Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leśnicy dokarmiają ptaki. Wykładają tony karmy (zdjęcia)

(dj)
Na terenie białostockiej dyrekcji LP, co roku wykorzystuje się do dokarmiania ptaków kilkadziesiąt ton karmy. W roku 2015 nadleśnictwa z obszaru RDLP w Białymstoku zakupiły i wyłożyły ptakom ponad 23 tony karmy, o wartości 113 tys. zł.

Intensywność dokarmiania ptaków oczywiście zależy od warunków atmosferycznych.

- Pamiętajmy, że dokarmianie ma jedynie ułatwić ptakom przetrwanie najcięższych warunków zimowych – okresów niskiej temperatury i dużych opadów śniegu - przypomina Ewa Majewska z RDLP w Białymstoku. - Dlatego, gdy w roku 2014 zima przedłużyła się w naszym regionie niemal do kwietnia, leśnicy dostarczyli do karmników ponad 26 ton nasion, wydając na ten cel około 130 tys. zł.

- Dokarmiamy ptaki nasionami słonecznika, prosa, rzepiku i rzepaku - kontynuuje Majewska. - Nasiona te zawierają dużo białka i tłuszczu, są, więc bardzo dobrym pokarmem dla ptaków zimujących: głównie sikorek, wróbli, mazurków, gili, ziemb i dzwońców. Dla kuraków, takich jak: bażanty, kuropatwy, a także dla gołębi, np. dla sierpówki podsypujemy śrutę zbożową i kaszę jęczmienną.

Popularną formą karmy, z których korzystają leśnicy z myślą o sikorkach, dzięciołach, gilach i jemiołuszkach, są kule tłuszczowe tzw. pyzy. Wykonane są one z wysokiej jakości tłuszczu wołowego z dodatkiem nasion oleistych oraz ziaren zbóż. Rozwieszamy jenie tylko na gałęziach drzew ale również na wysokich parapetach i okapach budynków.

Dokarmianie wzbudza zainteresowanie gatunkami ptaków, szczególnie u najmłodszych obserwatorów, dlatego właśnie pyzy są często przekazywane przez leśników uczestnikom spotkań edukacyjnych. W Nadleśnictwach: Bielsk, Czarna Białostocka, Płaska, Rudka, Supraśl i wielu innych, organizowane są cykliczne, zimowe akcje dokarmiania ptaków z udziałem uczniów. W Nadleśnictwie Browsk, dzięki kamerze skierowanej na karmik, można obserwować ptaki w internecie na popularnym portalu „zubryonline”.

Chore lub okaleczone ptaki, szczególnie gatunków chronionych, leśnicy otaczają całoroczną opieką m. in. w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Ssaków "Przytulisko" w Nadleśnictwie Krynki. Dla znajdujących się tam: bocianów, sów, puchaczy, puszczyków, sokołów - podaje się kilka ton karmy mięsnej rocznie. Dla urozmaicenia ptasiego menu podaje się dodatki żywieniowe: karmę dla kotów i psów oraz warzywa. W roku 2015, przebywające w „Przytulisku” kaczki i gęsi potrzebowały 480 kg specjalnego granulatu do karmienia tych ptaków. Nadleśnictwo musi również zakupić w ciągu roku ponad 10 kg … twarogu, który jest dodatkiem do karmy dla młodych ptaków. np. sikorek

- Dokarmianie ptaków, to jak widać, wcale nie takie małe zadanie w pracy leśników - kończy Ewa Majewska. - W tym kontekście, traci swoją prawdę powiedzenie, że „zjadł tyle, co ptaszek”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny