Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwasy Omega-3 wspomagają serce, układ krązenia i mózg. Zadbaj o zdrowie całej rodziny

(kami)
Naturalnym źródłem kwasów Omega-3 (EPA i DHA) są tłuste ryby morskie.
Naturalnym źródłem kwasów Omega-3 (EPA i DHA) są tłuste ryby morskie. Fot. sxc.hu
Naturalnym źródłem kwasów Omega-3 (EPA i DHA) są tłuste ryby morskie.

Jednak według statystyk badania WOBASZ średnie spożycie ryb u dorosłego Polaka wynosi 16 g dziennie przy zalecanej dawce 35 g. Z czego ryby morskie stanowią jedynie część tych porcji. Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej wskazuje, że w związku z bardzo niskim spożyciem ryb morskich w naszym kraju zalecana jest suplementacja diety w kwasy Omega-3. Spożywanie kwasów tłuszczowych Omega-3 zmniejsza ryzyko chorób serca i układu krążenia. Pozytywnie wpływa na pracę mózgu.

Kwasy Omega-3 wspomagają pracę serca i prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia oraz mózgu. Ich dobroczynny wpływ został wykazany w licznych badaniach naukowych.

Pionierskie badania nad Inuitami, grupie rdzennych ludów zamieszkujących Grenlandię wykazały, że ich śmiertelność spowodowana chorobami serca i układu krążenia jest wyjątkowo niska. Dieta Inuitów jest w znacznym stopniu oparta o ryby morskie, które mają wysoką zawartość kwasów tłuszczowych Omega-3.

Inne badania kontrolne przeprowadzone we Włoszech na 11324 osobach po zawale serca wykazały, że u osób, które przyjmowały suplement z kwasem tłuszczowym Omega-3 ryzyko nagłej śmierci na skutek zawału serca obniżyło się o 45%, a ryzyko zgonów bez względu na przyczynę - o 20%. Ponadto zaobserwowano ogólną poprawę kondycji serca. Badane osoby otrzymywały 1 g kwasów Omega-3 lub placebo codziennie w przeciągu 24 miesięcy. Dlatego Amerykańskie Stowarzyszenie ds. Serca, przygotowało zalecenia dotyczące przyjmowania kwasów tłuszczowych Omega-3, w tym najważniejszych z tej grupy kwasów EPA i DHA. Dla osób zdrowych wynosi ono co najmniej dwie porcje tłustych ryb w tygodniu, co odpowiada spożyciu 400-500 mg EPA+DHA dziennie.

Jak stwierdzono w badaniach klinicznych jednym z budulców mózgu jest kwas tłuszczowy DHA należący do grupy Omega-3. Uważa się, że około 35% ludzkiego mózgu składa się z kwasów tłuszczowych wpływających na rozwój mózgu, a także stymulujących funkcjonowanie intelektu, pamięci i wzroku. Są one również ważnym elementem struktury siatkówki oraz innych tkanek nerwowych. Dlatego kwasy z grupy Omega-3 (EPA, DHA) regularnie dostarczane organizmowi oddziaływują na prawidłową pracę umysłu. Niedobór kwasów Omega-3 może mieć poważne konsekwencje, takie jak: ograniczona ostrość wzroku, zaburzenia funkcji poznawczych, zaburzenia czynności mózgu oraz inne zaburzenia neurologiczne . Najnowsze badania pokazują również, że regularne spożywanie kwasów Omega-3 może zmniejszyć ryzyko demencji w starszym wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny