Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konwalia w domu. Królowa w dzwonkach.

Agnieszka Zalewska
Skromne, delikatne konwalie rosną przeważnie w zaciemnionych miejscach. Dlatego najczęściej możemy je spotkać w zaciszu drzew.
Skromne, delikatne konwalie rosną przeważnie w zaciemnionych miejscach. Dlatego najczęściej możemy je spotkać w zaciszu drzew.
Konwalia to wieloletnia roślina rozwijająca się z podziemnych kłączy. Wiosną jej ozdobą są kuliste, białe kwiaty zawieszone na cienkich, łukowatych łodygach. Owocem jest spora, czerwona jagoda.

Większość odmian konwalii majowej jest trudna do zdobycia, może z wyjątkiem różowej, którą dostaniemy w szkółkach za sumę około 10 złotych - podczas gdy sadzonka zwykłej, białej kosztuje cztery złote. Odmiana Grandiflora ma większe kwiaty i obficiej kwitnie. Liście konwalii Lineata są paskowane i żółtozielone.

Prawdziwymi unikatami są odmiany konwalii o ozdobnym ulistnieniu, jak Albostriata z liśćmi z kremowymi żyłkami.

Leśne warunki

- Konwalie dobrze rosną w cieniu lub półcieniu na lekko kwaśnej, wilgotnej glebie z dużą zawartością próchnicy - mówi Wiesław Bogusłowicz, działkowiec. - Mogą też rosnąć na słońcu, lecz wtedy ich liście szybciej brązowieją. W cieniu lepiej znoszą susze.

Konwalie, które rosną na słabej ziemi warto zasilać jesienią przekompostowanym obornikiem, kompostem ogrodowym lub warstwą opadłych liści, najlepiej z lipy czy leszczyny.

Rośliny najlepiej mnoży się przez podział.

- Ich kłącza należy wykopać wczesną wiosną lub jesienią, podzielić i posadzić na nowe miejsce - radzi działkowiec. - Sadzimy je dość płytko, na głębokość trzech centymetrów.

Hodujmy je w domu

Na urocze, pachnące kwiaty konwalii nie musimy czekać aż do maja. Możemy zająć się uprawą konwalii w domu.

- Jesienią wykopujemy kłącze z ogrodu i sadzimy do doniczki. Zostawiamy ją na zewnątrz pod przykryciem ściółki z liści, kory lub agrowłókniny - doradza Wiesław Bogusłowicz. - W styczniu przenosimy doniczkę do domu, i ustawiamy w najchłodniejszym miejscu mieszkania. Roślinę trzeba podlać.

Po paru tygodniach pojawią się wonne kwiaty. Przekwitłe kłącza możemy później z powrotem posadzić wiosną w ogrodzie.

Lekarstwo i trucizna

Kwiaty z liśćmi są surowcem leczniczym. Liście zbieramy w suchy dzień zawsze przed pojawieniem się kwiatów. Suszymy je w dość wysokiej temperaturze w miejscach bez bezpośredniego nasłonecznienia. Promienie słoneczne rozkładają związki czynne znajdujące się w roślinie.

Kwiatostany wraz z liściem je otaczającym suszymy i przechowujemy w temperaturze pokojowej w suchym i ciemnym miejscu.

Konwalia jest wartościowym lekiem nasercowym. Stosowana jest w ostrej niewydolności, w zaburzeniach pracy serca, w wadach zastawki. Zioła konwalii są dobrze tolerowane przez osoby w podeszłym wieku.

Roślina wykorzystywana jest do produkcji leczniczych alkoholowych nalewek. Stosując preparaty z konwalii należy pamiętać, iż jest ona silnie trująca a zatrucia są śmiertelne przy przedawkowaniu. Dlatego warto skonsultować się wcześniej z lekarzem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny