Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klastry: trzeba zmienić system finansowania

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected]
Wczorajsza konferencja była także okazją do zaprezentowania się poszczególnych klastrów. Stoisko miał m.in. Klaster Uzdrowisko Supraśl, skupiający firmy turystyczne znajdujące się w obrębie Puszczy Knyszyńskiej i uzdrowiska
Wczorajsza konferencja była także okazją do zaprezentowania się poszczególnych klastrów. Stoisko miał m.in. Klaster Uzdrowisko Supraśl, skupiający firmy turystyczne znajdujące się w obrębie Puszczy Knyszyńskiej i uzdrowiska
Zrzeszenia klastrowe mają tylko wtedy sens, gdy podnoszą efektywność. Ale trzeba zreformować system ich finansowania.

Promując naszą bieliznę w prasie kobiecej za pieniądze publiczne, musimy się podpisywać jako Podlaski Klaster Bielizny. A przecież to nie w klastrze będzie potem klientka szukać tego towaru, tylko w sklepie pod logo konkretnej firmy – tym przykładem Tomasz Perkowski, animator Podlaskiego Klastra Bielizny, obejmującego takie firmy jak Ava, Axami, Gaia, Gorteks, Kinga, Kostar i Mat, pokazywał jeden z absurdów finansowania klastrów w Polsce.

Finansowanie klastrów: nie ma dobrych recept

Głównym tematem panelu dyskusyjnego, prowadzonego przez Macieja Dzierżanowskiego z warszawskiego Instytutu Badań nad Gospodarka Rynkową, była polityka finansowania klastrów – z pieniędzy publicznych czy prywatnych.

Z dyskusji jasno wynikało, że nie ma na to prostych recept. Zarówno „klastrowi praktycy”, jak i profesor Bogusław Plawgo z Uniwersytetu w Białymstoku, propagator i badacz klastrów w Polsce, uznali, że z natury rzeczy raczkujące klastry potrzebują prostych instrumentów ich ożywienia, a potem inwestowania w wiedzę, innowacyjność czy ekspansję na rynki zagraniczne.

Wojciech Winogrodzki, szef firmy T-matic, przedstawiciel Klastra Edukacji Cyfrowej, dobitnie przekonywał, że obecne kryterium dofinansowania oparte na wzroście zatrudnienia to absurd, bo nigdy nie jest to cel sam w sobie przedsiębiorcy: – Kryterium przyznania pieniędzy publicznych powinna być efektywność przedsięwzięcia – mówił. – To większy wkład własny firmy czy klastra w dofinansowanie, oznacza większą wiarę przedsiębiorcy w sens danej inwestycji. Inne podejście mam w lekceważącej pogardzie.

– Zachęcam do włączenia się w konsultacje Podlaskiej Strategii Innowacji, bo tam zostanie zapisana polityka regionalna wobec klastrów – mówił Piotr Szutkiewicz z urzędu marszałkowskiego, który był współorganizatorem konferencji. – Trzeba naciskać na urząd. Może wręcz powołać Radę Społeczno-Gospodarczą przy marszałku – podpowiadał Piotr Szutkiewicz.

Konkurencyjność najważniejsza

Wczorajsza konferencja zorganizowana została przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w cyklu „Polskie klastry i polityka klastrowa”. Miała m.in. na celu sformułowanie wniosków, jak pomóc w rozwoju polskim klastrom, podnieść ich konkurencyjność i innowacyjność.

W centrum konferencyjnym Titanic wymienili się doświadczeniami i wizytówkami przedstawiciele wiodących podlaskich klastrów:

  • obróbki metali
  • bielizny
  • uzdrowisko Supraśl
  • instytucji otoczenia biznesu
  • edukacji cyfrowej
  • budowlanego

oraz ze Szwecji, Wielkiej Brytanii czy Litwy.

Dyskusji i prezentacji przysłuchiwali się nasi przedsiębiorcy, ale i np. z Białorusi.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny