Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kompozycja z zielenią w tle

(opr. now)
Można zabawić się soczystą zielenią i uczynić z niej kolor podstawowy swojej aranżacji. Na zdjęciu: kolekcja Retro (Villa Italia)
Można zabawić się soczystą zielenią i uczynić z niej kolor podstawowy swojej aranżacji. Na zdjęciu: kolekcja Retro (Villa Italia)
Zapewne ile domów, tyle pomysłów na ozdobienie świątecznego stołu. Wielkanocne baby i kolorowe mazurki same w sobie stanową znakomitą dekorację. Ale zadbajmy jeszcze o ciepłą pastelową oprawę wielkanocnego śniadania.

Żółcienie, pomarańcze, soczyste zielenie i kolory ziemi symbolizują budzącą się do życia przyrodę. Można więc zabawić się soczystą zielenią i uczynić z niej podstawowy kolor naszej aranżacji. A do zielonego obrusu dopasować zastawę w subtelnym odcieniu kości słoniowej.

Na ludowo, na słodko

Są też elementy wielkanocnej układanki, których na świątecznym stole zabraknąć nie może. Oczywiście królują jaja – gotowane w liściach cebuli, zdobione woskiem czy naklejankami. Możemy też pokusić się w wykonanie jaj metodą decoupage (przyklejamy na nie papierowe motywy i lakierujemy), dzięki czemu będą przypominać malowane obrazy. Baranek i kurczak to jedne z najbardziej charakterystycznych symboli wiosennego święta.

Niegdyś figurki były wykonywane z masła lub słodkiego ciasta jajecznego. Dziś – obok cukrowych ozdób – wybrać możemy baranki z porcelany, gipsu, drewna. Jeśli zdecydujemy się na sielską, rustykalną kompozycję, najbardziej odpowiednie będą ozdoby wyplatane ze słomy.

Bardziej elegancką zastawę warto ożywić i ocieplić bukietami świeżych kwiatów. Mogą to być wiosenne stokrotki, narcyzy czy hiacynty, nawet postawione na stole w ozdobnych wazonikach.

Nakryciowa etykieta

Przy dekorowaniu stołu sztywne zasady nie obowiązują. Jednak przy bardziej uroczystym świątecznym posiłku podstawowe reguły nakrywania do stołu powinny być zachowane. Sztućce – starannie wypolerowane! – kładziemy po obu stronach talerza. W takiej kolejności, w jakiej będą używane.

Zupy podawane w bulionówkach jemy łyżeczką do bulionu, okrągłą i mniejszą od normalnej. Jeżeli do zupy podajemy pieczywo, obowiązkowy jest nóż do smarowania masłem o wygiętym, zaokrąglonym ostrzu. Na stole przy nakryciu głównym powinny znaleźć się nie więcej niż trzy sztućce z prawej i dwa z lewej strony.

Nad talerzami kładziemy sztućce do deserów – widelczyki do ciast, łyżeczki do lodów. Pamiętajmy tylko, by nie używać srebrnych sztućców do jedzenia jajek, bo sczernieją.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny