Kolejka wąskotorowa to wizytówka puszczy. Nie może umrzeć

Julita Januszkiewicz
Rozpoczynają się poszukiwania inwestora, który odnowi kolejkę wąskotorową w Czarnej Białostockiej.
Rozpoczynają się poszukiwania inwestora, który odnowi kolejkę wąskotorową w Czarnej Białostockiej. Krystian Różycki
Lasy Państwowe wypowiedziały umowę Fundacji na rzecz Leśnych Kolei Wąskotorowych. Dzierżawca nie dbał bowiem o kolejkę wąskotorową w Czarnej Białostockiej.

- Fundacja nic nie zrobiła, by kolejka wąskotorowa mogła bezpiecznie przewozić pasażerów. A tak było przecież zapisane w umowie o jej użytkowanie - mówi Andrzej Stobiński, nadleśniczy w Nadleśnictwie Czarna Białostocka.

Decyzja o zerwaniu współpracy z fundacją to także efekt kontroli Urzędu Nadzoru Kolejowego. Eksperci potwierdzili, że przejazd wąskotorówką jest bardzo niebezpieczny. Kolejka jest bowiem mocno wyeksploatowana.

Remontu wymagają też obiekty stojące na jej trasie i torowisko. Ono także jest zaniedbane, a przy tym niezabezpieczone.

- Zdarzało się, że miejscowi chuligani wyciągali wagony z lokomotywowni i jeździli nimi po torach - oburza się Stobiński.

Według leśników, winę za zły stan techniczny infrastruktury ponosi fundacja, która od dziesięciu lat ją użytkuje.

- Nie możemy tego dłużej tolerować - denerwuje się nadleśniczy.

Dlatego Lasy Państwowe w trybie natychmiastowym wypowiedziały umowę dotychczasowemu użytkownikowi. Do 30 kwietnia stowarzyszenie musi przekazać nadleśnictwu protokołem zdawczo-odbiorczym nieruchomość, czyli teren o powierzchni dwóch hektarów wraz z lokomotywownią oraz częścią torowiska.

Maciej Kozłowski, prezes fundacji, odmówił nam wczoraj komentarza na temat decyzji nadleśnictwa.
Andrzej Stobiński przekonuje, że wąskotorówka mogłaby być atrakcją dla turystów.

- Chcemy, by kolejka przestała straszyć swoim wyglądem, by stała się wizytówką Puszczy Knyszyńskiej - przekonuje nadleśniczy. Można byłoby wykorzystać ją do organizacji bezpiecznych wycieczek na szlaku z Czarnej Białostockiej do Sokołdy.

Prawdopodobnie zostanie ogłoszony przetarg na nowego dzierżawcę. Nadleśnictwo chciałoby znaleźć przedsiębiorcę, który zainwestuje w uporządkowanie infrastruktury. By kolejka mogła przewozić turystów, trzeba ją wyremontować.

Nadleśnictwo rozważa też pomysł, by postarać się o unijne fundusze na jej renowację.

W ubiegłym roku Lokalna Grupa Działania Puszcza Knyszyńska otrzymała 400 tysięcy złotych dofinansowania na realizację nowatorskiej oferty edukacyjnej. Grupa wraz z Nadleśnictwem Czarna Białostocka i Parkiem Krajobrazowym Puszcza Knyszyńska planowała m.in. organizację wycieczek dla dzieci kolejką. Dotacja jednak przepadła.

- Chcieliśmy współpracować z fundacją przy realizacji tego projektu, ale niestety nie udało nam się dojść do porozumienia. Wielka szkoda. Tym bardziej że musieliśmy ponieść koszty przygotowania dokumentacji projektu - mówi Adam Kamiński, prezes LGD.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Wideo

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wilkizajac
Gościu, kłamiesz. Nie powstały żadne straty na infrastrukturze. Wręcz przeciwnie. Kiedy Fundacja zainwestowała ponad 300 tys. PLN i uzyskała przejezdność linii do Kopnej Góry, wtedy nadleśniczy zaczął grozić rozwiązaniem umowy. Po cudze łatwo wyciąga się rękę.

