Spis treści
- Sankcje VAT: będzie możliwość uznaniowego określania wysokości sankcji VAT w oparciu o skalę naruszeń
- Faktury zaliczkowe: kiedy możliwość zwolnienia z obowiązku wystawiania takiej faktury
- Kasy rejestrujące: kasy fiskalne online zwolnią z obowiązków wydruku
- Wiążące informacje – będzie konsolidacja uprawnień
- Kurs walutowy: zmiana zasad w przypadku wystawienia faktur korygujących
- Jakie będą uproszczenia przy WNT
- „Mały podatnik”: będzie zwiększenie limitu wartości sprzedaży
Sankcje VAT: będzie możliwość uznaniowego określania wysokości sankcji VAT w oparciu o skalę naruszeń
SLIM VAT 3 wdraża postanowienia wyroku TSUE w sprawie C-935/19, w którym Trybunał uznał, że nie jest możliwe utrzymanie stałej 20% sankcji VAT w takim kształcie w jakim zaproponował ustawodawca. W związku z tym SLIM VAT 3 wprowadza możliwość uznaniowego określania wysokości sankcji VAT w oparciu o skalę naruszeń.
Przewidywana jest jedynie górna granica kary. Organ podatkowy będzie teraz zobowiązany do przeanalizowania okoliczności powstania nieprawidłowości, rodzaju i stopnia naruszenia ciążącego na podatniku obowiązku, które skutkowało powstaniem nieprawidłowości, wagi i częstotliwości stwierdzanych dotychczas naruszeń, kwoty stwierdzonych nieprawidłowości czy działań podjętych przez podatnika po ich stwierdzeniu w celu usunięcia skutków. Uzależnienie wysokości sankcji od skali naruszeń jest bez wątpienia krokiem w odpowiednim kierunku.
Faktury zaliczkowe: kiedy możliwość zwolnienia z obowiązku wystawiania takiej faktury
Obecnie w przypadku otrzymania wpłaty zaliczkowej/przedpłaty przedsiębiorca jest zobowiązany wystawić fakturę dokumentującą otrzymanie płatności. SLIM VAT 3 przewiduje możliwość zwolnienia z obowiązku wystawiania faktury zaliczkowej w sytuacji, gdy podatnik otrzyma całość lub część zapłaty z tytułu zaliczki w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy, w odniesieniu do czynności, na poczet których tę zapłatę otrzymał.
NAJNOWSZE ARTYKUŁY. Kliknij i przeczytaj!
W praktyce w wielu przypadkach podatnicy stosowali już podobne zasady, mimo braku przepisu w tym zakresie, także zmiana ustawy w tym względzie niejako nadąża za praktyką.
Kasy rejestrujące: kasy fiskalne online zwolnią z obowiązków wydruku
Planowana jest zmiana brzmienia art. 111 ust. 3a pkt 8 ustawy o VAT oraz wykreślenie wyrazów „w postaci innej niż wydruk” z art. 111 ust. 7a pkt 1 ustawy o VAT.