Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kino Pokój to nie zabytek. Kinoplex BSK jest umiarkowanym optymistą. O decyzję stara się już 6 lat

Tomasz Mikulicz
Tak wyglądałoby kino. Projekt nawiązuje do oryginału z lat 50. XX wieku. Pierwotnie inwestor chciał wznieść tu obiekt o bardziej współczesnym charakterze z przeszklonymi ścianami.
Tak wyglądałoby kino. Projekt nawiązuje do oryginału z lat 50. XX wieku. Pierwotnie inwestor chciał wznieść tu obiekt o bardziej współczesnym charakterze z przeszklonymi ścianami. wizualizacja
Inwestor - Kinoplex BSK jest umiarkowanym optymistą. O decyzję w sprawie Kina Pokój w Białymstoku stara się już 6 lat

W zeszłym roku skończyło się awanturą. Na wrześniowej sesji, kiedy zdawało się, że radni w końcu zajmą się planem miejscowym okolic kina Pokój, niespodziewanie poprosili o pomoc specjalistów. Chodziło o ustalenie, czy budynek jest na tyle cenny, że powinien być zachowany.

Właściciel kina chce zburzyć ściany i postawić nowe, ale w duchu oryginałów z lat 50. ubiegłego wieku. Teraz wiadomo, że można to zrobić. Jak czytamy w opinii przedstawionej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, nie ma podstaw, by uznać kino za zabytek.

- Zawsze warto spytać i być pewnym, niż mieć wątpliwości - mówi Konrad Zieleniecki, radny PiS oraz przewodniczący komisji zagospodarowania przestrzennego.

Wydaje się więc, że już nic nie przeszkodzi radnym uchwalić plan. - Nie byłbym taki pewien. O realizację inwestycji staramy się już od sześciu lat. Zawsze coś komuś nie pasowało - mówi Mirosław Hanusz z firmy Kinoplex BSK, która jest właścicielem kina Pokój.

Teraz punktem zapalnym może być chodnik. Miasto chce wykupić od Kinoplexu 350-metrowy kawałek ziemi od strony ul. Lipowej. Firma się na to nie zgadza, bo pokrzyżuje to planu budowy w tym miejscu parkingu podziemnego. Spór rozstrzygną radni na poniedziałkowej sesji.

Skąd ten Pokój?

Kino Pokój wzniesiono w 1952 roku. Skąd taka nazwa?

Jak czytamy w opinii NID-u: „Propaganda tego okresu słowo „pokój” odmieniała we wszystkich przypadkach, używając wszelkich dostępnych środków. Główne hasła ideologiczne w większości zawierały podobne zbitki, np. „Bierut ojcem narodu i pokoju”. (...) Nawet wiosenne siewy prasa nazywała bierutowskimi siewami pokoju.

Nazwa „Kino Pokój” po raz pierwszy pojawiła się w lokalnej prasie w maju 1952 roku.

Kazimierz Ornat - kierownik Wydziału Ekonomicznego KM PZPR relacjonował realizację planu sześcioletniego. Pisał: „Pokój - tak będzie brzmieć nazwa nowego kina, które dzięki realizacji Czynu Lipcowego całej załogi budowlanej zostanie oddane do użytku 22 lipca w 8 rocznicę wyzwolenia Polski.”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny