MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z maseczkami od soboty! Co z weselami? Najważniejsze zmiany ogłoszone na konferencji premiera i ministra zdrowia.

asz
Konferencja prasowa premiera Morawieckiego i ministra Szumowskiego. Jakie ograniczenia złagodzono?
Konferencja prasowa premiera Morawieckiego i ministra Szumowskiego. Jakie ograniczenia złagodzono? Adam Jankowski
Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego rozpocznie się dzisiaj o godz. 11. Na konferencji prasowej pojawi się także minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Poznamy szczegóły dotyczące 4. etapu odmrażania gospodarki, a także dowiemy się, kiedy koniec noszenia maseczek w przestrzeni otwartej i których województw będzie dotyczył. Możliwe też, że na konferencji premier przekaże szczegóły o tym, jak będą wyglądały wesela od czerwca. Śledź naszą relację na żywo z konferencji prasowej premiera i ministra zdrowia!

Premier: koniec z maseczkami! Co z weselami? Skrót konferencji prasowej

Czego dowiedzieliśmy się na konferencji prasowej? Wchodzimy w 4. etap odmrażania gospodarki i łagodzenia obostrzeń. Oto najważniejsze ogłoszone zmiany:

 • od 30 maja nie będzie obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach otwartych, pod warunkiem zachowania dystansu
 • maseczki nadal będą obowiązkowe w sklepach, kościołach, transporcie publicznym czy kinach
 • od 30 maja będą zniesione limity osób w sklepach i lokalach gastronomicznych
 • od 31 maja będą zniesione limity osób w kościołach
 • od 30 maja dozwolone będą zgromadzenia do 150 osób
 • zgoda na zgromadzenia będzie wydawana w oparciu o sytuację epidemiczną, obowiązkowe będą maseczki lub dystans społeczny
 • od 6 czerwca otwarte będą instytucje kultury: kina, filharmonie, teatry
 • od 6 czerwca otwarte będą siłownie, kluby fitness i inne obiekty rekreacyjne
 • nadal nie będą działać kluby i dyskoteki
 • nadal obowiązuje dystans społeczny
 • od 6 czerwca dozwolone będą wesela do 150 osób, weselnicy nie będą musieli mieć maseczek
 • od 30 maja możliwa jest organizacja koncertów plenerowych

Poniżej nasza relacja na żywo z konferencji premiera.

4. etap odmrażania gospodarki i koniec z maseczkami. Konferencja prasowa premiera i ministra zdrowia

12:01:

Konferencja prasowa premiera i ministra zdrowia oraz ministra kultury zakończyła się.

12:00

Zgromadzenia na świeżym powietrzu będą dozwolone do 150 osób. Warunkiem będzie zachowanie dystansu pomiędzy uczestnikami lub noszenie maseczek. Od sytuacji epidemicznej będzie zależało, czy zostanie wydana zgoda na zorganizowanie zgromadzenia.

11:59

W restauracjach, kawiarniach i barach zniesione zostaną ograniczenia dotyczące limitu osób. Konieczne będzie jednak zachowanie dystansu oraz noszenie maseczek przed zajęciem stolika.

11:58

Co z maseczkami w restauracjach? Będziemy musieli mieć je założone do momentu zajęcia stolika.

11:55

Maseczki nadal będą obowiązywać w transporcie publicznym, w sklepach i galeriach handlowych, w kościołach itp. Na świeżym powietrzu będziemy mieli obowiązek noszenia maseczek, kiedy nie będzie możliwości zachowania dystansu społecznego.

11:52

Koniec maseczek? Tak, ale... Warto pamiętać o tym, że choć od soboty 30 maja znoszony jest nakaz noszenia maseczek, to jedynie częściowo. Nie trzeba będzie nosić maseczek na świeżym powietrzu, jeżeli zachowamy dystans społeczny.

11:50

Dlaczego luzowane są obostrzenia i będziemy mogli ograniczyć noszenie maseczek? Minister zdrowia Łukasz Szumowski tłumaczył, że coraz mniej jest transmisji poziomej koronawirusa. Z kolei w szpitalach wolnych jest 80 proc. łóżek i 90 proc. respiratorów.

