Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kominek w bloku? Czemu nie!

Olga Prusińska [email protected]
W nowocześnie urządzonym domu dobrze zaprezentuje się wiszący kominek ze stali nierdzewnej
W nowocześnie urządzonym domu dobrze zaprezentuje się wiszący kominek ze stali nierdzewnej
Biokominek to nie tylko sposób na przyjemne chwile przy blasku ognia. To także wygoda i duża oszczędność pieniędzy.

Prawie każdemu z nas marzy się wieczorny relaks w domu przy blasku ognia. Jednak nie wszysycy mogą sobie na kominek w domu lub mieszkaniu pozwolić, przede wszystkim dlatego, że wymaga to rozprowadzenia systemu rur, jeśli chcemy ogrzać cały dom, składzika na drewno i komina, który będzie odprowadzał spaliny. O to wszystko musimy zadbać już na etapie budowy lub remontu domu. Ciekawą alternatywą dla osób, które marzą o kominku, a z przyczyn technicznych nie mogą mieć go w domu są biokominki, w których zamiast drewna, spalany jest specjalny płyn.

Wygodnie i bez brudu – Nowoczesny kominek nie wymaga składowania drewna, czyszczenia przewodów wentylacyjnych i komina – mówi Krzysztof Kulesza z białostockiej firmy Biaplast. – Nie musimy martwić się o dym, sadzę czy popiół, ponieważ drewno zostało zastąpione specjalnym, ekologicznym biopaliwem.

Biokominków nie trzeba podłączać do przewodów kominowych, co pozwala umieścić je w każdym pomieszczeniu. Najważniejsze, żeby była dobra wentylacja.

– Niewątpliwą zaletą jest to, że biokominek jest mobilny – przekonuje pan Krzysztof. – Tradycyjne kominki muszą pozostać w miejscu zamontowania. A te nowoczesne można przestawiać z miejsca na miejsce.

 

Nie tylko ogrzewanie Biokominek, tak jak i kominek tradycyjny, jest jednym ze źródeł ogrzewania domu. Już po kilku minutach od momentu rozpalenia odczuwalny jest wzrost temperatury w pomieszczeniu. W zależności od ustawienia wielkości płomienia, jeden litr biopaliwa będzie spalał się w czasie od dwóch do pięciu godzin i zastąpi grzejnik o mocy 1,5-3 kW.

– Kominki poprawiają także wilgotność powietrza w pomieszczeniu – tłumaczy Krzysztof Kulesza. – Produktem spalania biopaliwa jest para wodna. Dzięki możliwości umieszczenia w kominku naczynia z olejkiem eterycznym mamy przy okazji aromaterapię.

 

Ekologiczne, zdrowo i bezpiecznie Paliwo produkowane jest z biologicznego alkoholu. Spala się całkowicie, nie wydzielając ani zapachu, ani dymu. Do dyspozycji mamy dwa rodzaje paliwa: w żelu lub płynne. Żel ma tę zaletę, że skwierczy jak prawdziwe drewno. Ten rodzaj paliwa należy ustawić w puszce o pojemności 0,33 litra bezpośrednio w kominku. Zawartość puszki spali się w przeciągu dwóch godzin. Natomiast paliwo płynne pozwoli nam cieszyć się ogniem nawet przez pięć godzin.

Na rynku dostępne są także kominki zewnętrzne, dzięki którym wprowadzimy niezwykły nastrój w ogrodzie, na werandzie lub tarasie.

Używając biokominka musimy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, bo jest tam prawdziwy ogień, a nie żarówki udające płomień.

– Po rozpaleniu zalecamy zaciągnięcie specjalnego metalowego ekranu kominkowego – radzi Krzysztof Kulesza. – Jest to zabezpieczenie przed przypadkowym dostaniem się jakiegoś przedmiotu do paleniska.

 

Zgodnie z wystrojem wnętrza

Dostępne są różne modele biokominków – zarówno futurystyczne, jak i o bardziej klasycznych kształtach. Jednak nie w każdym wnętrzu będzie się on dobrze prezentował. Dlatego kupno nowoczesnego kominka musimy dokładnie przemyśleć.

Biokominki najlepiej prezentować się będą w nowocześnie urządzonych wnętrzach, w których wystroju dominują proste kształty i raczej niewielka ilość przedmiotów dekoracyjnych. We wnętrzu, gdzie nagromadzona jest duża ilość mebli i sprzętów domowych, niewielki biokominek stanie się niezauważalny, a przy tym niedopasowany.

– Żeby pokazać cały urok kominka, potrzebne będzie wnętrze, gdzie znajdziemy dla niego nieco przestrzeni – mówi Krzysztof Kulesza. – Wtedy stanie się on prawdziwym elementem dekoracyjnym. Do pomieszczenia w stylu klasycznym proponuję swoim klientom kominek drewniany, w kolorze pozostałych mebli. Do nowoczesnego – wiszący, ze stali nierdzewnej i szkła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny