Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książnica Podlaska. Coraz więcej książek w wersji cyfrowej

Aneta Boruch [email protected] tel. 85 748 96 63
Coraz więcej cennych druków ze zbiorów Książnicy Podlaskiej dostępnych jest w wersji cyfrowej.  Umożliwia to pracownia digitalizacji – pokazuje Joanna Jarmołowska.
Coraz więcej cennych druków ze zbiorów Książnicy Podlaskiej dostępnych jest w wersji cyfrowej. Umożliwia to pracownia digitalizacji – pokazuje Joanna Jarmołowska. Andrzej Zgiet
Czytelnicza nowoczesność Już ponad pięć tysięcy cennych publikacji udostępniła czytelnikom Książnica Podlaska na portalu Podlaskiej Biblioteki Cyfrowej. Właśnie trwa drugi etap digitalizacji zbiorów tej największej podlaskiej biblioteki.

572 tys. zł - tyle kosztowały oba etapy digitalizacji zbiorów Książnicy Podlaskiej

To cenne, zabytkowe woluminy i trzeba się z nimi ostrożnie obchodzić - pokazuje Joanna Jarmołowska z pracowni digitalizacji Książnicy Podlaskiej. - Czas przetwarzania na wersję cyfrową zależy od grubości książki, jej stanu. Czasem zajmuje to kilkanaście minut, a czasami cały dzień.

Od dwóch lat powstaje Elektroniczna Książnica Podlaska. W ramach pierwszego etapu projektu zorganizowano pracownię digitalizacji, wyposażoną w specjalistyczny sprzęt. Znalazły się w niej m.in. skanery, aparat cyfrowy, stół do fotografii, komputery oraz urządzenie do archiwizacji danych. W pierwszym rzędzie utrwalono cyfrowo najcenniejsze zbiory książnicy: starodruki, bibliotekę Orzeszkowej i Wagów oraz zabytkowe i współczesne regionalia.

W tym roku trwa drugi etap projektu. Książnica kupiła kamerę cyfrową, oprogramowanie do obróbki plików audiowizualnych i serwer do przechowywania plików cyfrowych. Tym razem cyfrowo przetwarzane będą przede wszystkim druki dotyczące naszego regionu. Skanowane są różnorodne materiały regionalne, m.in. książki z początku XX w. i okresu międzywojennego, wybrane współczesne białostockie czasopisma, pozostałe stare druki i inne materiały historyczne.

Część z nich, po obróbce technicznej w pracowni digitalizacji, już została udostępniona w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej. Pozostałe znajdą się tam wkrótce.

Na tym nie koniec planów rozwijania cyfrowych zasobów.

- Ważnym celem jest sprowadzenie do Białegostoku rzadkich publikacji związanych z regionem, rozproszonych w różnych polskich bibliotekach - mówi Ewa Kołomecka, wicedyrektor Książnicy Podlaskiej. - Zamówiliśmy m.in. skany materiałów z zasobów Biblioteki Narodowej, biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Po raz pierwszy Książnica będzie też udostępniać pliki audiowizualne. - Już rozpoczęliśmy rejestrację filmową wydarzeń związanych z książką i imprez promujących czytelnictwo - mówi Ewa Kołomecka.
Przewidziano też digitalizację wyboru fotografii ze zbiorów Książnicy Podlaskiej. Co najmniej 75 procent przetworzonych na wersję cyfrową materiałów znajdzie się w sieci Internet. Realizacja projektu potrwa do końca września 2013 roku.

Digitalizacja zbiorów realizowany jest w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Kultura +.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny