Koszykówka: Tak przegrać to sztuka (wideo i zdjęcia)

Sylwia Kowalczyk
Michał Zalewski (z nr 15) w pierwszej połowie grał koncertowo. O drugiej powinien jak najszybciej zapomnieć, podobnie jak reszta Żubrów. Fot. Anatol Chomicz
Jak można wygrać mecz, kiedy w czwartej kwarcie zdobywa się dwa punkty? Pierwszoligowe Żubry Białystok przegrały szóste spotkanie z rzędu. Tym razem u siebie Podlasianie ulegli Startowi Lublin 65:83.

Nie wiem, jak mogliśmy przegrać? Po pierwszej połowie wydawało się, że jesteśmy na dobrej drodze - podsumował Jędrzej Jankowiak, który niedawno wrócił do białostockiej ekipy.
Nie tylko Jankowiak nie wie, jak to się mogło stać. Kibice też z niedowierzaniem patrzyli na to, co się działo na boisku.

Było znakomicie

W pierwszej połowie białostoczanie prezentowali się naprawdę dobrze. Wyrównana gra trwała do stanu 9:9, a potem to gospodarze dyktowali warunki. Żubry grały skutecznie, uważnie, akcje były przemyślane i kończone trafieniami za trzy punkty.

- To totalna żenada - krzyczał do swoich podopiecznych Dominik Derwisz, trener Startu.
Ale ani krzyki, ani zmiany nie wpływały na postawę lublinian, którzy kompletnie nie radzili sobie z dobrze grającymi Żubrami. Po pierwszej kwarcie białostoczanie prowadzili różnicą sześciu punktów.

Potem było znakomicie. Przewaga podopiecznych Marka Kubiaka wzrosła do 20 oczek. Wydawało się, że pierwsze zwycięstwo Podlasian w sezonie jest bardzo blisko.
Przed rozpoczęciem drugiej części spotkania szkoleniowiec białostoczan powiedział do zawodników: "Gramy swoje". Ale z pewnością nie o to mu chodziło. Żubry zagrały swoje, ale z początku sezonu. Nagle zapomniały, o co w koszykówce chodzi. Na boisku panował chaos. Gospodarze gubili piłkę, popełniali stratę za stratą, kompletnie nie radzili sobie z defensywą Startu.

Beznadziejna czwarta kwarta

Przez sześć i pół minuty trzeciej kwarty podopieczni trenera Kubiaka zdobyli zaledwie punkt, a rywale w tym czasie rzucili szesnaście i przegrywali już tylko 49:55.

Beznadziejna w wykonaniu Żubrów była czwarta kwarta. Na początku za dwa trafił Piotr Brzozowski i więcej punktów białostoczanie nie zdobyli. Drugą połowę gospodarze przegrali aż 11:50.

- Brakuje nam doświadczenia i stabilności - podsumował wyczyn swojego zespołu trener Kubiak.