Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lato 2015. Wkrótce znowu żar będzie lał się z nieba. Jakie są obowiązki pracodawcy podczas upałów?

Redakcja
Lato 2015. Wkrótce znowu żar będzie lał się z nieba. Jakie są  obowiązki pracodawcy podczas upałów?
Lato 2015. Wkrótce znowu żar będzie lał się z nieba. Jakie są obowiązki pracodawcy podczas upałów? Archiwum/Pomorska.pl
Upalne dni dają się we znaki każdemu, zwłaszcza podczas godzin pracy.

Ustawodawca nie wskazał górnej granicy temperatury, po przekroczeniu której każdy pracownik może odmówić współpracy. Natomiast w przypadku pracownika młodocianego lub pracownika chorującego np. na serce, temperatura powyżej 30 może być powodem, dla którego nie przyjdą oni do pracy. 

Ani ogólne przepisy bhp, ani Kodeks pracy nie przewidują górnej granicy temperatury w miejscu pracy, powyżej której pracodawca musiałby akceptować odmowę pracownika do wykonywania pracy. Określona jest natomiast dopuszczalna minimalna temperatura pomieszczeń pracy oraz jest mowa o obowiązku zapewnienia pracownikowi temperatury adekwatnej do rodzaju pracy, jaką wykonuje. 

W pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania, nie niższą niż 14 chyba że musi ona być niższa ze względów technologicznych (np. w chłodniach). Przy lekkiej pracy fizycznej oraz w pomieszczeniach biurowych temperatura w miejscu pracy nie może być niższa niż 18 (§ 30 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy). 

ZOBACZ: Ile wody pić w upalne dni. Jak i kiedy powinno się pić wodę (WIDEO)

Jaka to jest temperatura odpowiednia? Przyjmuje się, że nieodpowiednią do pracy temperaturą jest taka powyżej 26 przy szczególnych warunkach pracy, powyżej 28 dla średnio ciężkiej pracy fizycznej w hali oraz przekraczająca 30 przy pracy biurowej. Warto pamiętać, że chodzi tu o temperaturę panującą w pomieszczeniu pracy, a nie o tą za oknem. 

 

Upał w biurze 

Jeśli temperatura w biurze przekroczy przyjęte maksimum, do pracy mogą nie przyjść pracownicy młodociani oraz ci, dla których takie warunki powodowałyby zagrożenie zdrowia lub życia. 
Zgodnie z załącznikiem nr 1 "Wykaz prac wzbronionych młodocianym" do rozporządzenia Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudnienia przy niektórych z tych prac, zabrania się zatrudniać młodocianych do wykonywania prac w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 a wilgotność względna powietrza przekracza 65%. 

Z kolei art. 210 § 1 Kodeksu pracy mówi o prawie pracownika do powstrzymania się od wykonywania pracy w razie, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo kiedy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom. Wystarczy, że pracownik niezwłocznie powiadomi przełożonego o swojej nieobecności. W orzecznictwie sądów podkreślone natomiast zostało, że prawo to można wykorzystać jedynie, jeśli jednocześnie dochodzi do przekroczenia temperatur, a to powoduje zagrożenie zdrowia lub życia podwładnego. 

To pracownik ocenia skalę zagrożenia. Wszelkie spory między szefem a pracownikiem o to, co stanowi bezpośrednie zagrożenie jego zdrowia lub życia rozstrzygnie sąd pracy. 

 

Obowiązki pracodawcy przy wysokich temperaturach 

Pracodawca powinien przede wszystkim w lecie zabezpieczać stanowiska pracy przed niekontrolowaną emisją ciepła oraz dbać o wymianę powietrza, jaka wynika z potrzeb użytkowych i funkcji pomieszczeń pracy, bilansu ciepła czy wilgotności. 

Ponadto, zgodnie z § 15 pkt 2 ogólnych przepisów bhp, w pomieszczeniach pracy, w których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia, tj. wysoka temperatura, hałas, drgania, promieniowanie, gazy, pyły, pary itp., powinny być zastosowane rozwiązania techniczne uniemożliwiające przedostawanie się tych czynników do innych pomieszczeń pracy oraz do pomieszczeń higienicznosanitarnych. Może tutaj chodzić np. o klimatyzatory. 

Jeśli w firmie zainstalowana jest klimatyzacja czy wentylacja, trzeba pamiętać, aby powietrze doprowadzane do pomieszczeń pracy z zewnątrz było oczyszczone z pyłów i substancji szkodliwych dla zdrowia (§ 35 pkt 1 rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy). Poza tym, klimatyzacja czy wentylacja nie może powodować przeciągów, wyziębienia lub przegrzewania pomieszczeń pracy (z wyjątkiem wentylacji awaryjnej), a zimne powietrze wychodzące z takiego urządzenia nie powinno bezpośrednio "dmuchać" na stanowisko pracy pracownika. 

CZYTAJ TEŻ: Jak przeżyć skwar w dużym mieście?

Źródło: Tax Care/ Katarzyna Miazek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Lato 2015. Wkrótce znowu żar będzie lał się z nieba. Jakie są obowiązki pracodawcy podczas upałów? - Gazeta Pomorska

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny