Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lao Che w Strefie Muzy

(ak)
Lao Che to crossoverowy zespół muzyczny, założony przez byłych członków zespołu Koli w 1999 roku, w Płocku. Ich muzyka to zbitka wielu naleciałości stylistycznych.
Lao Che to crossoverowy zespół muzyczny, założony przez byłych członków zespołu Koli w 1999 roku, w Płocku. Ich muzyka to zbitka wielu naleciałości stylistycznych. Marcin Klinger
26 lutego o godz. 19.00 w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku wystąpi jedna z bardziej twórczych kapel na polskiej scenie rockowej. Koncert będzie ukłonem w stronę ostatniej płyty, choć nie zabraknie również utworów z poprzednich albumów.

Lao Che to jedna z bardziej twórczych kapel na polskiej scenie rockowej.

Każda z płyt to inna historia i zarazem wielkie wydarzenie, przyjmowane z entuzjazmem przez ogromną rzeszę fanów. Oprócz charyzmy wokalisty Spiętego, grupę wyróżnia umiejętność łączenia różnych brzmień i inspiracji stylistycznych oraz teksty. Słowo zajmuje ważne miejsce w twórczości Lao Che. Odwołania społeczne, religijne, absurd oraz prowokacja to środki wyrazu, które tworzą wielowymiarową płaszczyznę i decydują o wyjątko-wym charakterze muzyki.

Założony w 1999 roku sekstet muzyczny, powstał z byłych członków zespołu Koli. Debiutancki album, pod nazwą Gusła, ukazał się w 2002 roku i stanowił niecodzienną mieszankę kulturową. W warstwie tekstowej można doszukać się w nim archaizmów, neologizmów i zapożyczeń z kultury wschodnich Słowian. Muzykę tworzy miks nowo-czesnych brzmień, a dodatkowego smaku przydają projektowi zabrudzenia, szumy radiowe, nadające całości oryginalnego charakteru.

Pierwsza płyta zyskała uznanie, ale to druga, zatytułowana Powstanie Warszawskie, okazała się muzycznym majstersztykiem. Jest zapisem 10 obrazów, najbardziej znamiennych dla tego ważnego w historii Polski wydarzenia. Płyta została nagrana w wyposażonym w stare sprzęty studio Obuh, które pamiętają lata 60-te czy nawet lata 30-te. Płyta przyniosła przyznaną na Przystanku Woodstock, nagrodę publiczności Złotego Bączka, a także wyróżnienie podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Tak samo było w przypadku trzeciego albumu- Gospel. Tym razem muzyków zainspirowała m.in. muzyka cyrkowa, stare polskie kreskówki, które wnoszą radosny, choć także nieco groteskowy i karykaturalny oddźwięk. Według pisma Trendy - Art of Living, Gospel uzyskał status platynowej płyty za sprzedaż ponad 30 tys. egzemplarzy. Pochodzące z niej piosenki, długo nie schodziły z list Radiowej Trójki. Czwarta płyta zespołu Prąd stały / Prąd zmienny została wydana w 2010 roku.
Zespół położył duży nacisk na eksperyment z brzmieniem odwołując się do retro elektroniki oraz brzmień zimnofalowych. Realizacją nagrań zajął się Marcin Bors (m.in.: Hey, Nosowska, Pogodno). Krążek promował utwór Czas opublikowany jako singiel radiowy oraz nagranie w portalu Myspace.

W ubiegłym roku grupa wyruszyła wraz z zespołem Czesław Śpiewa w trasę koncertową Lao Czesław Tour. Na muzycznej mapie grupy swoje miejsce miały także koncerty z cyklu Męskie Granie.

Bilety na koncert w cenie 50 zł przedsprzedaż, 60 zł w dniu koncertu dostępne w Agencji Reklamowej Admis, kasie Opery i Filharmonii Podlaskiej, Biurze ogłoszeń Kuriera Porannego, Ticket Pro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny