Koszykówka: Żubry wygrały. Wreszcie jest przełom. (zdjęcia i wideo)

Sylwia Kowalczyk
Arkadiusz Zabielski (z prawej) był wczoraj najskuteczniejszym graczem Żubrów
Arkadiusz Zabielski (z prawej) był wczoraj najskuteczniejszym graczem Żubrów Fot. Anatol Chomicz
Sporą sensację sprawiły pierwszoligowe Żubry Białystok. Podopieczni trenera Marka Kubiaka pokonali przed własną publicznością bardzo silny Big Star Tychy 74:66, odnosząc pierwsze zwycięstwo w sezonie.

Po siedmiu porażkach z rzędu niewielu wierzyło, że Podlasianie są w stanie ograć zespół z czołówki. Tymczasem Żubry w końcu przełamały się.

- Radość jest ogromna, u mnie, zawodników i kibiców. Długo na to czekaliśmy - mówi trener Kubiak.

Było tylko lepiej

Już w dwóch poprzednich spotkaniach u siebie białostoczanie nawiązywali walkę z rywalami, ale sił starczało im tylko na jedną połowę. Tym razem było inaczej.

Starcie nie zaczęło się dobrze dla gospodarzy. Zawodnicy Big Stara zbyt łatwo wchodzili pod kosz i bez problemów zdobywali punkty. W 3. minucie prowadzili 11:2.

Żubry mozolnie zaczęły odrabianie strat. Pod koniec pierwszej kwarty Podlasianom się udało zmniejszyć przewagę gości do dwóch punktów.

W drugiej odsłonie niewiele się zmieniło. Ekipa z Tych nadal minimalnie prowadziła (21:18, 25:24, 32:28), a białostoczanie chcieli rzutami za trzy punkty gonić rywala, ale pudłowali fatalnie. W pierwszej części spotkania oddali 13 prób, nie trafiając ani razu. Przycisnęli jednak w obronie i skutecznie przypilnowali groźnego Łukasza Pacochę.

Na przerwę Podlasianie schodzili przegrywając 32:37, ale po zmianie stron było już tylko lepiej.
Zaczęło się od trafienia za trzy Tomasza Kujawy, a w 23. minucie po rzutach osobistych Piotra Brzozowskiego na tablicy był remis 39:39.

Chwilę później znów trzy punkty zdobył kapitan Żubrów i gospodarze pierwszy raz w meczu wyszli na prowadzenie.

Białostoczanie nie zmarnowali szansy. Nie pogubili się w końcówce i wygrali zasłużenie.

Opanowani i konsekwentni

- Powrót Tomka wniósł spokój do naszej gry. Byliśmy opanowani, konsekwentni do samego końca i to był klucz do zwycięstwa. Mam nadzieję, że teraz będziemy się spisywać coraz lepiej i wygrywać, a na nasze mecze przychodzić będzie więcej kibiców - ocenia Arkadiusz Zabielski, najskuteczniejszy w Żubrach.

Wyniki 8. kolejki

Żubry Białystok - Big Star Tychy 74:66 (15:17, 17:20, 20:11, 22:18).
Żubry: Zabielski - 19 pkt., Kujawa - 11, Kulikowski - 11, Brzozowski - 10, Rapucha - 10, Zalewski - 7, Jankowiak - 4, Szczepiński - 2, Kaczanowski - 0, Łotowski - 0.

Prokom II Gdynia - MOSiR Krosno 88:64,
Sudety Jelenia Góra - Victoria Górnik Wałbrzych 82:74,
Sokół Łańcut - Znicz Basket Pruszków 64:55,
AZS AWF Katowice - Siarka Tarnobrzeg 65:69,
Zastal Zielona Góra - AZS Politechnika Warszawska 90:85.

Mecz: Spójnia Stargard Szczeciński - Start Lublin, ŁKS Łódź - MKS Dąbrowa Górnicza zostały przełożone na sobotę.