Między Nadleśnictwem a złodziejami szyn różnica jest taka, że ci pierwsi zatrudniają na etacie radców prawnych, a ci drudzy nie.

Skąd masz dane,że Fundacja tyle zainwestowała?? bo jakoś nie widać było tych pieniędzy.Skoro jesteś tak dobrze poinformowany to napisz ile razy Fundacja przewiozła ludzi (turystów), rozbij to jeszcze na lata, np. przez ostatnich 5 lat.Zadziw nas wszystkich operatywnością Pana Prezesa, chyba trzeba zacząć od informacji co zrobiła ta Fundacja, dla nas mieszkańców i dla osób przyjezdnych. Porozmawiaj z ludźmi którzy pracowali jako wolontariusze przy przywracaniu kolejki, ile poświęcili własnego czasu, pieniędzy, urlopów i jak im Pan Prezes "podziękował"
12345
Gościu, kłamiesz. Nie powstały żadne straty na infrastrukturze. Wręcz przeciwnie. Kiedy Fundacja zainwestowała ponad 300 tys. PLN i uzyskała przejezdność linii do Kopnej Góry, wtedy nadleśniczy zaczął grozić rozwiązaniem umowy. Po cudze łatwo wyciąga się rękę.

Między Nadleśnictwem a złodziejami szyn różnica jest taka, że ci pierwsi zatrudniają na etacie radców prawnych, a ci drudzy nie.

Brawo math - od poczatku LP odstawiała wały i odstawia z szynami i z ta kolejka; a teraz będą miec wała -jak nasza Polska cała!
m
math
A właściciela kolejki pociągnąć do odpowiedzialności za nienależyte gospodarowanie kolejką, w wyniku czego powstały ogromne straty na infrastrukturze.

Gościu, kłamiesz. Nie powstały żadne straty na infrastrukturze. Wręcz przeciwnie. Kiedy Fundacja zainwestowała ponad 300 tys. PLN i uzyskała przejezdność linii do Kopnej Góry, wtedy nadleśniczy zaczął grozić rozwiązaniem umowy. Po cudze łatwo wyciąga się rękę.

Między Nadleśnictwem a złodziejami szyn różnica jest taka, że ci pierwsi zatrudniają na etacie radców prawnych, a ci drudzy nie.
g
głosy z kniei

Oj !! Panie Gajowy czy aby naszemu Nadleśniczemu wystarczy pary aby kolejkę uruchomić ? Jasne, że starczy, nieuk jesteś Siekierkowy, zaprzęgnie się parę ..... koni, a lokalnej prasie poda, że poszła para i pociągnęła wagoniki do zalewu. Oj Panie Gajowy przecie w tamtą stronę torów nie ma !! I dobrze, same zyski , bo ich Madej i miejscowi obwiesie nie ukradną i na złomowisko w Buksztelu nie zawloką. Ale co powiedzą turyści? Jak to co, że „ w Czarnej Białostockiej czarna magia króluje”. Fortunę na tym można zrobić.

w
walduś

Nigdy nie naskakuję na kogoś bez przyczyny. Na przyszłość proszę jasno wszystkim wyłuszczać swoje racje. Bo przecież taką lakoniczną wiadomość jaką dałeś mógł zmieścić zarówno przedstawiciel LP jak i UM. Jeżeli jest tak jak mówisz ( piszesz ), to zwracam honor i przepraszam za zbyt ostre potraktowanie. Pozdrowienia.

G
Gość

Ma Pan tendencję do "naskakiwania" na każdego i za wszystko. Nie chwalę się osiągnięciami Hajnówki tylko rozjaśniam co po niektórym jak nieudolna mamy władzę (LP i UM). U nich kolejka funkcjonuje, u nas to nigdy nie nastąpi. Fundacja która opiekowała sie kolejką do tej pory najwidoczniej z powodu braku porozumienia z LP i UM zamiast kłaść tory w stronę zalewu, układała je w stronę Kopnej Góry. Sami sobie odpowiedzcie, który odcinek jest krótszy i który dawał by większe zyski.

w
walduś

Cudzym się Pan chwalisz ??? Hajnówką ?!! Poczekamy, zobaczymy efekty działania w Czarnej Białostockiej.

w
waldus

Przepraszam za błąd w słowie "marzenie".

w
walduś

No i co ? Wody w usta nabrano czy się ma „ głęboko w kniei” wszystkich mieszkańców. Panie Nadleśniczy lub zażarci obrońcy LP - milczycie ??? Coś należało by tym ludziom napisać skoro publikuje się takie wywiady.

w
walduś

Może mi ktoś poinformowany powie konkretnie czy na uruchomienie kolejki wąskotorowej kierownictwo Lasów Państwowych potrzebuje następnych 10 -u lat oraz kontroli Nadzoru Kolejowego?!! I co oznacza wypowiedź Pana Nadleśniczego, że rozważa możliwość wystąpienia o dofinansowanie remontu kolejki? Takie jak te obietnice oraz dotychczas składane uodporniły mieszkańców Czarnej na gładkie słówka i dopóki na własne oczy nie zobaczą konkretnego działania ( nie zaś przechwałek z za biurka ) uważać będą ( i chyba słusznie ) za próbę, przez jeszcze jedną prominentną osobę LP, nabijania mieszkańców „ w butelkę”. Tym bardziej, że wszyscy zdajemy sobie sprawę iż obecna kolejka ,torowisko, zajezdnia, warsztaty naprawcze itp itd, są tak zniszczone, że praktycznie nie istnieją i trzeba by je w całości pobudować jako nowe ( odzielną sprawą jest odpowiedzialnoś osób za ten stan ). Komu więc Nadleśniczy chce wydzierżawić grunty po kolejce i o jakim mówi inwestorze w dobie, już nie zapowiadanego a istniejącego, kryzysu? Ale życzę tym obietnicom spełnienia, by nie powiedziano, że jestem malkontentem i by podbudować resztki mażeń niepoprawnie naiwnych mieszkańców( a których szanuję za ich wytrwałość i mażenia ).

w
walduś

Słusznie " beta ".

b
beta

Obiło mi się o uszy (dot. zalewu), że LP proponowały Gminie uregulowanie tematu poprzez jakąś formę dzierżwy czy też zarządu terenów z możliwością inwestowania i czerpania z tego korzyści. Nie chcę nikogo wprowadzać w błąd sam nie będąc zorientowany. Może wypowie się ktoś kto ma informacje pewne i wówczas możemy oceniać kto jest be, wielce nam panujący czy LP.

w
walduś
walduś co to znaczy ma "głęboko w kniei"??? znasz człowieka, coś zrobił nie tak??? rozwiń myśl bo być może nie myślimy o tym samym nadleśniczym

Ocenie poddaję działania nie człowieka. Dlatego piszę „ może i fajny”. Natomiast w sprawie wieloletniego uruchomienia i braku eksploatacji kolejki oraz wyjątkowo przewlekłego działania LP w sprawie uregulowania własności gruntów ( lub innych form użytkowania ) nad zalewem oraz gruntów prowadzących do niego, chyba jasno wyraziłem swą opinię razem z Panem „ Raafem”. ( czytaj wyżej zamieszczone opinie ) Jeżeli masz inne zdanie to je napisz . Chętnie je poznamy.
c
canis l
Być może i fajny, ale jak na razie ma Czarną „ głęboko w kniei ” .

walduś co to znaczy ma "głęboko w kniei"???
znasz człowieka, coś zrobił nie tak???
rozwiń myśl bo być może nie myślimy o tym samym nadleśniczym
s
skok
Nadleśniczy to fajny gość

Chyba nie wiesz co mówisz!!!! Albo ile zioła wypaliłeś?
Dodaj ogłoszenie