11:48

Po raz kolejny premier Morawiecki podaje datę 28 czerwca jako prawdopodobny termin wyborów prezydenckich.

11:46

Premier Morawiecki zwraca uwagę, że Senat ponownie przedłuża prace nad wyborami. - Polacy chcą już przeprowadzenia wyborów - apeluje premier o przyspieszenie prac.

Konferencja premiera: Od soboty 6 czerwca wesela do 150 osób

11:40

Ogromna większość Polski ma tendencję spadkową w epidemii. Jeszcze trzy województwa mają problemy - mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zwraca uwagę na ogniska w kopalniach na Śląsku, które udało się już opanować, a testów przeprowadzono blisko 140 tys.

11:37

Kiny, teatra i filharmonie będą działać od 6 czerwca. Należy zachować dystans społeczny, mieć maseczki, a widownia może być wypełniona w połowie.

11:32

Od 6 czerwca wesela do 150 osób. Goście weselni nie będą musieli nosić maseczek.

11:31

Dozwolone będą zgromadzenia na świeżym powietrzu do 150 osób. Z kolei od 6 czerwca odmrożone zostają instytucje kultury, otwarte będą m.in. kina. Wyjątkiem będą dyskoteki i kluby.

11:30

Od soboty 30 maja nie będą obowiązywały limity osób przebywających w tym samym czasie w sklepach. Od niedzieli 31 maja brak limitów wiernych w kościołach.

Premier na konferencji: Koniec maseczek! Od soboty nie trzeba nosić maseczek na świeżym powietrzu

11:29

Koniec z maseczkami! Od soboty 30 maja nie trzeba nosić maseczek na przestrzeni otwartej, jeśli zostanie zachowany dystans społeczny.

11:27

Premier Morawiecki mówi o tym, że w Polsce jest coraz większa liczba wyzdrowień, a dziennie przeprowadza się coraz więcej testów na koronawirusa. Przez to można przejść do kolejnego etapu odmrażania gospodarki.

11:26

Na początku pandemii wybraliśmy metodę trudną - mówi Mateusz Morawiecki, wspominając o zamknięciu granic i zamrożeniu gospodarki. Pokazuje też, że metoda Szwecji czy Wielkiej Brytanii w walce z koronawirusem nie sprawdziła się.

11:24

Udało się osiągnąć cel, który założyliśmy. Nie doszło do sytuacji, w której zabrakło łóżek w szpitalach i respiratorów dla potrzebujących - mówi premier. - Mamy znacznie mniej zgonów niż inne kraje w Europie - 27 na milion mieszkańców.

11:23

Premier Morawiecki przypomina, że epidemia koronawirusa w Polsce trwa niemal 3 miesiące i spowodowała ponad 1 tys. zgonów.

11:22

Rozpoczęła się transmisja. Za moment pojawi się premier Morawiecki i ministrowie Szumowski i Gliński.

Co z maseczkami? Konferencja premiera zaraz się zacznie

11:16

Z pewnością na dzisiejszej konferencji dowiemy się, kiedy koniec noszenia maseczek w przestrzeniach otwartych. Już w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że będą przekazywane takie informacje. Pierwotnie miało to być najpóźniej wczoraj, ale jednak konferencję premiera zaplanowano na dzisiaj.

CZYTAJ TEŻ: Do kiedy maseczki? W których województwach nie będziemy ich nosili? >>>

11:08

Konferencja jeszcze się nie rozpoczęła. Tymczasem obecni na niej dziennikarze pokazują, jak wygląda jej przygotowanie. Przypominamy: to pierwsza od dawna konferencja prasowa premiera, na której dziennikarze są obecni. Wcześniej pytania były zadawane mailowo i SMS-owo.

11:01

Czekamy na rozpoczęcie konferencji premiera i ministra zdrowia dotyczącej 4. etapu odmrażania gospodarki. Śledź naszą relację na żywo!

Konferencja premiera Morawieckiego i ministra zdrowia Szumowskiego

Konferencja, na której będą podane szczegóły dot. 4. etapu odmrażania gospodarki ma rozpocząć się zgodnie z zapowiedzią o godz. 11. Śledź naszą relację na żywo!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny