Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Niebezpieczny Białystok. Aż 134 uciążliwe miejsca

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Niebezpieczny Białystok. Aż 134 uciążliwe miejsca
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Niebezpieczny Białystok. Aż 134 uciążliwe miejsca KWP Białystok
Mieszkańcy miasta i okolic wskazali az 134 miejsca. To efekt pilotażowego programu policji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Bezdomność, żebractwo, złe parkowanie czy picie alkoholu w miejscu publicznym. To trapi mieszkańców Białegostoku i okolic. Tak wynika z internetowej mapy bezpieczeństwa. To u nas, w Pomorskiem i Warszawie, prowadzony był pilotażowy program policji.

Wiceszef resortu spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński uznał, że zakończył się sukcesem. Mówił o tym podczas konferencji prasowej na Plantach w Białymstoku.

- Jestem już pewny, że narzędzie to sprawdzi się w całym kraju - zapowiedział. Jesienią program zostanie wdrożony w całej Polsce.

- Mapa zagrożeń pokazuje problemy, które trwają i są dokuczliwe - przyznawał Daniel Kołnierowicz, szef podlaskiej policji.

W sumie mieszkańcy naszego województwa zgłosili prawie 2,1 tys. interwencji. Niemal połowa została już potwierdzona przez policjantów.

- Okazuje się, że społeczeństwu chodzi również o reagowanie na nieznaczne przekroczenia prędkości na drogach osiedlowych. Od czasu, kiedy takie zgłoszenia pojawiły się na mapie, policjanci są również na tych drogach - zapewnia podinsp. Paweł Maciejuk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Białymstoku.

To problem głównie mieszkańców białostockiego osiedla Nowe Miasto. Choć nie tylko. Na Krajowej Mapie Bezpieczeństwa sporo jest też zgłoszeń złego oznakowania przejść dla pieszych.

- W jednym z przypadków wystarczyło przekręcić znak wokół własnej osi - tak, aby był lepiej widoczny. Policjant tak też zrobił - mówi podinsp. Paweł Maciejuk. - Likwidacja złego oznakowania czy skuteczna reakcja na przekraczanie prędkości wymaga czasu i współpracy z zarządcą drogi.

Trafiają tam już pierwsze policyjne wnioski. Dotyczą m.in. montażu progów zwalniających, szykan ograniczających prędkość, wyniesienia tarcz skrzyżowań czy samych przejść dla pieszych i ich doświetlania.

To wymierne efekty działającej od lipca Krajowej Mapy Bezpieczeństwa. Przez miesiąc mieszkańcy woj. podlaskiego zgłosili 2065 informacji (głównie spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, przekraczanie prędkości, nieprawidłowe parkowanie). To rekordowa liczba wśród trzech regionów, gdzie trwa pilotaż. 43 proc. zasygnalizowanych tu przestępstw i wykroczeń została potwierdzona.

- To wysoki wskaźnik, tym bardziej, że były obawy, czy nie będzie zgłoszeń nieodpowiedzialnych, dla żartu - podkreślił na podsumowaniu Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA.

Wygląda na to, że obywatele potraktowali mapę poważanie i są aktywni. W sumie mogą wybierać z katalogu 25 kategorii zagrożeń. To zjawiska uprzykrzające życie mieszkańcom (tj. żebractwo, bezdomni, dzikie wysypiska, czy kąpieliska), ale jednocześnie takie, o których ludzie nie fatygują się informować organów ścigania, wolą zachować anonimowość. Internet stał się, jak widać, wygodną formą komunikacji. Nie chodzi tylko o to, aby mieszkańcy donosili o zagrożeniach policji, ale by ta druga je likwidowała. W praktyce chodzi o skierowanie tam patroli.

Insp. Daniel Kołnierowicz, szef podlaskiej policji, podkreśla, że mapa jest dodatkowym środkiem komunikacji, ale nie zastępuje tradycyjnych.

- Bójki, pobicia, włamania muszą być zgłaszane natychmiastowo. Do tego służy numer 112. Dzięki temu zatrzymujemy najwięcej sprawców na gorącym uczynku - mówił insp. Kołnierowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny