MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kwiatowa Pełnia na majowym niebie. Czy to już? Sprawdź, jak pełnia Księżyca wpływa na człowieka. Podajemy fakty i mity

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Pełnia Księżyca w maju 2024 pojawi się na niebie już niebawem. Srebrny glob w całej okazałości będziemy mogli podziwiać od dzisiejszego popołudnia. Kolejna wiosenna pełnia nazywana jest m.in. Kwiatowym Księżycem. Zobacz, skąd wzięła się ta nazwa i czy pełnia Księżyca ma wpływ na człowieka. Poznaj fakty i mity dotyczące tego, jak ziemski satelita oddziałuje na ludzki organizm.

Spis treści

Pełnia Księżyca od zawsze fascynowała ludzi

Rdzenni Amerykanie i dawni mieszkańcy Europy mieli w zwyczaju nadawać pełniom Księżyca nazwy nawiązujące do pór roku i zjawisk występujących w tym czasie w przyrodzie. Przydomki te były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a niektóre z nich używane są do dziś.

Majowa pełnia swoja kwiatową nazwę zawdzięcza oczywiście porze roku i odnośni się do roślin kwitnących wiosną.
Majowa pełnia swoja kwiatową nazwę zawdzięcza oczywiście porze roku i odnośni się do roślin kwitnących wiosną.
jakkapan21/Getty Images

Poznaj wpływ pełni Księżyca na człowieka, tu znajdziesz: fakty i mity na ten temat

Pełnię Księżyca możemy obserwować na niebie co 29,5 dnia, kiedy znajdzie się on dokładnie naprzeciwko Słońca. To spektakularne zjawisko od zawsze budziło zachwyt ludzi, przez co przypisywano mu wpływ na wiele aspektów życia. Obecnie naukowcy sprawdzają różne hipotezy, dochodząc niekiedy do zaskakujących wniosków.

Kiedy pełnia Księżyca w maju 2024? Kwiatowa Pełnia pojawi się niebawem na niebie

Majowa pełnia swoją kwiatową nazwę zawdzięcza oczywiście porze roku i odnośni się do roślin kwitnących wiosną. Inną, rzadziej spotykaną, nazwą jest nazwa Mleczny Księżyc. Wywodzi się ona z kultury anglosaskiej i nawiązuje do praktykowanego niegdyś trzykrotnego dojenia krów w tym okresie.

Kolejny przydomek stosowany do majowej pełni to Księżyc Matki. Jak podaje Almanach Starego Rolnika, nazwa ta nawiązuje do zmian zachodzących w świecie zwierząt:

Majowy księżyc oznacza bliski koniec przymrozków oraz czas płodności rosnącej wraz z temperaturą powietrza, która pozwala bezpiecznie rodzić młode.

Kiedy Pełnia Księżyca pojawi się na niebie? Już dziś, czyli w czwartek 23 maja. Kolejną, Truskawkową Pełnię, będziemy mogli podziwiać 22 czerwca.

Pełnia Księżyca: wpływ na człowieka. Czy znasz te zaskakujące fakty i mity?

Wokół pełni Księżyca narosło na przestrzeni wieków wiele mitów i legend. Często przypisywany jest im wpływ na zjawiska, z którymi nie mają nic wspólnego. Najwięcej emocji budzi pełnia. To właśnie ona jest najczęściej wiązana z rozmaitymi wydarzeniami w naszym życiu – od zaburzeń snu, w tym lunatykowania przez wzrost pożądania czy gniewu po większą liczbę narodzin i chybionych inwestycji giełdowych.

Naukowcy badający rzeczywiste związki między tymi zjawiskami a pełnią często opierają się na danych statystycznych, które jako jedyne mogą potwierdzić wpływ ziemskiego satelity na zmiany zachodzące w ludzkim organizmie.

Wiele zależności między pełnią a naszym samopoczuciem wynika ze zmian hormonalnych, które mogą zachodzić w tym czasie w związku ze zmianą ilości światła docierającego do nas nocą. Poniżej przedstawiamy naukowe fakty, które potwierdzają lub obalają mity związane z pełnią Księżyca.

Poznaj fakty i mity o pełni Księżyca:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Sprawdź, co Cię czeka

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kwiatowa Pełnia na majowym niebie. Czy to już? Sprawdź, jak pełnia Księżyca wpływa na człowieka. Podajemy fakty i mity - Strona Zdrowia

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny